Riento menestyksekkäin seura piirinmestaruusviesteissä Mikkelissa ma 4.6. Katso Tulokset...

6.6.2012

 

Savonlinnan Riento napsi eniten mitaleja Mikkelissä maanantaina juostuissa pm-viesteissä. Riento sai mitalin kaikilla 13 joukkueellaan kokonaissaldon ollessa seitsemän kultaa, kolme hopeaa ja kolme pronssia.
Isäntäseura Kilpa-Veikot voitti viisi matkaa ja sai kolme hopeamitalia.
Ilahduttavaa oli se, että viisi seuraa sai mukaan joukkueita ja kaikille irtosi myös mitaleita. Sulkavan Urheilijat saavutti kullan ja hopean, Ristiinan Urheilijat kaksi ja Hirvensalmen Urheiliijat yhden hopean.
Kaikkein iloisin asia oli N17-sarjan 4x100 metrin peräti seitsemän joukkuetta, mitä ei pm-viesteissä ole nähty miesmuistiin.

Kovimmista tuloksista vastasivat Kilpa-Veikkojen pikaviestijoukkueet. 17-vuotiaiden naisten joukkue Ella Lötjönen, Elisa Pöyry, Aliisa Rahikainen ja Noora Tivinen juoksi käsikellotuksella 50,8. Joukkue mahtuu kokonaisuudessaan 15-vuotiaiden tyttöjen sarjaan, joten mikkeliläisten vauhti lupailee finaalipaikkaa Porin SM-viesteissä heinäkuun puolivälissä.
Mikkelin naisjoukkue Miia Juutilainen, Paula Kuronen, Viivi Avikainen, Sini Kuronen juoksi virallisella sähköajalla 50,79, mikä niinikään antaa toiveita finaalipaikasta SM-viesteissä.
Kovin kamppailu voitosta käytiin miesten 4x400 metrillä, jolla Riennon ankkuri Sami Petäjäjärvi puristi kovalla 52 sekunnin osuudellaan takaa rinnalle ja ohi Kilpa-Veikkojen Juho Roosista. Maalilinjan yli heittääntyneelle kaksikolle saatiin eroa kolme sadasosaa.

Pm-viestit, Mikkeli 4.6.2012

M 4 x 400 m: 1) Savonlinnan Riento M 3.47,48, (Jari Turtiainen, Joni Jäntti, Santeri Helin, Sami Petäjäjärvi), 2) Mikkelin Kilpa-Veikot M I 3.47,51, (Eetu Pöyry, Tero Korhonen, Pekka Piiroinen, Juho Roos).

M 4 x 1500 m: 1) Savonlinnan Riento M 18.22,44, (Joni Jäntti, Sami Petäjäjärvi, Santeri Helin, Olli Heiskanen), 2) Mikkelin Kilpa-Veikot M I 19.22,28, (Juho Roos, Tero Korhonen, Pekka Piiroinen, Matias Lantta).

M17 4 x 100 m: 1) Mikkelin Kilpa-Veikot M17 I 51,47, (Eetu Pöyry, Matias Lantta, Vikke Elfving, Pekka Piiroinen), 2) Ristiinan Urheilijat M17 59,09, (Joonas Orava, Arttu Turunen, Miikka Matilainen, Pyry Matilainen).

M17 4 x 300 m: 1) Sulkavan Urheilijat -41 M17 2.41,34, (Felix Blau, Juho Mikkonen, Ilpo Ruottinen, Maxim Blau), 2) Ristiinan Urheilijat M17 3.46,33, (Lassi Kähäri, Jussi Kähäri, Arttu Harjuntausta, Joonas Orava).

M17 3 x 800 m: 1) Mikkelin Kilpa-Veikot M17 I 6.42,07, (Matias Lantta, Vikke Elfving, Eetu Pöyry), 2) Sulkavan Urheilijat -41 M17 6.45,06, (Felix Blau, Maxim Blau, Ilpo Ruottinen), Mikkelin Kilpa-Veikot M17 II DNS.

M19 3 x 800 m: 1) Savonlinnan Riento M19 6.38,81, (Santeri Helin, Jari Turtiainen, Olli Heiskanen).

N 4 x 100 m: 1) Mikkelin Kilpa-Veikot N 50,79, (Miia Juutilainen, Paula Kuronen, Viivi Avikainen, Sini Kuronen).

N 4 x 400 m: 1) Mikkelin Kilpa-Veikot N 4.09,71, (Sini Kuronen, Paula Kuronen, Viivi Avikainen, Heidi Maaranen), 2) Savonlinnan Riento N 4.20,83, (Anu Painokangas, Suvi-Tuuli Kinanen, Taru Laitinen, Jonna Monto).

N 4 x 800 m: 1) Savonlinnan Riento N 10.43,95, (Jonna Monto, Anna Heiskanen, Anu Painokangas, Annika Luukkainen), 2) Mikkelin Kilpa-Veikot N 11.43,31, (Satu Soivanen, Essi Rahikainen, Anna-Leena Haikonen, Mari Jukarainen).

N17 4 x 100 m: 1) Mikkelin Kilpa-Veikot N17 I 50,8, (Ella Lötjönen, Elisa Pöyry, Aliisa Rahikainen, Noora Tivinen), 2) Savonlinnan Riento N17 II 54,6, (Johanna Sairanen, Ellinoora Karvinen, Sarai Kiema, Petra-Sofia Laakso), 3) Savonlinnan Riento N17 I 55,2, (Pinja Horppu, Annika Luukkainen, Henna Sallinen, Julia Tirkkonen), 4) Mikkelin Kilpa-Veikot N17 II 57,6, (Mette Ukkonen, Anni Elfving, Essi Rahikainen, Anna-Leena Haikonen), 5) Ristiinan Urheilijat N17 II 58,0, (Vilhelmiina Salmikunnas, Sanni Lindqvist, Venla Rossi, Nanna Kemppinen), 6) Hirvensalmen Urheilijat N17 1.00,5, (Ronja Lundberg, Annina Lång, Inka Hasanen, Tuuli Kuitunen), 7) Ristiinan Urheilijat N17 1.01,7, (Eveliina Olkkonen, Satu Korhola, Anni Pesonen, Tara Väisänen).

N17 4 x 300 m: 1) Mikkelin Kilpa-Veikot N17 I 3.10,66, (Elisa Pöyry, Ella Lötjönen, Aliisa Rahikainen, Noora Tivinen), 2) Savonlinnan Riento N17 I 3.13,98, (Pinja Horppu, Annika Luukkainen, Aliisa Luukkainen, Elli Luukkanen), 3) Savonlinnan Riento N17 II 3.26,61, (Petra-Sofia Laakso, Johanna Sairanen, Henna Sallinen, Julia Tirkkonen), 4) Ristiinan Urheilijat N17 3.35,06, (Nanna Kemppinen, Sanni Lindqvist, Venla Rossi, Vilhelmiina Salmikunnas), 5) Hirvensalmen Urheilijat N17 3.49,90, (Annina Lång, Janni Ollikainen, Ronja Lundberg), Mikkelin Kilpa-Veikot N17 II DNS.

N17 3 x 800 m: 1) Savonlinnan Riento N17 I 9.45,76, (Aliisa Luukkainen, Julia Tirkkonen, Sarai Kiema), Mikkelin Kilpa-Veikot N17 I DNS, Savonlinnan Riento N17 II DNS, (Pinja Horppu, Julia Tirkkonen, Sarai Kiema), Mikkelin Kilpa-Veikot N17 II DNS.

N17 4 x 100 m aj: 1) Savonlinnan Riento N17 I 1.10,24, (Annika Luukkainen, Henna Sallinen, Ellinoora Karvinen, Johanna Sairanen), 2) Hirvensalmen Urheilijat N17 1.22,60, (Annina Lång, Ronja Lundberg, Inka Hasanen, Janni Ollikainen), 3) Savonlinnan Riento N17 II 1.22,69, (Aliisa Luukkainen, Riikka Pitkänen, Sarai Kiema, Julia Tirkkonen).

N19 3 x 800 m: 1) Savonlinnan Riento N19 7.50,86, (Elli Luukkanen, Suvi-Tuuli Kinanen, Taru Laitinen).