Kaksi piiriennätystä piirikunnallisissa

9.6.2011

Riennon Ellinoora Karvinen ja Jyryn Ella Kainulainen rikkoivat ennätykset torstaina Kyrönniemellä.

Savonlinnan Riennon järjestämissä piirikunnallisissa yleisurheilukisoissa tehtiin kuumana torstai-iltana kaksi uutta Etelä-Savon piiriennätystä. Savonlinnan Riennon Ellinoora Karvinen pinkoi 60 metrin aidat 12-vuotiaiden ennätysaikaan 9,91 ja Savonlinnan Jyryn Ella Kainulainen 9-vuotiaiden 1000 metrin ennätykseen ajalla 3.53,92.
Karvinen aitoi jo huhtikuussa Tanhuvaaran hallissa peräti 9,72. Ulkoratojen edellinen piiriennätys oli 17 vuotta vanha Mikkelin Kilpa-Veikkojen Manuela Boscon juoksema 9,99. Karvisen aika on myös 12-vuotiaiden kauden kotimainen kärkitulos.
Myös Ella Kainulainen kykeni hallikaudella hieman nyt nähtyä kovempaan kyytiin, mutta Riennon Henni Rinkisen kaksi vuotta vanha ulkoennätys rikkoontui vajaan sekunnin turvin. Kainulainen on tuloksellaan 9-vuotiaiden kauden tilastokakkonen.

Muitakin kovia tuloksia tehtiin. Sulkavan Urheilijoiden Konsta Hämäläinen juoksi 13-vuotiaiden kauden kotimaisen kärjen 1000 metrillä, kun kellot pysähtyivät aikaan 3.02,19. Oma ennätys parantui 7,5 sekunnilla.
Mikkelin Kilpa-Veikkojen Noora Tivinen puolestaan kiilasi 12-vuotiaiden tilastokärkeen korkeustuloksella 143. 1000 metrin ajallaan 3.26,53 hän puolestaan on kesän toiseksi nopein.
Riennon Neea Käyhkö jäi omissa nimissään olleesta 9-vuotiaiden pituuden kärkituloksesta kolmen sentin päähän venytettyään 3,62.

Tulokset

M 100 m (-0,9): 1) Sami Kääriäinen VarkKV 11,43, 2) Iiro Hölttä MiKV 11,79, 3) Juuso Teijonmaa SaRi 12,14, 4) Niklas Valkonen LeVi 12,21, 5) Antti Tanhuamäki SaRi 12,34, 6) Artturi Vänttinen VarkKV 12,57, 7) Andrei Montonen JuvU 12,67.
M 1500 m: 1) Joni Jäntti SaRi 4.21,66.
M 100 m aj (-0,6): 1) Iiro Hölttä MiKV 16,00.
M 3-loikka: 1) Andrei Montonen JuvU 13,02 (-0,1).
M17 100 m (+1,9): 1) Maxim Blau SU-41 12,03, 2) Felix Blau SU-41 12,35.
M17 300 m: 1) Maxim Blau SU-41 39,23, 2) Felix Blau SU-41 39,90.
P15 100 m (+1,9): 1) Eetu Pöyry MiKV 13,28, 2) Jari Turtiainen SaRi 13,73.
P15 800 m: 1) Jari Turtiainen SaRi 2.20,56, 2) Pekka Piiroinen MiKV 2.25,19, 3) Aleksi Sairanen KeU 2.38,16, 4) Santeri Mikkonen SU-41 2.46,39.
P15 pituus: 1) Eetu Pöyry MiKV 518 (+0,3).
P15 kuula: 1) Mikko Holi PuU 12,73.
P13 60 m (+0,8): 1) Severi Kosonen SaRi 8,32, 2) Saku Suutarinen PuVi 8,98, 3) Ville Savolainen KeU 9,93.
P13 1000 m: 1) Konsta Hämäläinen SU-41 3.02,19.
P13 korkeus: 1) Ville Savolainen KeU 130.
P11 60 m (+1,1): 1) Lenni Lindblad KeU 9,30, 2) Jere Mikkonen SU-41 9,76, 3) Kasper Pöyry MiKV 10,09.
P11 1000 m: 1) Ville Hämäläinen SU-41 3.29,23, 2) Juha Laine KeU 3.45,36, 3) Samu Hyppönen JuvU 3.49,50, 4) Jere Mikkonen SU-41 3.53,66.
P11 kuula: 1) Tatu Hiltunen SU-41 7,07, 2) Kasper Pöyry MiKV 5,33.
P9 40 m (+0,5): 1) Juho Heikkonen PuU 7,13, 2) Arttu Härkönen SaRi 7,43, 3) Miska Käyhkö SaRi 7,52, 4) Jooseppi Sallinen SaRi 7,73, 5) Elmeri Hämäläinen LoKV 7,74, 6) Arttu Turtiainen KeU 7,86, 7) Antti Seppänen SU-41 8,44.
P9 kuula: 1) Arttu Härkönen SaRi 6,20, 2) Arttu Turtiainen KeU 5,70, 3) Juho Heikkonen PuU 5,30, 4) Miska Käyhkö SaRi 4,88, 5) Jooseppi Sallinen SaRi 4,61.
N 100 m (+0,7 )1. erä:  1) Katja Kuusela MiKV 13,48, 2) Heidi Haapiainen RiU 13,93, 3) Pihla Hokkanen SaRi 14,14, 4) Suvi-Tuuli Kinanen SaRi 14,58.
2. erä (+0,8): 1) Sini Kuronen MiKV 13,13, 2) Minna Heimonen VarkKV 13,33, 3) Paula Kuronen MiKV 13,39, 4) Salli Kirvesmies MiKV 13,41, 5) Jatta Roos MiKV 13,47, 6) Ilona Arola MiKV 13,84.
N 100 m aj (-0,7): 1) Paula Kuronen MiKV 15,51, 2) Iitu Hölttä MiKV 16,44, 3) Katja Kuusela MiKV DNF.
N pituus: 1) Sini Kuronen MiKV 540 (-0,2), 2) Paula Kuronen MiKV 538 (-0,2), 3) Minna Heimonen VarkKV 525 (-0,2), 4) Katja Kuusela MiKV 517 (+0,5).
N korkeus: 1) Lotta Kirvesmies MiKV 140,  Iitu Hölttä MiKV NM.
N kuula: 1) Salli Kirvesmies MiKV 10,52, 2) Heidi Haapiainen RiU 10,19.
N17 100 m (+1,0): 1) Pinja Horppu SaRi 13,24, 2) Nea Korpelainen MiKV 13,48.
N17 300 m: 1) Pinja Horppu SaRi 43,76, 2) Lotta Kirvesmies MiKV 44,71.
N17 3-loikka: 1) Elisa Pöyry MiKV 9,93 (+0,6).
N17 kuula: 1) Lotta Kirvesmies MiKV 11,10, 2) Johanna Lintunen SuTa 10,21.
T15 100 m (-1,0): 1) Vilma Jylhä JuvU 13,40, 2) Henna Savolainen KeU 14,29.
T15 800 m: 1) Noora Sinkkonen SU-41 2.41,47, 2) Vilma Jylhä JuvU 2.42,91, 3) Susanna Lintunen SuTa 2.57,67.
T15 pituus: 1) Henna Savolainen KeU 459 (-0,1).
T15 kuula: 1) Susanna Lintunen SuTa 9,20, 2) Jina Hölttä HiU 8,07.
T13 60 m 1.erä (+0,5): 1) Sophia Blau SU-41 9,07, 2) Anni Räty SaJy 9,69, 3) Nea Löytynoja SaRi 10,03, 4) Jina Hölttä HiU 10,27.
2. erä (+1,1): 1) Niina Piiroinen MiKV 8,74, 2) Ellinoora Karvinen SaRi 8,75, 3) Noora Tivinen MiKV 8,79, 4) Tiia-Tuulia Kankkunen SaRi 8,86, 5) Henna Sallinen SaRi 9,33, 6) Johanna Sairanen SaRi 9,37.
T13 1000 m: 1) Noora Tivinen MiKV 3.26,53.
T13 60 m aj (-0,4): 1) Ellinoora Karvinen SaRi 9,91, 2) Elisa Pöyry MiKV 10,31, 3) Henna Sallinen SaRi 10,78, 4) Linda Kilpeläinen KeU 13,73, 5) Muusa Makkonen KeU 13,92.
T13 korkeus: 1) Henna Sallinen SaRi 143, 2) Noora Tivinen MiKV 143, 3) Nea Löytynoja SaRi 125, 3) Niina Piiroinen MiKV 125, 5) Linda Kilpeläinen KeU 125, 6) Muusa Makkonen KeU 120, 7) Jina Hölttä HiU 110.
T11 60 m (+0,6): 1) Sandra-Sofia Kosonen SaRi 9,53, 2) Kerttu Seppänen SU-41 9,61, 3) Janika Pulkkinen SaRi 9,81, 4) Netta Karjalainen SaRi 9,88, 5) Riikka Pitkänen SaRi 10,07, 6) Juulia Teittinen SaRi 10,67.
T11 1000 m: 1) Sandra-Sofia Kosonen SaRi 3.43,63, 2) Ella Kainulainen SaJy 3.53,92, 3) Lotta Herttuainen KeU 4.02,21.
T11 kuula: 1) Kerttu Seppänen SU-41 6,85, 2) Janika Pulkkinen SaRi 5,46, 3) Netta Karjalainen SaRi 4,74.
T9 40 m (+0,2) 1.erä: 1) Ellen Hemmola PuU 7,50, 2) Moona Makkonen KeU 7,66, 3) Sari Piiroinen MiKV 8,12, 4) Minttu Kovanen PuU 9,14.  
2.erä (+1,8): 1) Mimmi Ahonen PuVi 6,91, 2) Ella Kainulainen SaJy 7,04, 3) Neea Käyhkö SaRi 7,19, 4) Rosabella Lindblad KeU 7,28, 5) Sofia Tivinen MiKV 7,53.
T9 pituus: 1) Neea Käyhkö SaRi 362, 2) Ella Kainulainen SaJy 347, 3) Janina Laine KeU 320, 4) Rosabella Lindblad KeU 314, 5) Sofia Tivinen MiKV 308, 6) Ellen Hemmola PuU 304, 7) Moona Makkonen KeU 302, 8) Sari Piiroinen MiKV 268, 9) Erin Kainulainen SaJy 252, 10) Minttu Kovanen PuU 249.
T7 40 m (+0,5): 1) Erin Kainulainen SaJy 8,49