Riennolle 15 mitalia Youth Athletics Gamesista! TULOSKATSAUS 13.-22.6.

23.6.2013

Savonlinna, aluemestaruuskilpailut 13.6.2013

1) Antti Tanhuamäki M 110m aj 16,79 (-0,3) (ennätys)
1) Juuso Teijonmaa M korkeus 180
1) Pihla Hokkanen N 400m 63,56
3) Henna Sallinen N kiekko 30,42 (ennätys)
... 5) Joni Jäntti M 400m 56,86 (ennätys)

Tampere, kaupungin mestaruuskilpailut 13.6.2013

2) Jari Turtiainen M 800m 2.04,75 (ennätys)

Youth Athletics Games, Espoo/Helsinki 15.-16.6.2013

1) Ellinoora Karvinen T14 pituus 5,14 (+3,4)
1) Ella Kainulainen T11 1000m 3.19,24 (ennätys, piiriennätys, A-luokka)
1) Neea Käyhkö T11 korkeus 143 (A-luokka)
2) Ellinoora Karvinen T14 80m aj 12,09 (-2,3), alkuerissä 12,02 (-1,0) (ennätys, A-luokka)
2) Janika Pulkkinen T12 60m aj 10,24 (ennätys, A-luokka)
2) Rosa Silvennoinen T12 keihäs 28,39 (A-luokka)
2) Aino-Maria Tossavainen T9 1000m kävely 6.51,24 (ennätys, A-luokka T10)
3) Lauri Tossavainen P12 2000m kävely 14.39,61 (ennätys)
3) Severi Kosonen P15 100m 11,77 (-0,3), alkuerissä 11,61 (+1,6) (ennätys, A-luokka)
3) Sandra-Sofia Kosonen T13 1000m 3.13,88 (A-luokka)
3) Henna Sallinen T15 kuula 12,75 (A-luokka)
5) Ella Kainulainen T11 korkeus 131 (ennätys, A-luokka)
5) T11 4x100m (Ella Kainulainen, Eevi-Inkeri Tossavainen, Neea Käyhkö, Tanja Kokkonen) 1.00,26
6) T13 4x100m (Netta Karjalainen, Janika Pulkkinen, Rosa Silvennoinen, Henni Rinkinen) 56,20
6) Tanja Kokkonen T11 60m 8,95 (ennätys, A-luokka)
6) Netta Karjalainen T12 60m aj 10,93 (ennätys, A-luokka)
7) Petra-Sofia Laakso T14 100m 13,17 (+4,7), alkuerissä 13,14 (-0,5) (ennätys, A-luokka)
7) Janika Pulkkinen T12 pituus 4,44 (ennätys, A-luokka)
7) Erin Kainulainen T9 600m 2.12,47 (ennätys)
7) Johanna Sairanen T15 3-loikka 10,12 (-0,9), karsinnassa 10,60 (+1,2) (ennätys, A-luokka)
7) Annika Luukkainen N17 3-loikka 10,56 (+1,4)
7) Annika Luukkainen N17 korkeus 150
8) Neea Käyhkö T11 pituus 4,14, karsinnassa 4,24 (A-luokka)
8) Aliisa Luukkainen T13 kuula 9,70, karsinnassa 10,42 (ennätys, A-luokka)
8) Erin Kainulainen T10 1000m 3.55,43 (ennätys, A-luokka)
8) Henna Sallinen T15 80m aj 13,36 (-2,6), alkuerissä 13,06 (-1,8) (A-luokka)
8) Eevi-Inkeri Tossavainen T10 1000m kävely 6.27,05 (ennätys, A-luokka)
9) Rosa Silvennoinen T12 korkeus 133 (ennätys)
9) Iida Mäkelä T14 pituus 4,20 (-2,0), karsinnassa 4,62 (+0,1)
9) Henna Sallinen N17 kiekko 23,78
10) Iida Mäkelä T14 100m 13,26 (-0,1) (ennätys, A-luokka)
11) Janika Pulkkinen T12 60m 8,86 (ennätys)
11) Liisi Vatanen T12 korkeus 130 (ennätys)
11) Sandra-Sofia Kosonen T13 60m aj 10,33 (-2,0) (ennätys)
11) Anni Silvennoinen T9 kuula 4,48, karsinnassa 5,28 (ennätys)
11) Petra-Sofia Laakso T14 80m aj 13,49 (-1,0)
12) Netta Karjalainen T12 60m 8,95
12) Ella Kainulainen T11 pituus 4,03, karsinnassa 4,19 (ennätys)
13) Rosa Silvennoinen T12 pituus 4,18
15) Tanja Kokkonen T11 pituus 4,05
16) Netta Karjalainen T12 pituus 4,11
18) Venla Naapuri T13 1000m 3.25,63 (ennätys, A-luokka)
19) Henni Rinkinen T13 60m 8,50 (+5,1)
20) Liisi Vatanen T12 1000m 3.49,74 (ennätys)
21) Neea Käyhkö T11 kuula 6,84
22) Iida Mäkelä T14 80m aj 14,88 (-2,2)
24) Riikka Pitkänen T13 pituus 4,39 (+0,1) (ennätys)
25) Erin Kainulainen T9 pituus 3,04
25) Venla Naapuri T13 60m aj 10,98 (-3,2)
26) Tanja Kokkonen T11 kuula 5,94
33) Anni Silvennoinen T9 pituus 2,92
34) Riikka Pitkänen T13 60m 8,79 (+5,1)
35) Anni Silvennoinen T9 40m 7,62
36) Venla Naapuri T13 60m 8,80 (+0,2) (ennätys)
39) Reetta Joronen T13 60m 8,87 (+0,8) (ennätys)
48) Venla Naapuri T13 pituus 4,01 (-0,4)
63) Aliisa Luukkainen T13 pituus 3,83 (-3,8)
78) Roosa Rissanen T13 pituus 3,42 (-1,5)
83) Roosa Rissanen T13 60m 9,81 (+3,3)
DNF Reetta Joronen T13 1000m
DNS Petra-Sofia Laakso T14 pituus finaali, karsinnassa 4,51 (+0,0)
DNS Henni Rinkinen T13 kuula finaali, karsinnassa 8,76 (ennätys)
DNS Henni Rinkinen T13 pituus finaali, karsinnassa 4,57 (-1,2) (ennätys, A-luokka)
DNS Sandra-Sofia Kosonen T13 pituus finaali, karsinnassa 4,56 (-1,5, A-luokka)

Joukkuekilpailut
1) Neea Käyhkö/Ella Kainulainen T11 korkeus
2) Neea Käyhkö/Ella Kainulainen T11 pituus
3) Janika Pulkkinen/Rosa Silvennoinen T12 pituus
3) Rosa Silvennoinen/Liisi Vatanen T12 korkeus

Punkaharju, aluekilpailut 16.6.2013

Severi Niittymäki P12 kuula 6,00 (ennätys)

Mikkeli, aluekilpailut 17.6.2013

Severi Niittymäki P12 keihäs 24,55 (ennätys)

Jyväskylä Games 19.6.2013

1) Henni Rinkinen T13 60m 8,58 (+1,8) (ennätys, A-luokka)
3) Henni Rinkinen T13 1000m 3.25,61 (ennätys, A-luokka)
3) Etti Mehtonen T13 korkeus 140
... 6) Liisi Vatanen T13 korkeus 130 (ennätys)

Parikkala, Vattenfall-seuracup 19.6.2013

Tanja Kokkonen T11 60m aj 10,21 (-0,3) (piiriennätys, A-luokka)
Tanja Kokkonen T11 150m 22,44 (-0,9) (ennätys)

Keuruu, juhannuskisat 21.6.2013

... 23) Joni Jäntti M 3000m 8.54,51 (ennätys)

Ikaalinen, juhannuskisat 21.6.2013

3) Netta Myllynen N17 100m aj 14,73 (-0,6)
- Myllynen ei saavuttanut 17-vuotiaiden MM-paikkaa, sillä kaatui 18.6. Nurmijärvellä ja jäi kolmanneksi ratkaisevassa Ikaalisten karsintakisassa. Myllynen on kotiinjäävä varamies. Kisat käydään 11.-14.7. Ukrainan Donetskissa.

Saarijärvi, juhannuskisat 22.6.2013

2) Severi Niittymäki P13 korkeus 136 (ennätys)
2) Severi Niittymäki P13 60m 9,98 (-1,1)
... 15) Joni Jäntti M 800m 2.03,94 (ennätys)