Riento jatkoi voittoputkeaan seuraottelussa

20.5.2017

Riento säilytti 11-15-vuotiaiden seuraottelun valtikan itsellään. Puheenjohtajansa Olli Teijonmaan muistolle kotikentällään kilpaillut Riennon joukkue voitti ottelun neljännen kerran 32 pisteen erolla ennen Joensuun Katajaa! Mikkelin Kilpa-Veikot oli kolmas ja Kuopion Reipas neljäs. Alla tulokset ottelusta:

1) Savonlinnan Riento 296 (tytöt 163, pojat 127, sukkulaviesti 6)
2) Joensuun Kataja 264 (tytöt 100, pojat 155, sukkulaviesti 9)
3) Mikkelin Kilpa-Veikot 158 (tytöt 106, pojat 52)
4) Kuopion Reipas 99 (tytöt 52, pojat 47)

P11 60m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,8
1)   Santeri Kekarainen               JoensKa                   9,13             
2)   Jedidiah Dormeus                 MikkKV                    9,89             
3)   Leo Heimonen                     MikkKV                    9,90             
4)   Otso Nyyssönen                   SavonlRie                 10,03            
5)   Onni Nyyssönen                   SavonlRie                 10,34            
6)   Tuukka Viinisalo                 JoensKa                   10,53            
 
 
T11 60m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,8
1)   Sofia Kokko                      MikkKV                    9,11             
2)   Ella-Sofia Kaiponen              SavonlRie                 9,47             
3)   Neela Ombati                     MikkKV                    9,50             
4)   Olivia Panhelainen               JoensKa                   9,61             
5)   Oona Immonen                     SavonlRie                 9,81             
6)   Oona Kärkkäinen                  JoensKa                   9,94             
7)   Melissa Vanhanen                 KuopRei                   10,45            
8)   Hanna Sipponen                   KuopRei                   10,50            
 
 
P11 1000m
Loppukilpailu
1)   Elias Vanhanen                   KuopRei                   3.27,35          
2)   Eetu Valtola                     MikkKV                    3.29,26          
3)   Soini Ripatti                    SavonlRie                 3.35,65          
4)   Santeri Kekarainen               JoensKa                   3.39,46          
5)   Tuukka Viinisalo                 JoensKa                   3.43,60          
6)   Onni Nyyssönen                   SavonlRie                 3.45,28          
 
 
T11 1000m
Loppukilpailu
1)   Neela Ombati                     MikkKV                    3.29,48          
2)   Oona Immonen                     SavonlRie                 3.48,65           
3)   Jemina Nikkanen                  SavonlRie                 3.53,11          
4)   Silja Valtola                    MikkKV                    3.59,65          
5)   Nella Voutilainen                JoensKa                   4.06,09          
6)   Iiris Voutilainen                JoensKa                   4.10,92          
7)   Sara Viljala                     KuopRei                   4.25,59          
8)   Melissa Vanhanen                 KuopRei                   4.27,43          
 
 
P11 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Eeli Mustonen                    JoensKa                   120              
     85     90     95     100    105    110    115    120    125   
     -      -      -      -      o      xo     o      xo     xxx   
 
2)   Oskari Kokko                     MikkKV                    115              
     85     90     95     100    105    110    115    120   
     o      xo     o      o      o      o      o      xxx   
 
3)   Otso Nyyssönen                   SavonlRie                 110              
     85     90     95     100    105    110    115   
     o      o      o      o      o      o      xxx   
 
3)   Topias Mustonen                  JoensKa                   110              
     85     90     95     100    105    110    115   
     -      -      o      o      o      o      xxx   
 
5)   Soini Ripatti                    SavonlRie                 105              
     85     90     95     100    105    110   
     -      o      o      o      o      xxx   
 
6)   Eetu Valtola                     MikkKV                    105              
     85     90     95     100    105    110   
     o      o      o      o      xo     xxx   
 
 
 
T11 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Sofia Kokko                      MikkKV                    130              
     90     95     100    105    110    115    120    125    130   
     -      -      -      -      o      o      o      o      o     
 
2)   Oona Kärkkäinen                  JoensKa                   115               
     85     90     95     100    105    110    115    120   
     o      o      o      o      xo     o      o      xxx   
 
3)   Essi Nurmela                     SavonlRie                 110              
     90     95     100    105    110    115   
     -      o      o      o      o      xxx   
 
4)   Jemina Nikkanen                  SavonlRie                 110              
     90     95     100    105    110    115   
     -      o      o      o      xxo    xxx   
 
5)   Iiris Voutilainen                JoensKa                   105              
     85     90     95     100    105    110   
     o      o      o      xxo    o      xx-   
 
6)   Hanna Sipponen                   KuopRei                   95                
     85     90     95     100   
     o      o      o      xx-   
 
 
 
P11 Kuula
Loppukilpailu
1)   Eeli Mustonen                    JoensKa                   8,40             
     8,40   7,93   x      8,29  
 
2)   Isko Kovanen                     SavonlRie                 7,42             
     7,42   6,80   7,41   7,23  
 
3)   Topias Mustonen                  JoensKa                   7,37             
     6,60   6,75   7,37   7,01  
 
4)   Elias Vanhanen                   KuopRei                   7,25             
     6,15   x      6,76   7,25  
 
5)   Leo Heimonen                     MikkKV                    5,72             
     5,47   5,45   5,47   5,72  
 
6)   Viktor Liljeqvist                SavonlRie                 5,65             
     x      5,65   5,62   5,45  
 
7)   Leevi Varhomaa                   MikkKV                    5,53             
     5,43   5,53   5,48   x     
 
 
 
T11 Kuula
Loppukilpailu
1)   Vilma Härkönen                   SavonlRie                 7,92             
     7,78   7,47   x      7,92  
 
2)   Ella-Sofia Kaiponen              SavonlRie                 6,15             
     6,07   6,06   6,15   6,14  
 
3)   Olivia Panhelainen               JoensKa                   5,13              
     4,90   4,96   5,13   x     
 
4)   Nella Voutilainen                JoensKa                   4,70             
     4,04   4,70   4,51   4,27  
 
5)   Sara Viljala                     KuopRei                   4,52             
     x      4,52   4,41   4,00  
 
6)   Silja Valtola                    MikkKV                    4,30             
     3,98   4,30   4,23   3,92  
 
 
 
P13 1000m
Loppukilpailu
1)   Simo Korhonen                    SavonlRie                 3.34,94          
2)   Kalle Huttunen                   SavonlRie                 3.46,85          
3)   Robin Lindberg                   MikkKV                    3.47,98          
4)   Joona Turunen                    JoensKa                   3.50,01          
     Ilmari Lehmus                    JoensKa                   DNS              
 
 
T13 1000m
Loppukilpailu
1)   Iida-Emilia Kaiponen             SavonlRie                 3.25,04          
2)   Saaga Attenberg                  MikkKV                    3.28,98           
3)   Siiri Luostarinen                JoensKa                   3.36,49          
4)   Erin Kainulainen                 SavonlRie                 3.39,30          
5)   Janina Vanhanen                  MikkKV                    3.44,57          
6)   Alina Tikka                      JoensKa                   3.53,91          
     Riika Tirkkonen                  KuopRei                   DNS              
 
 
P13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +0,7
1)   Aatu Holopainen                  JoensKa                   10,77            
2)   Marek Pinter                     JoensKa                   11,68            
3)   Aatu Hartikainen                 SavonlRie                 12,04            
4)   Aslan Yalcin                     SavonlRie                 14,63            
 
 
T13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +0,6
1)   Siiri Nyyssönen                  SavonlRie                 10,34            
2)   Helmi Laine                      SavonlRie                 10,67            
3)   Riika Tirkkonen                  KuopRei                   11,07            
4)   Lotta Häkkänen                   MikkKV                    12,55            
5)   Janina Vanhanen                  MikkKV                    12,73            
6)   Aava Kipinä                      JoensKa                   12,86            
 
 
P13 Pituus
Loppukilpailu
1)   Aatu Holopainen                  JoensKa                   4,52 +0,9         
     4,52   x      x      4,47  
     +0,9   +1,9   +0,7   +1,1  
 
2)   Topi Taskinen                    MikkKV                    4,38 +0,9         
     4,29   4,26   4,15   4,38  
     +0,5   +1,7   +1,8   +0,9  
 
3)   Simo Korhonen                    SavonlRie                 4,23 +1,0         
     4,09   4,23   4,13   4,10  
     +0,4   +1,0   +0,8   +0,9  
 
4)   Aatu Hartikainen                 SavonlRie                 4,12 +1,7         
     4,06   4,12   3,97   4,00  
     +1,1   +1,7   +1,1   +1,0  
 
5)   Marek Pinter                     JoensKa                   3,98 +0,5         
     x      3,66   3,75   3,98  
     +1,2   +1,5   +0,5   +0,5  
 
6)   Robin Lindberg                   MikkKV                    3,89 +0,5         
     3,02   3,51   3,73   3,89  
     +0,9   +1,3   +2,2   +0,5  
 
 
 
T13 Pituus
Loppukilpailu
1)   Siiri Nyyssönen                  SavonlRie                 4,70 +1,2         
     4,55   4,70   4,54   4,70  
     +1,7   +1,3   +0,9   +1,2  
 
2)   Erin Kainulainen                 SavonlRie                 4,33 +0,8         
     4,33   x      4,15   4,01  
     +0,8   +1,1   +0,5   +1,1  
 
3)   Tiia Säde                        JoensKa                   4,23 +1,3         
     3,85   3,38   4,12   4,23  
     +0,2   +1,0   +1,1   +1,3  
 
4)   Aada Äikäs                       MikkKV                    3,97 +1,6         
     x      3,84   x      3,97  
     +1,7   +1,3   +1,3   +1,6  
 
5)   Saaga Attenberg                  MikkKV                    3,70 +1,0         
     3,48   3,70   3,35   3,53  
     +1,8   +1,0   +1,9   +1,2  
 
6)   Kerttu Miettinen                 KuopRei                   3,32 +1,2         
     3,21   3,32   3,21   3,17  
     +1,2   +1,2   +1,5   +2,6  
 
7)   Siiri Luostarinen                JoensKa                   3,25 +1,9         
     x      x      x      3,25  
     +1,3   +0,6   +0,9   +1,9  
 
8)   Amalia Pesä                      KuopRei                   2,91 +0,6         
     2,69   2,91   2,80   2,27  
     +3,3   +0,6   +2,8   +0,6  
 
 
 
P13 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Eeli Kinnunen                    JoensKa                   37,90            
     33,16 35,89 36,75 37,90 
 
2)   Janne Oinonen                    JoensKa                   29,79            
     x      29,79 29,79 29,75 
 
3)   Pauli Paju                       SavonlRie                 21,76            
     17,81 21,76 14,67 17,60 
 
4)   Kalle Huttunen                   SavonlRie                 13,02            
     12,32 13,02 11,80 -     
 
 
 
T13 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Minttu Turunen                   KuopRei                   34,89            
     34,89 31,90 32,06 31,67 
 
2)   Iida-Emilia Kaiponen             SavonlRie                 19,02            
     19,02 18,00 15,01 16,30 
 
3)   Helmi Laine                     SavonlRie                 18,72            
     18,12 16,03 18,72 16,93 
 
4)   Aada Äikäs                       MikkKV                    18,32            
     17,95 15,34 18,32 12,93 
 
5)   Emmi Karjalainen                 MikkKV                    17,78            
     17,78 15,12 17,33 16,93 
 
6)   Aava Kipinä                      JoensKa                   14,90            
     14,35 11,79 12,40 14,90 
 
7)   Tiia Säde                        JoensKa                   13,42            
     13,42 9,47   12,57 10,81 
 
 
 
P15 200m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,1
1)   Richard Liemula                  KuopRei                   25,25            
2)   Rasmus Lehikoinen                JoensKa                   25,90            
3)   Matias Ahtinen                   JoensKa                   26,63            
4)   Arttu Härkönen                   SavonlRie                 28,31            
5)   Miska Pousi                      KuopRei                   28,33            
6)   Jooseppi Sallinen                SavonlRie                 29,70            
 
 
T15 200m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,8
1)   Nea Immonen                      JoensKa                   27,23            
2)   Niina Karttunen                  SavonlRie                 27,43            
3)   Julie Ombati                     MikkKV                    27,55            
4)   Neea Käyhkö                      SavonlRie                 27,56            
5)   Peppi Penttinen                  JoensKa                   28,67            
6)   Nea Hassinen                     MikkKV                    28,88            
7)   Viivi Pääkkönen                  KuopRei                   30,91            
 
 
P15 800m
Loppukilpailu
1)   Otto Vilpponen                   KuopRei                   2.22,75          
2)   Denis Moskvin                    JoensKa                   2.24,31          
3)   Matias Ahtinen                   JoensKa                   2.24,34          
4)   Miska Käyhkö                     SavonlRie                 2.24,39          
5)   Jesse Paunonen                   SavonlRie                 2.25,85          
 
 
T15 800m
Loppukilpailu
1)   Ella Kainulainen                 SavonlRie                 2.26,30           
2)   Lotta Tarvainen                  KuopRei                   2.30,03          
3)   Veera Kontkanen                  JoensKa                   2.30,65          
4)   Jenna-Julia Kettunen             KuopRei                   2.31,73          
5)   Eevi-Inkeri Tossavainen          SavonlRie                 2.34,15          
6)   Eevi Immonen                     MikkKV                    2.45,14          
7)   Venla Häkkinen                   JoensKa                   2.45,32          
8)   Liisa Shevchenko                 MikkKV                    2.53,78          
 
 
P15 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Miro Tanninen                    JoensKa                   10,55 +2,2 10,32 -1,7
     10,32 10,55 x      10,24 
     -1,7   +2,2   +0,3   +0,9  
 
2)   Sakari Vallius                   JoensKa                   10,35 -0,2         
     10,33 10,25 10,26 10,35 
     -1,3   +1,5   +1,1   -0,2  
 
3)   Miska Käyhkö                     SavonlRie                 10,27 -1,4         
     9,74   9,98   9,67   10,27 
     +0,4   +0,3   +0,4   -1,4  
 
4)   Miska Pousi                      KuopRei                   8,94 +0,5         
     7,38   8,94   x      -     
     +1,1   +0,5   -0,5         
 
5)   Jesse Paunonen                   SavonlRie                 8,80 +1,1         
     8,80   -      -      -     
     +1,1                       
 
 
 
T15 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Neea Käyhkö                      SavonlRie                 11,06 +1,6         
     10,62 11,00 11,06 10,93 
     +0,6   +1,3   +1,6   +0,9  
 
2)   Aada Kokko                       JoensKa                   10,29 +1,2         
     10,00 9,83   10,29 10,29 
     +1,8   -1,5   +0,9   +1,2  
 
3)   Oona Majoinen                    JoensKa                   10,27 +1,6         
     9,66   9,99   10,27 10,07 
     +0,7   +2,0   +1,6   +0,2  
 
4)   Heljä Halonen                    MikkKV                    9,80 +0,9         
     9,64   x      9,80   9,48  
     +1,7   +1,5   +0,9   -0,5  
 
5)   Eevi Immonen                     MikkKV                    8,67 +0,8         
     8,67   8,64   8,12   8,28  
     +0,8   -0,2   +0,4   +1,7  
 
6)   Milla Pirkkalainen               SavonlRie                 8,23 -0,2         
     x      x      x      8,23  
     -0,5   -0,5   +1,0   -0,2  
 
 
 
P15 Kuula
Loppukilpailu
1)   Arttu Härkönen                   SavonlRie                 12,42            
     10,76 10,58 12,42 12,06 
 
2)   Sakari Vallius                   JoensKa                   8,51              
     8,12   7,79   8,21   8,51  
 
3)   Richard Liemula                  KuopRei                   8,30             
     x      8,30   7,76   8,17  
 
4)   Miro Tanninen                    JoensKa                   8,26             
     8,19   8,25   8,02   8,26  
 
5)   Jooseppi Sallinen                SavonlRie                 7,70             
     6,99   7,70   -      -     
 
 
 
T15 Kuula
Loppukilpailu
1)   Milla Pirkkalainen               SavonlRie                 10,55            
     9,65   10,55 9,65   10,18 
 
2)   Minttu Kovanen                   SavonlRie                 9,28             
     9,01   8,71   8,90   9,28  
 
3)   Nea Immonen                      JoensKa                   8,77             
     8,54   8,62   8,77   8,67  
 
4)   Elli Kuukka                      KuopRei                   8,53             
     8,53   7,99   7,94   8,33  
 
5)   Oona Majoinen                    JoensKa                   8,23             
     8,23   7,88   8,01   7,84  
 
6)   Julie Ombati                     MikkKV                    7,95             
     7,88   7,95   7,95   7,18  
 
7)   Nea Hassinen                     MikkKV                    6,82             
     6,19   6,16   6,48   6,82  
 
8)   Viivi Pääkkönen                  KuopRei                   6,75             
     6,62   6,75   x      6,31