Nuorten alueottelun tulokset

24.8.2011

Rientolaisia kuvassa: Olli Heiskanen ja Pihla Hokkanen. Netta Myllynen puuttuu kuvasta, koska lähti junalla Riihimäelle aiemmin.

NUORTEN YLEISURHEILUN ALUEOTTELU

 

Finland - Russia - Belarus - Karelia

 

Savonlinna 24.8.2011

 

 

TULOKSET / RESULTS

 

Belarus 238 - Finland 228 - Russia 223- Karelia 45

 

 

 

M19              100 m            +0,5              

                                           

1.                   Viktar Rabau                                            BLR              11,01

2.                   Sami Kääriäinen                 FIN               11,16

3.                   Aleksei Rudkov                  RUS              11,34

4.                   Markku Pitkänen                FIN               11,36

5.                   Ivan Feoktistov                  RUS              11,40

6.                   Siarhei Traulka                    BLR              11,45

 

 

M19              800 m

 

1.                   Siarhei Lukouski                 BLR              1.53,80

2.                   Yury Voronin                                           BLR              1.56,39

3.                   Aleksei Feodorov               RUS              1.56,95

4.                   Toni Astikainen                  FIN               2.01,49

5.                   Kalle Lipiäinen                   FIN               2.07,95

 

 

M19              high jump

 

1.                   Andrei Churyla                   BLR              216

2.                   Ruslan Novikov                  RUS              202

3.                   Pavel Harankou                  BLR              200

4.                   Aleksander Ivanov             Karelia          195

5.                   Kirill Semjonov                  RUS              184

6.                   Atso Vänskä                      FIN               180

7.                   Matti Keronen                                          FIN               NM

 

 

M19              pole vault

 

1.                   Dzmitry Hashchuk             BLR              470

2.                   Joonas Mikkanen                FIN               465

3.                   Sami Jaatinen                                            FIN               440

 

 

 

M19              shot put

 

1.                   Ville Savolainen                 FIN               18,72

2.                   Mikhail Abramchuk            BLR              17,63

3.                   Aliaksei Nichypar               BLR              17,31

4.                   Martti Rasimus                   FIN               16,94

5.                   Vitali Fenchenko                RUS              14,98

6.                   Roman Sonkin                                          Karelia          12,59

7.                   Feodor Raduh                                          RUS              11,95

 

 

M19              javelin

 

1.                   Pavel Mialeshka                  BLR              78,08

2.                   Toni Sirviö                          FIN               68,40

3.                   Henri Kontio                      FIN               67,34

4.                   German Komarov               RUS              64,07

5.                   Vitaliy Skorokhodov          Karelia          55,49

6.                   Egor Nikolaev                                          RUS              52,42

 

 

M17              100 m            +1,4

 

1.                   Ilya Siratsiuk                      BLR              10,84

2.                   Viljami Kaasalainen            FIN               11,27

3.                   Jaroslav Aksjonov              RUS              11,34

4.                   Maksim Lustin                    RUS              11,67

5.                   Roman Sonkin                                          Karelia          11,68

6.                   Joona Åke                           FIN               11,78

 

 

M17              800 m

 

1.                   Aleksandr Kuverin             RUS              1.57,99

2.                   Maksin Aleksandrov          RUS              1.58,69

3.                   Aliaksandr Krasouski         BLR              1.59,87

4.                   Olli Heiskanen                    FIN               2.00,05

5.                   Joonas Ahola                                            FIN               2.08,68

 

 

M17              long jump

 

1.                   Maksim Lustin                    RUS              689                -0,4               

2.                   Yauheni Viarshyna             BLR              683                +1,2              

3.                   Tuomas Rouvali                  FIN               674                +3,3               668                +0,6

4.                   Andrei Skabeika                 BLR              665                +1,2              

5.                   Teemu Keronen                  FIN               660                +1,4              

6.                   Vladimir Shtangei              RUS              641                +1,4              

 

 

 

M17              high jump

 

1.                   Pavel Kipra                         BLR              205

2.                   Yauheni Charniakou           BLR              201

3.                   Artjom Agarkov                 RUS              191

4.                   Alexei Kärkkäinen              FIN               188

5.                   Sergei Morujev                   Karelia          188

6.                   Jesse Huttunen                   FIN               188

7.                   Vladimir Shtangei              RUS              184

 

 

M17              hammer

 

1.                   Yury Vasilchanka               BLR              70,19

2.                   Maksim Mitskou                 BLR              67,57

3.                   Markus Kokkonen              FIN               66,75

4.                   Oleg Romanov                   RUS              66,72

5.                   Ivan Aksjonov                                          RUS              62,87

6.                   Tommi Remes                                           FIN               61,15

 

 

W19              100 m            -0,5

 

1.                   Darya Starykava                 BLR              12,83

2.                   Kristina Ushinskaya           Karelia          12,87

3.                   Netta Myllynen                  FIN               12,89

4.                   Ilona Palianskaya                BLR              12,94

5.                   Karina Nikolaeva                RUS              13,07

6.                   Arina Mokhun                                          Karelia          13,14

7.                   Aino Mikkola                                           FIN               13,19

8.                   Anna Klukvina                   RUS              13,36

 

 

W19              1500 m

 

1.                   Nurgujana Burtseva            RUS              4.31,32

2.                   Nina Savina                        BLR              4.36,77

3.                   Pihla Hokkanen                  FIN               4.38,99

4.                   Darja Kadikova                  RUS              4.40,79

5.                   Volha Padalinskaya            BLR              4.50,74

6.                   Anastasia Artemenko         Karelia          5.02,77

7.                   Venla Mäkäräinen              FIN               5.04,82

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W19              long jump

 

1.                   Anastasia Kadicheva          RUS              583                +1,7

2.                   Anastasia Klechkina           RUS              572                +0,7

3.                   Miia Kiiski                          FIN               569                +1,0

4.                   Darya Kavalenka                BLR              565                +0,4

5.                   Lotta Kirvesmies                FIN               518                +1,2

6.                   Kristina Ushinskaya           Karelia          503                -1,0

 

 

W19              high jump     

 

1.                   Maryia Sivenka                   BLR              175

2.                   Taisiya Roslava                   BLR              173

3.                   Julia Saharova                                           RUS              167

4.                   Julia Furmanova                 RUS              167

5.                   Marianne Pykäläinen          FIN               163

6.                   Hanna Riihelä                                           FIN               155

 

 

W19              shot put

 

1.                   Evgenia Pivina                    RUS              13,02

2.                   Tiina Repo                          FIN               12,02

3.                   Varvara Ovsjannikova        RUS              11,34

4.                   Salli Kirvesmies                  FIN               11,24

 

 

W19              discus

 

1.                   Viktoryia Nikitsina             BLR              46,28

2.                   Evgenia Pivina                    RUS              42,60

3.                   Tiina Repo                          FIN               41,38

4.                   Tuula Penttinen                  FIN               40,28

5.                   Varvara Ovsjannikova        RUS              36,79

 

 

W17              800 m

 

1.                   Anna Karaseva                   RUS              2.12,57

2.                   Marianne Pitkänen              FIN               2.12,88

3.                   Yulija Nestserava               BLR              2.13,44

4.                   Uljana Avvakumenova       RUS              2.16.22

5.                   Rita Karjalainen                  FIN               2.25,23

6.                   Daria Petrakova                  Karelia          2.28,06

7.                   Ekaterina Zykova               Karelia          2.39,66

 

 

 

 

 

W17              300 m h

                                           

1.                   Katsiaryna Verameyenka   BLR              43,58

2.                   Aleksandra Pestrikova        RUS              44,43

3.                   Aino Heikkilä                                           FIN               44,86

4.                   Darya Zinukova                  BLR              46,34

5.                   Reetta Lappalainen             FIN               47,04

6.                   Anna Selivanova                Karelia          52,48

 

 

 

W17              pole vault

 

1.                   Milla Mikkanen                  FIN               360

2.                   Susanna Seppänen              FIN               280

 

 

W17              triple jump

 

1.                   Valentina Semova              RUS              12,38             +1,1

2.                   Svetlana Golubshkina         RUS              11,84             +0,4

3.                   Maiju Mattinen                   FIN               11,74             +1,2

4.                   Maisa Halonen                    FIN               11,57             +0,8

 

 

 

W17              hammer

 

1.                   Hanna Bryl                         BLR              53,78

2.                   Yulia Kazmina                    BLR              52,22

3.                   Taru Turkia                         FIN               50,04

4.                   Anna Popova                                            RUS              45,98

5.                   Vera Cherepnenkova          RUS              33,29

6.                   Ida Pippola                         FIN               NM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M                  1000 m relay (400 m + 300 m + 200 m + 100 m)         

                                           

1.                   BLR              Siarhei Lukouski                                       1.57,92

                      Aliaksandr Krasouski        

                      Ilya Siratsiuk

                      Viktar Rabau                     

                                           

2.                   FIN               Markku Pitkänen                                      2.00,10

                      Sami Kääriäinen                

                      Viljami Kaasalainen           

                      Joona Åke    

                                           

3.                   RUS              Aleksei Rudkov                                        2.00,22

                      Jaroslav Aksjonov             

                      Dmitriy Chizhikov             

                      Aleksandr Kuverin            

 

 

W                  1000 m relay (400 m + 300 m + 200 m + 100 m)         

                                           

1.                   BLR              Katsiaryna Verameyenka   2.18,41

                      Darya Zinukova                 

                      Ilona Palianskaya               

                      Darya Starykava                

                                           

2.                   RUS              Ekaterina Shapovalova       2.19,06

                      Anna Sorokina                   

                      Anna Karaseva                  

                      Aleksandra Pestrikova       

                                           

3.                   FIN               Pihla Hokkanen                                        2.20,56

                      Marianne Pitkänen             

                      Reetta Lappalainen            

                      Aino Mikkola                    

                                           

4.                   Karelia          Daria Petrakova                                        2.32,58

                      Anna Selivanova               

                      Arina Mokhun                   

                      Kristina Ushinskaya