Etelä-Savon Yleisurheilun palkitut...

14.12.2009

Rientolaisista palkittiin parhaina N19: Jonna Monto kestävyysjuoksu, valmentaja Mika Monto, N17: Pihla Hokkanen kestävyysjuoksu, valmentaja Orvo Paatero, Valmentaja: Orvo Paatero Vuoden seuranousija: Savonlinnan Riento Passikisa 2009: Savonlinnan Riento, Sulkavan Urheilijat -41, Haukivuoren Kisailija. Jari Turtiainen P13 voitti Kestävyys- ja HyppyCupit ja oli toinen PikajuoksuCupissa

Etelä-Savon Yleisurheilu ry palkitsi tiistaina 17.11. vuoden 2009 parhaiksi yleisurheilijoiksi Pieksämäen Veikkojen kuulantyöntäjät Johanna Pulkkisen ja Mika Vasaran. Molemmat palkittiin parhaina myös vuosi sitten.

Pulkkinen oli lajissaan Suomen ylivoimainen ykkönen vuonna 2009. Hän oli paras niin hallikaudella kuin Kalevan kisoissakin. Lisäksi Pulkkinen mm. edusti Suomea 22-vuotiaiden EM-kisoissa.

Vasara voitti SM-kultaa talvella hallissa, mutta kesäkausi meni piloille loukkaantumisten vuoksi.

Vuoden valmentajaksi palkittiin nuorten kestävyysjuoksurintamalla erinomaista työtä tehnyt savonlinnalainen Orvo Paatero.

Palkitut:

Miehet: Mika Vasara PiVe, kuula, valmentaja Markku Vasara
Naiset: Johanna Pulkkinen PiVe, kuula, valmentaja Ilkka Pulkkinen
M22: Jarno Tenhunen JuvU, pituus, valmentaja Mika Hyppönen
N22: Johanna Pulkkinen PiVe, kuula, valmentaja Ilkka Pulkkinen
M19: Kasperi Pöntinen MiKV, pikajuoksu, valmentaja Vicentiu Sultz
N19: Jonna Monto SaRi, kestävyysjuoksu, valmentaja Mika Monto
M17: Toni Sirviö SU-41, keihäs, valmentaja Jarmo Hirvonen
N17: Pihla Hokkanen SaRi, kestävyysjuoksu, valmentaja Orvo Paatero
P14-15: Eetu Toroskainen PuU, 100m, valmentaja Pasi Holi
T14-15: Henna Laitinen ja Eerika Pajunen Kalske, kävely, valmentaja Veikko Haverinen
Erikoispalkinto: Viivi Avikainen JuvU, aitajuoksut ja moniottelut, valmentaja Henri Kokkonen
Vuoden valmentaja: Orvo Paatero SaRi
Seuratoimija: Pasi Holi PuU
Kunniakierroskerääjä: Ilppo Sallinen KalvU
Paras seura: MiKV
Nuorisotoimintaseura: MiKV
Vuoden seuranousija: Savonlinnan Riento
Passikisa 2009: Savonlinnan Riento, Sulkavan Urheilijat -41, Haukivuoren Kisailijat

Yleisurheilu-cupin palkitut*

Paras pikajuoksija: Eetu Toroskainen PuU
Paras kestävyysjuoksija: Juho Mikkonen SU-41
Paras heittäjä: Netta Karvinen KeU
Paras hyppääjä: Henni Stålhand MiKV

P13
PikajuoksuCup:
1) Miika Hölsä SU-41
2) Jari Turtiainen SaRi
3) Henri Korpelainen MiKV
KestävyysCup:
1) Jari Turtiainen SaRi
2) Santeri Mikkonen SU-41
2) Pekka Piiroinen MiKV
HyppyCup:
1) Jari Turtiainen SaRi
2) Miika Hölsä SU-41
3) Santeri Mikkonen SU-41

T13
KestävyysCup:
1) Annika Luukkainen PuU
2) Satu Korhola RiU
3) Varpu Vehomäki SU-41
HyppyCup:
1) Netta Karvinen KeU
2) Inari Vähätiitto MiKV
3) Satu Korhola RiU
HeittoCup:
1) Satu Korhola RiU
1) Netta Karvinen KeU
3) Netta Myllynen SaRi

P15
PikajuoksuCup:
1) Juho Mikkonen SU-41
2) Eetu Toroskainen PuU
KestävyysCup:
1) Juho Mikkonen SU-41
HyppyCup:
1) Juho Mikkonen SU-41
HeittoCup:
1) Juho Mikkonen SU-41

T15
PikajuoksuCup:
1) Sonja Nousiainen MiKV
2) Nea Korpelainen MiKV
3) Tuula Penttinen PuVi
HyppyCup:
1) Henni Stålhand MiKV
HeittoCup:
1) Annuriikka Korhola RiU

* Yleisurheilu-cupin palkinnot jaetaan Tanhuvaaran urheiluopistolla 18.-20.12. järjestettävällä kyky- ja piirileirillä.

 
 © 2006 Sporttisaitti SLU  |  Sporttisaitti  |  tulosta sivu