Savonlinnan Riennon palkitut 2014

27.10.2014

Paras naisurheilija 2014:
 
Netta Myllynen (N19)
·        Kalevan kisat 6. 100m aj
·        SM 19 200m 5., 100m 6.
·        SM-halleissa N19 60m aj 3.
·        KLL:n kultaa 100m aj ja hopeaa 100m sekä alueottelun 100m aj voitto
·        Reippaat ennätysparannukset ja naisten A-luokat 12,25, 25,02, 14,40
 
Henna Sallinen (N17)
·        SM 16 kuula 2., kiekko 5.
·        SM-talvimestaruuskisat kiekko 2., SM-hallit kuula 3.
·        Kalevan kisa-edustus
·        KLL:n kuula 2., kiekko 4.
·        Ennätys kuula 14,09 (3kg) ja 12,42 (4kg, naisten A-luokka), kiekko 39,53
 
Paras tyttöjuniori 2014:
 
Reetta Joronen (T14)
·        3 SM-kultaa: 800m (T14), 2000m (T14), maasto 4km (T15)
·        Ikäluokan Suomen kärkiajat ja piiriennätykset 800m (2.17,43), 1500m (4.44,20), 2000m (6.33,66)
·        Lidingöloppetin 3. T14 6km
·        Lisäksi A-luokat 100m, 300m, vanhemmissa ikäluokissa myös 1500m
 
Paras miesurheilija 2014:
 
Juuso Teijonmaa (M22)
·        SM22 korkeus 3.
·        Kauden paras 192 (ennätys 194 vuodelta 2010), A-luokka M22
 
Paras poikajuniori 2014:
 
Miska Käyhkö (P11)
·        Monipuolisuutta ja kovia tuloksia
·        6 A-luokkaa (60m aj, 1000m, korkeus, pituus, 3-loikka, 3-ottelu)
·        Viidessä lajissa 10. parhaan joukossa ikäluokan tilastoissa (luokitellut lajit)
 
Vuoden valmentaja 2014:
 
Sami Petäjäjärvi
·        Kolminkertaisen Suomen mestarin Reetta Jorosen henkilökohtainen valmentaja
·        Erinomaista työtä kestävyysjuoksun eteen juniori-ikäluokissa
 
Heiko Gross
·        Valmennettaville laajamittaista menestymistä ja kehittymistä
o   Kalevan kisa-edustus, 14-15-vuotiaiden SM-kisoista hopea, kaksi neljättä sijaa, yksi kuudes sija sekä parikilpailun kulta, SM-moniotteluissa useampi sijoitus kymmenen joukkoon, 16-17-vuotiaiden SM-kisoissa kaksi edustajaa (paras sija 6.)
 
Eniten A-luokkia 2014:
 
Neea Käyhkö (T12)
·        9 A-luokkaa (60m aj, 200m aj, 1000m, korkeus, seiväs, pituus, 3-loikka, 4-ottelu, 5-ottelu
·        Viidessä lajissa ikäluokan 5. parhaan joukossa
 
SM-menestyjä 2014:
 
T15 viestiryhmät; Aliisa Luukkainen, Iida Mäkelä, Ellinoora Karvinen, Sandra-Sofia Kosonen, Petra-Sofia Laakso
·        SM-viestit 4x80m aj kultaa: Laakso, Luukkainen, Kosonen, Karvinen
·        SM-viestit 4x100m kultaa: Mäkelä, Kosonen, Karvinen, Laakso
·        Riennon ensimmäiset viestijuoksun Suomen mestaruudet sitten vuoden 1990
·        Henkilökohtaiset meriitit
o   Karvinen
§ SM15 80m aj 2., 5-ottelu 6.
§ 7 A-luokkaa (100m, 300m, 80m aj, 300m aj, korkeus, pituus, 5-ottelu)
o   Kosonen
§ SM14 300m 4., 300m aj 6.
§ 5 A-luokkaa (100m, 300m, 80m aj, 300m aj, pituus)
o   Luukkainen
§ SM14 kolmiloikka 4. (parikisan kultaa)
§ 5 A-luokkaa (80m aj, 300m aj, kolmiloikka, kuula, 5-ottelu)
o   Laakso
§ SM15 100m 6.
§ 4 A-luokkaa (100m, 300m, 80m aj, 300m aj)
o   Mäkelä
§ SM15 pituus 14.
§ 2 A-luokkaa (100m, pituus)
 
Vuoden tulokas 2014:
 
Ella Kumpulainen (N)
·        400m:llä ennätys 59,37 (A-luokan tulos 58,00)
·        Ensimmäinen täysi kausi yleisurheilussa, aloitti juoksemisen 24-vuotiaana
 
Milla Pirkkalainen (T12)
·        Kaksi A-luokan tulosta 60m 8,60, 200m 29,07
·        Mukana SM-viesteissä T15 4x100m 2. joukkueessa
·        Ensimmäinen vuosi yleisurheilussa. Kova potentiaali ja hyvä asenne
 
Vuoden yllättäjä 2014:
 
Jooseppi Sallinen (P11)
·        Vattenfallin finaalissa lajivoitto P11 keihäs
·        Monipuolisesti kehittymistä kaikissa lajeissa
·        3 A-luokkaa (60m aj, kolmiloikka, kiekko)
 
Arttu Härkönen (P11)
·        Moukarin piiriennätys 29,42 3 kilon moukarilla
·        Vattenfallin finaalissa moukarin 6. P13-sarjassa
·        3 A-luokkaa (kuula, kiekko, moukari)
 
Vuoden kehittyjä 2014:
 
Riikka Pitkänen (T14)
·        Jatkoi tasaista kehittymistään pituussuuntaisissa hypyissä ja otti selvän kehitysharppauksen juoksuissa
·        T14 kolmiloikan SM-parikultaa Aliisa Luukkaisen kanssa
·        A-luokan tulos kolmiloikassa
 
Annika Luukkainen (N19)
·        Erinomaista kehitystä otteluissa
·        Naisten A-luokka ja paikka Kalevan kisojen seitsenotteluun ennätyksellä 4230
·        N19 7-ottelun 8., SM-halliottelujen 9.
·        19-vuotiaiden A-luokat korkeudessa ja seitsenottelussa
 
Vuoden tsemppari 2014:
 
Johanna Sairanen (N17)
·        Jo usea sairastelujen ja loukkaantumisten värittämä vuosi peräkkäin, mutta sitkeä yrittäminen palkittiin kauden viimeisen kisan kolmiloikkaennätyksellä 11,02. SM-kisoissa ensimmäinen finaalista karsiutunut niin pituudessa kuin loikassa.
·        A-luokan tulos kolmiloikassa
 
Vuoden comeback 2014:
 
Jonna Monto (N)
·        Usea sairastelujen ja loukkaantumisten värittämä vuosi takana, mutta pitkästä aikaa kausi pääosin terveenä, mikä toi kovaa tulosta
·        Paikka jälleen Kalevan kisoihin ja selvät ennätysparannukset ajoin 2.15,70, 4.38,90 ja 10.20,61, joista 1500m ja 3000m ajat naisten A-luokkaa
 
Vuoden kilpailija 2014:
 
1) tyttö Tanja Kokkonen (T12)
·        Aktiivista kilpailemista eri puolella Suomea
·        Youth Athletics Gamesin voitto T12 60m aj
·        5 A-luokkaa (60m, 200m, 60m aj, pituus, 3-loikka)
 
2) poika Severi Niittymäki (P13)
·        Kilpaili moukaria lukuun ottamatta kaikissa ikäluokan luokitelluissa lajeissa
·        2 A-luokkaa (60m aj, seiväs)
 
Vuoden urheilukoululainen 2014:
 
Aatu Hartikainen (P9) ja Anni Saksman (T5)
 
Yleisurheilukoulujen tsempparit 2014:
 
Veera Niittymäki, Aslan Yalcin ja Yamur Yalcin
 
Vuoden rientolainen 2014:
 
Joni Jäntti
·        Aktiivista seuratyötä
·        Vastasi muun muassa Vattenfallin sekä eri viestikisojen joukkueiden kokoamisesta
·        Riennon valmennuksen organisointi ja valmentaminen
 
Vuoden yhteistyökumppani 2014:
 
Silvennoisen Kotileipomo/Savonlinnan Leipurit
 
Vuoden Kunniakierroskiertäjä 2014:
 
Perhe Luukkainen