Riento-gaalassa palkittiin vuoden 2018 parhaita

4.11.2018

Riento palkitsi kauden 2018 parhaansa sunnuntaina 4.11. Tanhuvaaran Urheiluopistolla järjestetyssä Riento-gaalassa. Tässä palkitut perusteluineen:

 

Paras naisurheilija: Petra-Sofia Laakso (N19)
  • 19-vuotiaiden MM-edustus Tampereella 100m aidoissa
  • 19-vuotiaiden SM-hallikultaa 60m aj, ulkoradoilla pronssia 100m aj
  • Kalevan kisojen 11:s
  • Ennätyslukemat 14,08, (14,02w)
 
Paras miesurheilija: Erno Mehtonen (M22)
  • 22-vuotiaiden SM-hopea 100m:llä, kuudes 200m:llä
  • 100m:llä Pohjoismaiden ja Baltian mestaruuskisojen edustus, jossa kauden paras 10,83. Mukana myös 4x100m viestissä
  • Kalevan kisojen 11:s 100m:llä
  • 200m ennätys 22,22 (22,17w)
 
Paras tyttöjuniori (+ eniten A-luokkia 9-15v, 6kpl): Siiri Nyyssönen (T14)
  • 14-vuotiaiden SM-kisojen hopea 3-loikassa ja kultaa parikisassa Erin Kainulaisen kanssa, viides pituudessa
  • Talvella TJIG pronssia 3-loikka ja pituus
  • Ennätykset: 11,24 ja 5,20
  • A-luokan tulokset lisäksi: 300m, 80m aj, 300m aj, seiväs
 
Paras poikajuniori: Arttu Härkönen (P15)
  • 15-vuotiaiden SM-kulta moukarissa ja hopea kiekossa sekä kiekon parikisassa Jooseppi Sallisen kanssa
  • KLL:n mestaruuskisojen hopea moukarissa kauden parhaalla 62,61
  • Ennätykset kiekko: 55,83 ja kuula: 15,85
  • P15 piiriennätykset 5kg moukari (56,63) ja kuula (13,63)
 
Vuoden urheiluteko (+ eniten A-luokkia yli 15-vuotiaista, 8kpl): Neea Käyhkö (N16)
  • Hieno paluu pahan polvivamman jälkeen
  • Kolme SM-hopeaa kesällä: N16 400m aj, seiväs ja N17 7-ottelu, kuudes pituudessa
  • Kalevan kisojen 400m aj 13:s
  • 17-vuotiaiden A-luokan tulokset: 400m, 800m, 100m aj, 400m aj (piiriennätys 63,36), korkeus, seiväs, pituus, 7-ottelu
 
Vuoden Kalevan kisaurheilija: Henna Sallinen (N22)
  • Riennon paras Kalevan kisasijoitus 7:s kuulassa omalla ennätyksellä 14,44
  • 22-vuotiaiden SM-kisojen hopea kuulassa ja kuudes kiekossa
  • Kuulassa Pohjoismaiden ja Baltian mestaruuskisojen edustus, jossa sijoitus neljäs
  • SM-halleissa N22 hopea ja N 5:s kuulassa
 
Vuoden yllättäjät:
  • N17 4x100m aitaviestijoukkue: Niina Karttunen, Milla Pirkkalainen, Elina Rönkkö, Neea Käyhkö
    • Yllätyspronssi N17 4x100m aj-viestissä uudella piiriennätyksellä 59,69
    • Lisäksi kuudes 4x100m:llä uudella piiriennätyksellä 48,82 ja 4x300m:llä (Karttusen paikalla Ella Kainulainen)
  • Rasmus Hiltunen (M17)
    • 17-vuotiaiden SM-hallikulta 3-loikassa ennätyksellään 13,80 ja pronssia pituudessa ennätyksellään 6,34
    • Kesällä neljäs SM-kisojen 3-loikassa ja kuudes pituudessa
 
Vuoden kehittyjä: Aatu Hartikainen (P13)
  • Hienoa kehitystä pikamatkoilla ja hypyissä
  • 60m aidoissa 1,21 sekuntia aikaan 10,13, pituudessa 90 senttiä tulokseen 5,02, 3-loikassa 91 senttiä lukuihin 10,04 ja 60 metrillä 0,49 sekuntia aikaan 8,45
  • 5 A-luokan tulosta, yllämainittujen lisäksi 200m
 
Vuoden venyjä: Severi Niittymäki (M17)
  • Ennätyskohennukset seipäässä kauden pääkisoissa
  • 17-vuotiaiden SM-hopeaa (415), neljäs 17-vuotiaiden Ruotsi-ottelussa (420) ja hopea SM-halleissa (410)
 
Eniten A-luokkia (9-15v, 6kpl): Miska Käyhkö (P15)
  • A-luokan tulokset: 100m aj, 300m aj, seiväs, pituus, 3-loikka, 5-ottelu
  • 15-vuotiaiden SM-kisojen neljäs 5-ottelussa, kuudes 3-loikassa, seitsemäs 300m aidoissa
  • 15-vuotiaiden SM-kisojen 3-loikan parikisan hopea Väinö Ripatin kanssa
  • P15 piiriennätys 5-ottelussa (2865)
 
Ulkoratojen SM-mitalistit: Eevi-Inkeri Tossavainen (T15), Lauri Tossavainen (M17), Minttu Kovanen (N16), Jooseppi Sallinen (P15), Erin Kainulainen (T14), Väinö Ripatti (P15)
  • Eevi-Inkeri: T15 3000m kävely hopeaa (piiriennätys 15.02,14)
  • Lauri: M17 5000m kävely hopeaa ja pronssia 10km maantiekävely
  • Minttu: N16 moukari pronssia
  • Jooseppi: P15 kiekon parikilpailun hopeaa
  • Erin: T14 3-loikan parikilpailun kultaa
  • Väinö: P15 3-loikan parikilpailun hopeaa
 
Vuoden tulokkaat: Luca Kainulainen (P9), Elina Rönkkö (N17)
·       Luca
o    Tuli mukaan yleisurheiluun keväällä
o    Hienoja tuloksia pikamatkoilla: 40m 6,75 ja 60m 9,65
·       Elina
o    Tanhuvaaran opiskelija, Lappeenrannasta, aloitti yleisurheilun viime syksynä
o    Mukana menestyneissä 17-vuotiaiden SM-viestijoukkueissa
o    Ennätykset: 100m 12,80, 200m 26,90
 
Vuoden tsempparit: Venla Juvonen (T10), Nico Ikäheimonen (P10)
  • Molemmilla kova into harjoitteluun ja kilpailemiseen
 
Vuoden kilpailija: Ella-Sofia Kaiponen (T11)
  • Ahkera kilpailija todella laajalla lajivalikoimalla
 
Vuoden valmentajat: Kaitsu Härkönen, Joni Jäntti
  • Kaitsu
    • Parhaan poikajuniorin henkilökohtainen valmentaja (lajivalmennus: Sakari Tiainen)
    • Lisäksi tytär Vilma piiriennätys T12 3kg moukari 43,00
  • Joni
    • Henkilökohtaisten ulkoratojen SM-mitalisteista valmennuksessa Erno Mehtonen, Neea Käyhkö, Petra-Sofia Laakso, Severi Niittymäki (yhdessä Kari Niittymäen ja Matti Monosen kanssa) ja Lauri Tossavainen (yhdessä Tiia Kuikan kanssa)
 
Vuoden rientolainen: Samuli Nikkanen
  • Laajasti mukana Riennon toiminnassa vuoden 2018 aikana
    • Oman ryhmän valmennus, myös seiväsvalmennus
    • Seura-asut
    • Telinevoimisteluharjoitusten synnyttämisen taustalla
    • Todella aktiivinen kilpailujen toimitsija laajalla osaamisskaalalla
 
Vuoden Kunniakierroskiertäjä: Perhe Nurmela
  • Kovin Kunniakierroksen keräyssumma 750€
 
Vuoden urheilukoululaiset: Ella-Sofia Malinen, Sonja Sjöblom
 
Vuoden yhteistyökumppani: Tanhuvaaran Urheiluopisto
  • Hyvä yhteistyö harjoitusmahdollisuuksien järjestäjänä jatkui
  • Uutena päänavauksena hallivahtikuvio, jolla ”sponsoroi” Riennon toimintaa pientä talkoovelvoitetta vastaan