Käyhkö ja Härkönen Riennon vuoden 2019 parhaat

17.11.2019

Riento palkitsi tänään menestyneitä urheilijoitaan ja toimihenkilöitään Tanhuvaaran Urheiluopistolla järjestetyssä Riento-gaalassa. Neea Käyhkö ja Arttu Härkönen palkittiin Vuoden nais- ja miesurheilijoina. Vuoden tyttöurheilijana palkittiin Erin Kainulainen ja poikaurheilijana Aatu Hartikainen. Tässä alla kaikki palkitut:

 

Paras naisurheilija: Neea Käyhkö (N17) (Muut ehdokkaat: Henna Sallinen, Reetta Joronen)
  • Ulkoradoilla kaksi SM-kultaa (pituus, 400m aj) ja kaksi SM-hopeaa (korkeus, 7-ottelu), pronssia N19 4x100m aj, hallissa pronssia pituudessa
  • Kalevan kisojen 8:s pituudessa ja 9:s korkeudessa
  • PM-kisoissa 7-ottelun 4:s, 17-vuotiaiden Ruotsi-ottelun pituuden 3:s, 300m aitojen 4:s
  • Ennätykset 7-ottelu 5307 (maailmantilaston 18:s), 400m aj 61,54 (Euroopan tilaston 27:s), pituus 5,88, korkeus 172
 
Paras miesurheilija: Arttu Härkönen (M16) (Muut ehdokkaat: Lauri Tossavainen, Erno Mehtonen)
  • Moukarin 12:s Euroopan nuorten olympiafestivaaleilla (17-vuotiaat) Bakussa
  • Ennätys 67,16 (16-vuotiaiden maailmantilastossa 7:s, 17-vuotiaissa 37:s, Suomen kauden tilastokärki M17)
  • SM-kisoissa hopeaa moukarissa ja kiekossa, 4:s kuulassa, talvi SM-kisojen kultaa moukarissa
 
Paras tyttöjuniori + eniten A-luokkia (6kpl): Erin Kainulainen (T15) (Muut ehdokkaat: Aino-Maria Tossavainen, Vilma Härkönen)
  • SM-kisojen hopea 3-loikassa, parikisan pronssi 3-loikassa yhdessä Helmi Laineen kanssa, hallissa TJIG:n pronssi 3-loikassa
  • 6 A-luokan tulosta: 80m aj, 300m aj, korkeus, pituus, 3-loikka, 5-ottelu
 
Paras poikajuniori + eniten A-luokkia (6kpl): Aatu Hartikainen (P14) (Muut ehdokkaat: Isko Kovanen, Kai Yin)
  • SM-kisojen hopea 3-loikassa, hallissa 4:s TJIG:n pituudessa
  • 6 A-luokan tulosta: 100m, 300m, 100m aj, pituus, 3-loikka, 5-ottelu
 
Vuoden Kalevan kisaurheilija: Henna Sallinen (N22) ja Reetta Joronen (N19) (Muut ehdokkaat: Neea Käyhkö)
  • Reetta
    • Kalevan kisojen 6:s 1500 metrillä
    • Aikuisten Ruotsi-ottelun 6:s 1500 metrillä (ensimmäinen rientolainen aikuisten Ruotsi-ottelussa sitten vuoden 2002
    • 19-vuotiaiden PM-kisoissa/pohjoismaisessa nelimaaottelussa 6:s 800m ja 1500m
  • Henna:
    • Kalevan kisojen 6:s kuulassa
    • 22-vuotiaiden SM-kisojen hopeaa kuulassa, 4:s kiekossa
    • Hallissa 22-vuotiaiden SM-hopeaa ja yleisen sarjan 7:s kuulassa
    • Kauden paras 14,25 EM-tilaston 43:s
 
Vuoden kehittyjä: Niina Karttunen (N17) (Muut ehdokkaat: Aliisa Luukkainen, Nico Ikäheimonen)
  • SM-kisojen kultaa 100 metrillä, pronssia 100m aidoissa ja N19 4x100m aitaviestissä
  • SM-halleissa pronssia 60m aidoissa, 4:s 60 metrillä
  • 17-vuotiaiden Ruotsi-ottelun 4x100m viestivoitto
  • Ennätykset: 100m aidat 13,96 (Euroopan tilaston 45:s, myötätuuliaika 13,68 (2,1m/s) sijoittuisi maailmantilastossa sijalle 25), 100m 12,33
 
Vuoden comeback: Aliisa Luukkainen (N19), Netta Salo (N)
  • Aliisa:
    • Monen vuoden jälkeen ehjä vuosi
    • Huima kehitys: Pituus 4,93 (2015)à12,74
    • SM-kisojen 6:s pituudessa ja 100m aidoissa, pronssi 4x100m aj
  • Netta:
    • Parin vaikean vuoden jälkeen hieno paluu lähes ennätystasolle
    • 100m 12,18, 200m 24,87
    • SM-viesteissä 4x100m 7:s
 
Vuoden yllättäjä: M 4x100m viestijoukkue: Niko Mutikainen, Erno Mehtonen, Rasmus Hiltunen, Mouctar Diallo
  • SM-viesteissä 4:s
  • Henkilökohtaisesti joukkueen juoksijoista Erno 22-vuotiaiden SM-kisojen 4:s 100 metrillä, Hiltunen talvella pronssia SM-halleista M19 3-loikassa
 
Ulkoratojen SM-mitalistit: Eevi-Inkeri Tossavainen (N16), Lauri Tossavainen (M19), Aino-Maria Tossavainen (T14), Minttu Kovanen (N17), Helmi Laine (T15), Janika Pulkkinen (N19)
  • Eevi-Inkeri
    • Hopeaa SM-maantiellä (N17) 10km kävelyssä, hopeaa radalla 5000m kävelyssä
    • Toinen 17-vuotiaiden Ruotsi-ottelussa 3000m kävelyssä
  • Lauri
    • Kultaa SM-maantiellä 20km kävelyssä, hopeaa radalla 10 000m kävelyssä, hallissa kultaa 5000m kävelyssä
  • Aino-Maria
    • Hopeaa 3000m kävelyssä
  • Minttu
    • Pronssia moukarissa
  • Helmi
    • Pronssia 3-loikan parikilpailussa
  • Janika
    • Pronssia 4x100m aitajuoksuviestissä
 
Vuoden tulokas: Elmo Kutvonen (P9) (Muut ehdokkaat: Mette Voutilainen, Emilia Pirttijärvi)
  • 5 A-luokan tulosta: 40m, 1000m, pituus, keihäs, 3-ottelu
 
Vuoden tsemppari: Oona Immonen (T13) (Muut ehdokkaat: Ella-Sofia Kaiponen, Kasper Yin)
  • Sitkeä taistelija, joka harvoin taipuu loppukiriratkaisuissa kestävyysmatkoilla
  • Hyvä venyjä etenkin seuracupeissa ja seuraotteluissa
 
Vuoden kilpailijat: Siiri Lindholm (T11), Luca Kainulainen (P10)
  • Siiri
    • Laaja-alaista kilpailemista eri lajeissa
    • Pronssia YAG:n 1000m kävelyssä
    • 5 A-luokan tulosta: seiväs, kuula, moukari, 3-ottelu, 1000m kävely
  • Luca
    • Ahkeraa kilpailemista ja hyvää kehittymistä pikamatkoilla ja pituussuuntaisissa hypyissä
    • 5 A-luokan tulosta: 60m, 60m aj, pituus, 3-loikka, 3-ottelu
 
Vuoden urheilukoululaiset: Essi Silvennoinen, Loviisa Pulkkinen, Veeti Nikkanen
 
Vuoden valmentaja: Joni Jäntti (Muut ehdokkaat: Tiia Kuikka, Kaitsu Härkönen)
  • Henkilökohtaisessa valmennuksessa SM-mitalisteista Neea Käyhkö, Niina Karttunen, Erin Kainulainen, Helmi Laine
 
Vuoden rientolainen: Perhe Pirkkalainen
  • Loistavasti hoidettu kioskitoiminta kesällä 2019 ja muutenkin perheestä ahkeraa kilpailuissa toimitsijoina olemista
 
Vuoden yhteistyökumppani: Tanhuvaaran Urheiluopisto
  • Nousi vuoden 2019 aikana Riennon merkittävimmäksi yhteistyökumppaniksi (mm. taloudellinen tuki, hallivahtitoiminta)
 
Vuoden Kunniakierroskerääjät: Antti ja Ella Tanhuamäki
  • Keräystulos yhteensä 580€
 
Vuoden urheiluteko: Naisurheilijoiden vertaistukiryhmän perustaminen (Tanja Pylkkänen)
  • Täysi-ikäisille rientolaisnaisille perustettu ryhmä, joka kokoontuu muutaman kerran vuodessa vaihtamaan ajatuksia urheilusta ja muusta elämästä
  • Tärkeässä roolissa aikuisiän naisurheilijoiden uran jatkamisessa ja säilymisessä rientolaisina