Riennolle loistavat pisteet Vattenfall-seuracupin ensimmäisessä osassa

17.6.2015

Riento keräsi kotikentällään Vattenfall-seuracupin ensimmäisestä piirikilpailusta komeat 13908 pistettä ja on vahvasti matkalla Tuusulassa 29.8. järjestettävään 15 parhaan valtakunnalliseen finaaliin. Riento kohosi tässä vaiheessa isojen kaupunkien Tera-sarjan pisteissä viidennelle sijalle, kun vielä muutama piirikilpailun ensimmäinen osa on käymättä. Edellä ovat Lahden Ahkera (16543), Tampereen Pyrintö (16050), Helsingin Kisa-Veikot (14691) ja Borgå Akilles (14524). Tasaisessa kärjen jälkeisessä nipussa Riento kiilasi piikkipaikalle juuri muun muassa Turun Urheiluliiton (13892) ja Espoon Tapioiden (13854) edelle. Toinen piirikisa käydään Juvalla 5.8.

Vattenfall seuracupin 1. piirikisa Savonlinna 16.6.2015


Pisteet:

Savonlinnan Riento 13908
Juvan Urheilijat 10688
Kerimäen Urheiljat 9687
Sulkavan Urheilijat -41 8429
Ristiinan Urheilijat 5466
 

Tulokset
 
 
M17 200m                                               +1,9             
 
1.                   Severi Kosonen               Savonlinnan Riento       23,44
2.                   Konsta Hämäläinen        Sulkavan Urheilijat -41   24,55
3.                   Esa Sairanen                   Kerimäen Urheilijat         26,32
4.                   Matias Taavitsainen        Ristiinan Urheilijat          28,56
5.                   Vili Pesonen                    Juvan Urheilijat               31,05
 
 
M17 3-loikka                    
                                           
1.                   Jussi Kähäri                     Ristiinan Urheilijat          11,16            +4,5
2.                   Lassi Heiskanen             Kerimäen Urheilijat         11,15            +4,1
3.                   Ali Atae                              Savonlinnan Riento       10,21            +2,1
 
 
M17 kuula                        
                     
1.                   Konsta Kauppinen          Juvan Urheilijat               11,70
2.                   Henri Lyytikäinen            Kerimäen Urheilijat         11,18
3.                   Teemu Hintsanen           Sulkavan Urheilijat -41   10,62
4.                   Ville Korpelainen            Ristiinan Urheilijat          7,05
5.                   Matti Korhola                    Ristiinan Urheilijat          6,26
6.                   Lauri Tossavainen          Savonlinnan Riento       5,29
 
 
P15 100m                                               +3,3             
 
1.                   Joonas Liukkonen          Juvan Urheilijat               11,70
2.                   Joel Kiema                        Savonlinnan Riento       12,66
3.                   Väinö Kemppinen           Sulkavan Urheilijat -41   12,89
4.                   Elias Lyytinen                  Sulkavan Urheilijat -41   13,92
5.                   Juuso Kosonen               Kerimäen Urheilijat         14,58
6.                   Aleksi Pulkkinen             Ristiinan Urheilijat          15,17
ulkop            Lauri Tossavainen          Savonlinnan Riento       14,39
 
 
P15 2000m                      
                     
1.                   Ville Hämäläinen            Sulkavan Urheilijat -41   6.25,83
2.                   Jeppe Malmstedt             Savonlinnan Riento       6.54,58
3.                   Eemeli Tavi                       Kerimäen Urheilijat         7.27,08
4.                   Joona Suojala                  Juvan Urheilijat               8.13,28
 
 
P15 seiväs                                             
 
1.                   Santeri Purhonen           Juvan Urheilijat               300
2.                   Severi Niittymäki              Savonlinnan Riento       220
3.                   Joni Partanen                  Sulkavan Urheilijat -41   210
 
 
P15 kuula                                              
 
1.                   Tatu Hiltunen                   Sulkavan Urheilijat -41   11,36
2.                   Joonas Pulkkinen           Ristiinan Urheilijat          10,58
3.                   Topi Julkunen                  Juvan Urheilijat               10,24
4.                   Toni Lyytikäinen              Kerimäen Urheilijat         10,19
5.                   Rasmus Hiltunen            Savonlinnan Riento       8,50
 
 
P15               4 x 100m
1.                   JuvU            50,31
Santeri Purhonen, Joonas Liukkonen, Joona Suojala, Topi Julkunen
2.                   SaRi             50,58
Rasmus Hiltunen, Jeppe Malmstedt, Severi Niittymäki, Joel Kiema
 
 
P13 60m                                                 +2,0             
 
1.                   Hessu Malmstedt             Savonlinnan Riento       8,99
2.                   Rudi Väisänen                Ristiinan Urheilijat          9,05
3.                   Miika Härkönen               Kerimäen Urheilijat         9,16
4.                   Jasper Suojala                 Juvan Urheilijat               9,42
5.                   Antti Seppänen               Sulkavan Urheilijat -41   10,06
 
 
P13 1000m                                            
 
1.                   Joona Räisänen              Sulkavan Urheilijat -41   3.27,91
2.                   Jesse Paunonen             Savonlinnan Riento       3.31,75
3.                   Veeti Malkki                                            Kerimäen Urheilijat         3.36,80
4.                   Väinö Ripatti                    Savonlinnan Riento       3.39,42
5.                   Manu Pesonen                Juvan Urheilijat               4.09,57
6.                   Kitsatee Tama                  Ristiinan Urheilijat          4.19,63
 
 
P13 korkeus                                          
                     
1.                   Miska Käyhkö                  Savonlinnan Riento       140
2.                   Veikka Lindqvist              Ristiinan Urheilijat          135
3.                   Ronaldo Lodi                   Juvan Urheilijat               125
                      Niklas Makkonen            Kerimäen Urheilijat         125
5.                   Niilo Pöyry                        Ristiinan Urheilijat          125
 
 
P13 keihäs 
                                           
1.                   Arttu Turtiainen                Kerimäen Urheilijat         34,99
2.                   Jooseppi Sallinen           Savonlinnan Riento       31,87
3.                   Arttu Härkönen                Savonlinnan Riento       30,86
4.                   Elmeri Hämäläinen         Sulkavan Urheilijat -41   30,68
5.                   Waltteri Hämäläinen       Juvan Urheilijat               25,32
6.                   Ekku Korhola                   Ristiinan Urheilijat          16,13
 
 
P13               4 x 100m
1.                   SaRi             57,81
Miska Käyhkö, Arttu Härkönen, Jooseppi Sallinen, Hessu Malmstedt
2.                   KeU              59,98
Miika Härkönen, Arttu Turtiainen, Veeti Malkki, Niklas Makkonen
3.                   RiU               1.00,60
Kitsatee Tama, Veikka Lindqvist, Niilo Pöyry, Rudi Väisänen
4.                   JuvU            1.04,80
Jasper Suojala, Jonni Haikarainen, Manu Pesonen, Ronaldo Lodi
 
 
P11 60m                                                 +3,2
 
1.                   Antti Sairanen                  Kerimäen Urheilijat         9,23
2.                   Eero Tissari                      Savonlinnan Riento       9,24
3.                   Topi Hämäläinen             Sulkavan Urheilijat -41   10,00
4.                   Luka Tikkanen                 Juvan Urheilijat               10,95
 
 
P11 1000m                                            
 
1.                   Simo Korhonen               Kerimäen Urheilijat         3.47,97
2.                   Roni-Eemil Norrbacka    Sulkavan Urheilijat -41   3.51,20
3.                   Soini Ripatti                                           Savonlinnan Riento       3.59,44
4.                   Aatu Hartikainen             Savonlinnan Riento       4.00,13
5.                   Perttu Kosonen               Juvan Urheilijat               4.10,02
6.                   Martti Pesonen                Juvan Urheilijat               4.20,60
7.                   Aslan Yalcin                     Savonlinnan Riento       4.32,60
 
 
P11 pituus                                             
                                                                
1.                   Petteri Laakso                  Juvan Urheilijat               372
2.                   Matias Hohtari                  Savonlinnan Riento       362
3.                   Olavi Jääskeläinen         Ristiinan Urheilijat          357
4.                   Kalle Huttunen                Savonlinnan Riento       355
5.                   Erkka Makkonen             Kerimäen Urheilijat         323
 
 
P11 kiekko                                             
 
1.                   Isko Kovanen                   Savonlinnan Riento       20,55
2.                   Santtu Kosonen              Juvan Urheilijat               15,90
3.                   Joonatan Hämäläinen   Sulkavan Urheilijat -41   14,33
4.                   Aapo Turtiainen               Kerimäen Urheilijat         11,38
5.                   Topias Taavitsainen       Ristiinan Urheilijat          11,12
 
 
P11               4 x 50m
1.                   SaRi             32,39
Eero Tissari, Aatu Hartikainen, Matias Hohtari, Soini Ripatti
2.                   KeU              33,53
Simo Korhonen, Antti Sairanen, Erkka Makkonen, Aapo Turtiainen
3.                   JuvU            34,11
Luka Tikkanen, Martti Pesonen, Santtu Kosonen, Petteri Laakso
 
 
N17 200m                                               +2,4             
 
1.                   Sophia Blau                                           Sulkavan Urheilijat -41   27,83
2.                   Milla Purhonen                Juvan Urheilijat               28,19
3.                   Riikka Pitkänen               Savonlinnan Riento       28,49
4.                   Etti Mehtonen                  Savonlinnan Riento       28,51
5.                   Sonja Torpakko                Kerimäen Urheilijat         30,76
 
 
N17 3-loikka                                          
                                           
1.                   Johanna Sairanen          Savonlinnan Riento       10,90            +4,2
2.                   Olivia Korhonen              Kerimäen Urheilijat         10,20            +4,0
3.                   Hannali Lodi                    Juvan Urheilijat               9,40              +3,2
4.                   Elisa Pelkonen                Sulkavan Urheilijat -41   8,84              +2,3
 
 
N17 kuula                                              
 
1.                   Henna Sallinen               Savonlinnan Riento       15,28
2.                   Tiia Kauppinen                Juvan Urheilijat               11,76
3.                   Muusa Makkonen           Kerimäen Urheilijat         10,23
4.                   Pinja Pylkkänen              Sulkavan Urheilijat -41   8,26
 
 
T15 100m                                                +1,9
                     
1.                   Sandra-Sofia Kosonen Savonlinnan Riento       12,98
2.                   Reetta Joronen                Savonlinnan Riento       13,46
3.                   Venla Naapuri                 Savonlinnan Riento       13,82
4.                   Jenni Hotti                        Ristiinan Urheilijat          14,16
5.                   Essi Asikainen                 Juvan Urheilijat               14,20
6.                   Terhi Suikki                                            Juvan Urheilijat               14,44
7.                   Ronja Kosonen               Kerimäen Urheilijat         14,51
8.                   Pinja Viinanen                 Sulkavan Urheilijat -41   14,79
 
 
T15 2000m                       
                     
1.                   Jessica Halonen             Savonlinnan Riento       7.42,90
2.                   Lounatuuli Honkanen    Kerimäen Urheilijat         8.21,42
3.                   Anni Kaipainen               Juvan Urheilijat               8.23,52
 
 
T15 seiväs                                             
 
1.                   Heidi Ahonen                  Juvan Urheilijat               205
2.                   Janina Laine                    Kerimäen Urheilijat         200
3.                   Roosa Rissanen             Savonlinnan Riento       190
 
 
T15 kuula                                              
 
1.                   Aliisa Luukkainen           Savonlinnan Riento       9,57
2.                   Noora Pirkkalainen         Savonlinnan Riento       8,69
3.                   Kerttu Seppänen             Sulkavan Urheilijat -41   8,39
4.                   Erja-Stiina Saastamoinen Ristiinan Urheilijat       7,76
5.                   Katja Kaipainen               Juvan Urheilijat               7,40
6.                   Lotta Herttuainen            Kerimäen Urheilijat         7,18
7.                   Juulia Teittinen                Savonlinnan Riento       6,91
 
 
T15               4 x 100m
1.                   SaRi             51,91
Reetta Joronen, Aliisa Luukkainen, Venla Naapuri, Janika Pulkkinen
2.                   JuvU            56,10
Terhi Suikki, Essi Asikainen, Katja Kaipainen, Anni Kaipainen
3.                   KeU              58,52
Lounatuuli Honkanen, Ronja Kosonen, Janina Laine, Lotta Herttuainen
 
 
T13 60m                                                  +3,1             
 
1.                   Niina Karttunen               Savonlinnan Riento       8,25
2.                   Tanja Kokkonen              Savonlinnan Riento       8,29
3.                   Vilma Ukkonen                Juvan Urheilijat               8,97
4.                   Elle Piispa                        Sulkavan Urheilijat -41   9,23
5.                   Ella Noponen                   Ristiinan Urheilijat          9,42
 
 
T13 1000m                                            
 
1.                   Ella Kainulainen             Savonlinnan Riento       3.24,37
2.                   Ella Naapuri                     Savonlinnan Riento       3.40,42
3.                   Eevi-Inkeri Tossavainen                      Savonlinnan Riento       3.40,73
4.                   Hanna Kärkäs                  Sulkavan Urheilijat -41   3.44,60
5.                   Wilma Taavitsainen        Ristiinan Urheilijat          4.05,17
6.                   Jenna Puranen               Juvan Urheilijat               4.17,96
7.                   Helmi Tiainen                  Kerimäen Urheilijat         4.26,05
 
 
T13 korkeus                                                                
 
1.                   Neea Käyhkö                   Savonlinnan Riento       158
2.                   Elisa Sairanen                 Kerimäen Urheilijat         140
3.                   Oodi Joskitt                       Sulkavan Urheilijat -41   130
4.                   Riija Kurvinen                  Ristiinan Urheilijat          115
5.                   Riina Laakso                    Juvan Urheilijat               115
 
 
T13 keihäs                                             
 
1.                   Moona Makkonen           Kerimäen Urheilijat         37,07
2.                   Noora Laakso                   Juvan Urheilijat               25,07
3.                   Milla Pirkkalainen           Savonlinnan Riento       24,42
4.                   Veera Hintsanen             Sulkavan Urheilijat -41   19,28
5.                   Minttu Kovanen               Savonlinnan Riento       18,87
6.                   Saara Niittymäki              Savonlinnan Riento       15,68
7.                   Stiina Jääskeläinen        Ristiinan Urheilijat          14,90
 
 
T13               4 x 100m
1.                   SaRi 1          57,1
Milla Pirkkalainen, Tanja Kokkonen, Niina Karttunen, Ella Kainulainen
2.                   SaRi 2          1.00,64
Eevi-Inkeri Tossavainen, Ella Naapuri, Saara Niittymäki, Elina Aaltola
3.                   JuvU            1.00,97
Noora Laakso, Riina Laakso, Jenna Puranen, Vilma Ukkonen
4.                   SU-41          1.02,12
Veera Hintsanen, Oodi Joskitt, Hanna Kärkäs, Elle Piispa
5.                   RiU               1.04,42
Stiina Jääskeläinen, Riija Kurvinen, Wilma Taavitsainen, Ella Noponen
 
 
T11 60m                                                  +1,8             
 
1.                   Heidi Siitonen                  Savonlinnan Riento       9,56
2.                   Milla Lepistö                     Savonlinnan Riento       9,87
3.                   Janna Hämäläinen         Sulkavan Urheilijat -41   10,08
4.                   Miisa-Riina Virta              Savonlinnan Riento       10,21
5.                   Peppi Ukkonen                Juvan Urheilijat               10,80
6.                   Iines Karjalainen             Kerimäen Urheilijat         11,74
 
 
T11 1000m                                            
 
1.                   Saara Himanen               Juvan Urheilijat               3.43,65
2.                   Erin Kainulainen             Savonlinnan Riento       3.45,43
3.                   Nelli Paloheimo               Savonlinnan Riento       3.56,40
4.                   Aino-Maria Tossavainen                     Savonlinnan Riento       4.06,93
5.                   Janni Silvennoinen        Kerimäen Urheilijat         4.16,90
6.                   Piitu Lampilehto              Sulkavan Urheilijat -41   4.29,73
 
 
T11 pituus                        
                     
1.                   Siiri Nyyssönen               Savonlinnan Riento       425
2.                   Petra Lampilehto             Sulkavan Urheilijat -41   364
3.                   Siiri Pirinen                      Juvan Urheilijat               354
4.                   Inka Holopainen              Kerimäen Urheilijat         334
5.                   Enni Forss                        Sulkavan Urheilijat -41   315
6.                   Taikatuuli Haiminen       Ristiinan Urheilijat          262
 
 
T11 kiekko                                             
 
1.                   Anni Silvennoinen         Savonlinnan Riento       17,89
2.                   Vilma Härkönen              Savonlinnan Riento       17,45
3.                   Elli Andersin                    Kerimäen Urheilijat         16,03
4.                   Iitu Purhonen                   Juvan Urheilijat               11,87
 
 
T11               4 x 50m
1.                   SaRi             31,19
Siiri Nyyssönen, Erin Kainulainen, Nelli Paloheimo, Milla Lepistö
2.                   JuvU            32,46
Saara Himanen, Peppi Ukkonen, Siiri Pirinen, Iitu Purhonen
3.                   KeU              37,55
Iines Karjalainen, Elli Andersin, Inka Holopainen, Janni Silvennoinen