Savonlinnan koulujen yleisurheilukisojen tulokset 3.9.

3.9.2019

P10 60m
1)   Luca Kainulainen                                           9,27             
2)   Otto Huttunen                                              9,48             
3)   Elmo Kutvonen                                              9,72             
4)   Joona Koponen                                              9,73             
5)   Veeti Karjalainen                                          9,85             
6)   Nooa Rössi                                                 9,93             
7)   Danil Seppänen                                             10,19            
8)   Valtteri Toivonen                                          10,44            
9)   Juuso Salminen                                             10,53            
10)  Eelis Hietalampi                                           10,60            
11)  Veikka Röntynen                                            10,79            
12)  Urho Kortelainen                                           10,80            
13)  Juuso Muhonen                                              11,19            
14)  Aaro Eronen                                                11,42            
15)  Mikael Päivätie                                            11,70            
16)  Jaro Kortelainen                                           11,96            
     Matias Pennanen                                            DNS              
     Jesper Lukkanen                                            DNS              
     Vili Hanhinen                                              DNS              

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +1,2
1)   Otto Huttunen                                              9,48             
2)   Joona Koponen                                              9,73             
3)   Veeti Karjalainen                                          9,85             
4)   Juuso Salminen                                             10,53            
5)   Veikka Röntynen                                            10,79            
6)   Jaro Kortelainen                                           11,96            

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +1,6
1)   Luca Kainulainen                                           9,27             
2)   Elmo Kutvonen                                              9,72             
3)   Nooa Rössi                                                 9,93             
4)   Aaro Eronen                                                11,42            
     Jesper Lukkanen                                            DNS              
     Matias Pennanen                                            DNS              

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +0,5
1)   Danil Seppänen                                             10,19            
2)   Valtteri Toivonen                                          10,44            
3)   Eelis Hietalampi                                           10,60            
4)   Urho Kortelainen                                           10,80            
5)   Juuso Muhonen                                              11,19            
6)   Mikael Päivätie                                            11,70            
     Vili Hanhinen                                              DNS              


T10 60m
1)   Helmi Tuovinen                                             10,34            
2)   Siiri Mustonen                                             10,45            
2)   Nora Kurki                                                 10,45            
4)   Hilla Honkonen                                             10,46            
5)   Iida Nurmela                                               10,47            
6)   Kerttu Nissinen                                            10,51            
7)   Lumi Haapala                                               10,65            
8)   Elli Törrönen                                              10,72            
9)   Helmi Makkonen                                             10,74            
10)  Maija Mutikainen                                           10,79            
11)  Anni Partanen                                              10,85            
12)  Taiga Haapala                                              10,95            
13)  Lotta Laamanen                                             11,04            
14)  Enni Mutikainen                                            11,15            
15)  Iida Karjalainen                                           11,20            
16)  Enni Auvinen                                               11,33            
17)  Sanni Korhonen                                             11,80            

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,7
1)   Siiri Mustonen                                             10,45            
2)   Kerttu Nissinen                                            10,51            
3)   Elli Törrönen                                              10,72            
4)   Maija Mutikainen                                           10,79            
5)   Enni Mutikainen                                            11,15            
6)   Enni Auvinen                                               11,33            

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,7
1)   Iida Nurmela                                               10,47            
2)   Lumi Haapala                                               10,65            
3)   Helmi Makkonen                                             10,74            
4)   Anni Partanen                                              10,85            
5)   Lotta Laamanen                                             11,04            
6)   Iida Karjalainen                                           11,20            

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +0,8
1)   Helmi Tuovinen                                             10,34            
2)   Nora Kurki                                                 10,45            
3)   Hilla Honkonen                                             10,46            
4)   Taiga Haapala                                              10,95            
5)   Sanni Korhonen                                             11,80            


P10 1000m
Loppukilpailu
1)   Oskari Toivonen                                            3.45,12          
2)   Oliver Viitanen                                            3.49,81          
3)   Onni Huoman                                                3.58,95          
4)   Viljami Puustinen                                          3.59,92          
5)   Danil Seppänen                                             4.02,38          
6)   Veeti Karjalainen                                          4.13,98          
7)   Samuel Laine                                               4.14,82          
8)   Jaro Kortelainen                                           4.30,11          
9)   Samu Pylvänäinen                                           4.38,56          
10)  Niilo Pasanen                                              4.53,58          
11)  Noel Hämäläinen                                            4.54,78          
12)  Luukas Hirvonen                                            4.58,53          
     Eelis Hietalampi                                           DNS              


T10 1000m
Loppukilpailu
1)   Lotta Lindholm                                             4.02,19          
2)   Lumi Haapala                                               4.06,08          
3)   Helmi Makkonen                                             4.08,49          
4)   Taiga Haapala                                              4.10,26          
5)   Maija Mutikainen                                           4.20,54          
6)   Iida Karjalainen                                           4.24,41          
7)   Nora Kurki                                                 4.25,73          
8)   Kaisa Päykkönen                                            4.26,40          
9)   Ella Ikäheimonen                                           4.29,47          
10)  Nea Kurki                                                  4.38,00          
11)  Arina Kolosova                                             6.21,54          
     Aino Karjalainen                                           DNF              
     Alisa Ikäheimonen                                          DNS              


P10 Pituus
Loppukilpailu
1)   Luca Kainulainen                                           4,16             
     4,02   4,16   4,13   3,92  
                                

2)   Elmo Kutvonen                                              4,12             
     4,00   4,12   3,93   3,87  
                                

3)   Joona Koponen                                              3,99             
     3,99   3,84   3,86   3,72  
                                

4)   Otto Huttunen                                              3,93             
     3,93   3,89   3,79   3,72  
                                

5)   Juuso Salminen                                             3,47             
     3,47   3,27   3,26   3,32  
                                

6)   Oskari Toivonen                                            3,46             
     3,46   3,46   3,29   3,41  
                                

7)   Onni Huoman                                                3,39             
     3,25   3,16   3,39   3,38  
                                

8)   Samuel Laine                                               3,26             
     3,26   3,14   2,79   2,90  
                                

9)   Veikka Röntynen                                            3,25             
     3,25   3,12   3,05   x     
                                

10)  Viljami Puustinen                                          3,22             
     3,09   3,22   3,13   3,16  
                                

11)  Eelis Hietalampi                                           2,97             
     2,94   2,83   2,86   2,97  
                                

12)  Kerkko Kyttälä                                             2,96             
     2,74   2,96   2,68   2,60  
                                

13)  Aaro Eronen                                                2,89             
     2,77   2,80   2,81   2,89  
                                

14)  Luukas Hirvonen                                            2,80             
     2,80   2,76   2,65   2,71  
                                

15)  Mikael Päivätie                                            2,56             
     2,53   2,30   2,49   2,56  
                                

16)  Noel Hämäläinen                                            2,44             
     x      2,30   2,44   2,42  
                                

     Justus Suomalainen                                         DNS              
     Matias Pennanen                                            DNS              


T10 Pituus
Loppukilpailu
1)   Iida Nurmela                                               3,38             
     3,38   3,22   3,25   3,13  
                                

2)   Helmi Tuovinen                                             3,36             
     3,35   3,36   3,24   3,30  
                                

3)   Ilona Immonen                                              3,08             
     2,76   2,68   2,94   3,08  
                                

4)   Nea Kurki                                                  3,05             
     3,04   2,96   3,04   3,05  
                                

5)   Elli Törrönen                                              3,03             
     3,00   3,03   2,91   2,85  
                                

6)   Saana Vienola                                              2,96             
     2,74   2,96   2,64   2,64  
                                

7)   Julia Pirttijärvi                                          2,95             
     2,95   2,84   2,70   2,87  
                                

8)   Enni Mutikainen                                            2,83             
     2,83   2,67   2,48   2,56  
                                

9)   Siiri Mustonen                                             2,83             
     2,83   x      2,60   x     
                                

10)  Armi Partanen                                              2,82             
     2,67   x      2,82   2,30  
                                

11)  Lyyti Konsti                                               2,68             
     2,46   2,68   2,63   2,50  
                                

12)  Lotta Laamanen                                             2,60             
     2,60   2,54   2,38   2,10  
                                

13)  Aliisa Issakainen                                          2,60             
     2,30   2,20   2,27   2,60  
                                

14)  Siiri Turtiainen                                           2,38             
     2,38   1,98   2,38   2,23  
                                

15)  Enni Auvinen                                               2,34             
     2,17   2,18   2,34   1,90  
                                

 

P12 60m
1)   Lenni Paloheimo                                            9,21             
2)   Kristian Kukkonen                                          9,33             
3)   Aaro Hirvonen                                              9,45             
4)   Onni Kauppinen                                             9,46             
5)   Tatu Siitonen                                              9,48             
6)   Eelis Kianto                                               9,52             
7)   Tatu Ruotsalainen                                          9,53             
8)   Roope Räsänen                                              9,58             
9)   Joel Kontio                                                9,69             
10)  Miika Malinen                                              9,74             
11)  Pauli Paju                                                 9,80             
12)  Ville Rissanen                                             9,91             
12)  Lenni Rössi                                                9,91             
14)  Jesse Salminen                                             9,99             
15)  Tarmo Kostiainen                                           10,03            
16)  Eeli Konsti                                                10,11            
17)  Veeti Kosonen                                              10,16            
18)  Petja Happonen                                             10,59            
19)  Aku Sairanen                                               11,03            
20)  Elias Staufenbiel                                          11,86            

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +1,0
1)   Lenni Paloheimo                                            9,21             
2)   Aaro Hirvonen                                              9,45             
3)   Tatu Siitonen                                              9,48             
4)   Eelis Kianto                                               9,52             
5)   Ville Rissanen                                             9,91             
6)   Tarmo Kostiainen                                           10,03            
7)   Elias Staufenbiel                                          11,86            

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,6
1)   Kristian Kukkonen                                          9,33             
2)   Onni Kauppinen                                             9,46             
3)   Joel Kontio                                                9,69             
4)   Miika Malinen                                              9,74             
5)   Jesse Salminen                                             9,99             
6)   Eeli Konsti                                                10,11            
7)   Aku Sairanen                                               11,03            

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +1,4
1)   Tatu Ruotsalainen                                          9,53             
2)   Roope Räsänen                                              9,58             
3)   Pauli Paju                                                 9,80             
4)   Lenni Rössi                                                9,91             
5)   Veeti Kosonen                                              10,16            
6)   Petja Happonen                                             10,59            


T12 60m
1)   Ella-Sofia Kaiponen                                        8,90             
2)   Nelli Lötjönen                                             9,31             
3)   Enni Hietalampi                                            9,32             
4)   Peppi Seppänen                                             9,33             
5)   Tiia Käyhkö                                                9,46             
6)   Helmi Kutvonen                                             9,48             
7)   Emilia Pirttijärvi                                         9,57             
8)   Saana Pirhonen                                             9,63             
9)   Kerttu Suomalainen                                         9,98             
10)  Emma-Liina Lehmusoksa                                      10,03            
11)  Janika Kainulainen                                         10,08            
12)  Telma Huopainen                                            10,17            
13)  Emma Laamanen                                              10,34            
14)  Veena Röntynen                                             10,40            
15)  Aino Viremo                                                10,94            
16)  Anna Konotop                                               11,56            
     Milja Laine                                                DNS              
     Sanni Kotilainen                                           DNS              

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,8
1)   Nelli Lötjönen                                             9,31             
2)   Saana Pirhonen                                             9,63             
3)   Janika Kainulainen                                         10,08            
4)   Veena Röntynen                                             10,40            
5)   Aino Viremo                                                10,94            
     Milja Laine                                                DNS              

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,8
1)   Peppi Seppänen                                             9,33             
2)   Emilia Pirttijärvi                                         9,57             
3)   Kerttu Suomalainen                                         9,98             
4)   Emma-Liina Lehmusoksa                                      10,03            
5)   Anna Konotop                                               11,56            
     Sanni Kotilainen                                           DNS              

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +1,2
1)   Ella-Sofia Kaiponen                                        8,90             
2)   Enni Hietalampi                                            9,32             
3)   Tiia Käyhkö                                                9,46             
4)   Helmi Kutvonen                                             9,48             
5)   Telma Huopainen                                            10,17            
6)   Emma Laamanen                                              10,34            


P12 1000m
Loppukilpailu
1)   Lenni Paloheimo                                            3.27,88          
2)   Aaro Hirvonen                                              3.36,36          
3)   Eelis Kianto                                               3.40,77          
4)   Niklas Vellonen                                            3.45,17          
5)   Nico Ikäheimonen                                           3.47,25          
6)   Aaro Jaatinen                                              3.50,33          
7)   Kasper Yin                                                 3.53,39          
8)   Veeti Kosonen                                              3.59,64          
9)   Ville Rissanen                                             3.59,71          
10)  Onni Kauppinen                                             4.01,75          
11)  Mika Loikkanen                                             4.13,04          
12)  Tomi Peltola                                               4.15,06          
     Aaro Tuunanen                                              DNS              


T12 1000m
Loppukilpailu
1)   Peppi Seppänen                                             3.38,03          
2)   Elsa Kairikko                                              3.40,60          
3)   Siiri Lindholm                                             3.45,48          
4)   Saana Pirhonen                                             3.48,33          
5)   Maija Halko                                                3.48,62          
6)   Milja Matikainen                                           3.52,99          
7)   Tuike Romppanen                                            4.00,85          
8)   Helmi Kutvonen                                             4.07,90          
9)   Mette Partanen                                             4.17,14          
10)  Veera Mutka                                                4.17,60          
11)  Unni Laine                                                 4.26,08          
12)  Aino Karhu                                                 4.29,02          


P12 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Tatu Siitonen                                              125              
     90     95     100    105    110    115    120    125    130   
     o      o      o      o      o      xxo    o      o      xxx   

2)   Kristian Kukkonen                                          125              
     90     95     100    105    110    115    120    125    130   
     o      o      o      o      o      o      o      xo     xxx   

3)   Jose Kotiranta                                             120              
     90     95     100    105    110    115    120    125   
     o      o      o      o      o      o      xo     xxx   

4)   Jesse Salminen                                             110              
     90     95     100    105    110    115   
     o      o      o      o      o      xxx   

5)   Jiri Aalto                                                 110              
     90     95     100    105    110    115   
     o      o      o      o      xo     xxx   

5)   Kasper Yin                                                 110              
     90     95     100    105    110    115   
     o      o      o      o      xo     xxx   

7)   Leevi Takanen                                              110              
     90     95     100    105    110    115   
     o      o      xo     o      xo     xxx   

8)   Eeli Konsti                                                105              
     90     95     100    105    110   
     o      o      o      o      xxx   

8)   Mika Loikkanen                                             105              
     90     95     100    105    110   
     o      o      o      o      xxx   

     Oskari Juuti                                                                
     90    
     DNS   

 

T12 Pituus
Loppukilpailu
1)   Ella-Sofia Kaiponen                                        4,25 +2,2  4,09 +1,3
     x      4,09   4,25   x     
     +0,7   +1,3   +2,2   +1,6  

2)   Tiia Käyhkö                                                3,88 +1,4         
     3,85   3,85   3,64   3,88  
     +0,8   -0,2   +1,5   +1,4  

3)   Janika Kainulainen                                         3,80 +1,6         
     3,80   3,74   3,50   3,57  
     +1,6   +2,3   +1,0   +1,1  

4)   Telma Huopainen                                            3,66 +1,1         
     3,66   2,97   3,24   3,32  
     +1,1   +1,1   +1,3   +2,1  

5)   Nelli Lötjönen                                             3,63 +2,3  3,53 +1,8
     3,63   3,28   3,53   3,46  
     +2,3   +1,3   +1,8   +1,8  

6)   Nina Pennanen                                              3,50 +1,2         
     3,50   2,81   3,30   2,84  
     +1,2   +1,8   +1,1   +0,7  

7)   Maija Halko                                                3,50 +1,1         
     2,98   x      3,28   3,50  
     +0,9   +0,9   +1,6   +1,1  

8)   Liina Padatsu                                              3,50 +1,6         
     3,50   2,94   3,26   3,20  
     +1,6   +1,0   +1,5   +1,6  

9)   Kerttu Suomalainen                                         3,29 +1,0         
     3,29   3,17   2,99   3,02  
     +1,0   +1,5   +0,6   +1,0  

10)  Cilla Mutanen                                              3,22 +1,3         
     3,22   3,20   2,96   2,96  
     +1,3   +0,8   +0,4   +1,3  

11)  Emma Puustinen                                             3,22 +1,0         
     2,84   x      3,22   3,14  
     +0,6   +1,7   +1,0   +2,1  

12)  Lilli Ikonen                                               3,02 +1,3         
     3,01   3,02   2,87   x     
     +1,1   +1,3   +1,2   +0,4  

13)  Iisa-Riina Ruohoaho                                        2,40 +1,0         
     2,40   2,24   2,21   2,33  
     +1,0   +0,8   +0,9   +1,9  

     Anna Konotop                                               NM +1,7          
     x      x      x      x     
     +1,2   +0,9   +2,4   +1,7  

 

P12 Kuula
Loppukilpailu
1)   Joel Kontio                                                7,61             
     6,73   5,91   7,61   6,80  

2)   Pauli Paju                                                 7,30             
     7,30   7,03   6,86   6,40  

3)   Apro Käyhkö                                                6,82             
     6,44   6,42   6,82   6,79  

4)   Aapo Kurri                                                 6,74             
     4,47   5,37   x      6,74  

5)   Jose Kotiranta                                             6,24             
     6,22   6,24   5,88   6,24  

6)   Arttu Leinonen                                             5,78             
     x      5,78   5,59   5,75  

7)   Lassi Kemppainen                                           5,69             
     5,41   5,23   5,48   5,69  

8)   Viljami Jalkanen                                           5,59             
     5,41   5,20   5,52   5,59  

9)   Elias Hokka                                                5,39             
     x      4,90   5,03   5,39  

10)  Elias Staufenbiel                                          4,97             
     x      4,69   4,97   4,68  

11)  Aaro Poikonen                                              4,94             
     4,91   4,94   4,53   4,91  

12)  Aku Sairanen                                               4,69             
     4,61   4,51   4,33   4,69  

13)  Miro Ikäheimonen                                           4,57             
     4,44   x      4,28   4,57  

14)  Miika Malinen                                              4,04             
     3,84   3,98   4,04   3,71  

 

T12 Kuula
Loppukilpailu
1)   Siiri Lindholm                                             7,33             
     x      6,89   7,33   7,33  

2)   Veena Röntynen                                             6,75             
     6,44   6,39   6,56   6,75  

3)   Veera Niittymäki                                           6,75             
     6,75   6,30   5,95   6,54  

4)   Helmi Koikkalainen                                         5,95             
     5,63   5,95   5,55   5,64  

5)   Emma Laamanen                                              5,93             
     5,08   5,65   5,32   5,93  

6)   Emmiina Olli                                               5,66             
     5,66   5,60   5,48   4,74  

7)   Linnea Laitinen                                            5,48             
     4,68   5,04   5,48   5,29  

8)   Unni Laine                                                 5,37             
     5,34   4,91   4,48   5,37  

9)   Jutta Korhonen                                             4,27             
     3,98   4,17   3,74   4,27  

10)  Julia Roivio                                               4,17             
     3,65   4,04   4,12   4,17  

     Mette Huju                                                 DNS              
     Sanni Kotilainen                                           DNS              


P14 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,7
1)   Aatu Hartikainen                                           12,22            
2)   Joel Vauhkonen                                             13,05            
3)   Aapo Turtiainen                                            13,56            
4)   Simo Nousiainen                                            14,50            
5)   Oska Yin                                                   15,34            
     Aleksi Turunen                                             DNS              


T14 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,5
1)   Aada Heiskanen                                             13,30            
2)   Oona Immonen                                               14,86            
3)   Essi Nurmela                                               15,04            
4)   Kirsi Palo                                                 15,36            
5)   Adeliina Paaso-Rantala                                     15,76            
     Emmi Malinen                                               DNS              


P14 800m
Loppukilpailu
1)   Sepeteus Nousiainen                                        2.25,19          
2)   Aapo Turtiainen                                            2.29,16          
3)   Tuukka Käyhkö                                              2.31,25          
4)   Sisu Kuutti                      KerimU                    2.34,10          
5)   Jimi Pulkkinen                                             2.39,57          
6)   Valtteri Jalkanen                                          2.42,82          
7)   Hannes Kokkonen                                            2.45,35          
8)   Tino Pennanen                                              2.46,83          
9)   Luukas Mäkäläinen                                          2.59,01          


T14 800m
Loppukilpailu
1)   Lotta Kairikko                                             2.36,89          
2)   Oona Immonen                                               2.40,00          
3)   Adeliina Paaso-Rantala                                     3.11,19          


P14 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Tuukka Käyhkö                                              145              
     115    120    130    135    140    145    150    125   
     o      o      o      o      o      o      xxx    -     

2)   Taavi Louhola                                              145              
     130    135    140    145    150   
     o      xo     o      xxo    xxx   

 

T14 Pituus
Loppukilpailu
1)   Miisa Virta                                                4,66 +1,4         
     x      x      4,66   4,44   4,42   x     
     +0,7   +1,2   +1,4   +0,2   +0,9   +1,2  

2)   Essi Nurmela                                               4,43 +1,0         
     4,13   x      x      x      4,43   x     
     +0,7   +1,2   +0,3   +0,8   +1,0   +1,4  

3)   Maisa Reinikainen                                          3,72 +1,0         
     3,24   3,72   3,63   3,64   3,57   x     
     +0,4   +1,0   +0,5   +0,4   +0,5   +2,0  

     Ella Nuutinen                                              DNS              


P14 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Aapo Turtiainen                                            37,28            
     37,28  37,21  x      36,19  34,00  34,77 

2)   Isko Kovanen                                               29,85            
     29,85  x      28,14  x      26,70  x     

3)   Aapo Suhonen                                               29,33            
     27,52  29,33  28,52  23,56  26,71  28,24 

4)   Erkka Makkonen                                             26,30            
     23,27  x      x      x      26,30  23,72 

5)   Joonas Mäkäläinen                                          25,65            
     22,02  24,80  x      21,58  25,65  x     

6)   Juho Rissanen                                              20,10            
     19,88  18,12  18,95  20,10  19,68  15,03 

7)   Joonas Heikkinen                                           20,07            
     20,07  18,97  x      x      x      x     

8)   Aapo Kukkonen                                              14,67            
     x      x      x      x      14,67  x     

 

T14 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Jemina Nikkanen                                            26,66            
     19,57  24,51  26,66  x      25,00  22,11 

2)   Vilma Härkönen                                             24,66            
     22,00  x      24,66  x      22,58  23,90 

3)   Maisa Reinikainen                                          21,77            
     21,77  21,12  20,13  x      17,87  20,60 

4)   Neenna Kokko                                               18,09            
     x      x      x      13,68  14,21  18,09 

     Miisa Virta                                                DNS              
     Sofia Päykkönen                                            DNS              


P16 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,7
1)   Kai Yin                                                    12,72            
     Antti Sairanen                                             DNS              


T16 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,8
1)   Emma Halonen                                               13,71            
2)   Erin Kainulainen                                           13,75            
3)   Helmi Laine                                                13,87            


T16 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Erin Kainulainen                                           145              
     135    140    145    150   
     o      xo     o      xxx   

2)   Iida-Emilia Kaiponen                                       145              
     135    140    145    150   
     o      o      xo     xxx   

3)   Helmi Laine                                                140              
     130    135    140    145   
     o      xxo    xo     xxx   

 

P16 Kuula
Loppukilpailu
1)   Veeti Hietalahti                                           11,97            
     11,24  x      11,61  11,18  11,41  11,97 

 

T16 Kuula
Loppukilpailu
1)   Helmi Laine                                                9,83             
     9,59   9,83   x      9,16   -      -     

2)   Milla Lepistö                                              8,33             
     6,92   8,29   8,06   8,24   8,33   -     

3)   Iida-Emilia Kaiponen                                       7,89             
     x      7,89   x      7,80   7,28   7,75  

     Erin Kainulainen                                           DNS