Käyhkö, Joronen ja Härkönen vuoden parhaat - Riento palkitsi Riento-gaalassa

14.11.2021

Noin 70 henkeä oli kokoontunut Tanhuvaaran Urheiluopistolle viettämään Riennon kauden päättäjäisiä Riento-gaalaa. Seuraavat tulivat palkituiksi:
 

Yli 15-vuotiaat

 

Paras naisurheilija: Neea Käyhkö (N19), Reetta Joronen (N22) (Muut ehdokkaat: Milla Pirkkalainen)

  • Neea:
    • 7-ottelussa 19-vuotiaiden EM-kisojen 6:s, MM-kisojen 8:s
    • 7-ottelussa (5598) maailmantilaston 13:s ja Euroopan tilaston 12:s sekä pituuden (6,31) maailmantilaston 28:s ja Euroopan tilaston 17:s
    • Suomen aikuisten tilastossa 4:s pituudessa ja 5:s 7-ottelussa
    • Kalevan kisojen pituuden 9:s, SM-viestit hopeaa N19 4x100m aj
    • Talvella hallissa 19-vuotiaiden SM-kultaa korkeus ja hopeaa pituus sekä yleisen sarjan 6:s korkeudessa ja 8:s pituudessa
  • Reetta:
    • Kalevan kisojen hopeaa 1500 metrillä, 6:s 800 metrillä
    • Aikuisten Ruotsi-ottelun viides 1500 metrillä
    • 22-vuotiaiden SM-kisojen pronssia 1500 metrillä ja 4:s 800 metrillä
    • Ennätykset 1500m 4.22,51 ja 800m 2.09,29
    • Suomen tilaston 6:s 1500 metrillä
    • Hallissa pronssia 22-vuotiaiden 1500 metrillä

 

Paras miesurheilija: Arttu Härkönen (M19) (Muut ehdokkaat: Erno Mehtonen, Aatu Hartikainen)

  • Moukarissa 19-vuotiaiden MM-kisoissa 11:s ja EM-kisoissa 14:s
  • 19-vuotiaiden maailmantilaston 31:s ja Euroopan tilaston 28:s tuloksella 70,63
  • Kalevan kisojen 13:s moukarissa ja talvi SM-kisoissa 19-vuotiaiden hopeaa

 

Vuoden tulos: Erno Mehtonen (M)

  • Talven hallikaudella 60 metrillä ennätys 6,85, joka jäi 0,08 sekuntia EM-hallikisojen tulosrajasta
  • Kesällä ennätykset 100m 10,66 ja 200m 21,84
  • SM-hallien 7:s 60 metrillä

 

Vuoden kehittyjä: Milla Pirkkalainen (N19)

  • Huimaa kehitystä etenkin 100 metrillä 12,65 à 12,01
  • Valittiin 19-vuotiaiden EM-kisojen 4x100 metrin viestin kotiin jääväksi varaurheilijaksi
  • 19-vuotiaiden SM-kisoissa 4:s 100 metrillä
  • SM-halleissa 19-vuotiaiden hopeaa 60 metrillä ja pronssia kolmiloikassa sekä yleisessä sarjassa 6:s kolmiloikassa

 

Vuoden tsemppari: Helmi Laine (N17)

  • Vammavuoden jälkeen selkeä kehitys uudelle tasolle
  • 17-vuotiaiden SM-kisojen 5:s 400m aj, 7:s 100m aj ja 10:s 7-ottelu
  • SM-viestit hopeaa N19 4x100m aj

 

Vuoden comeback: Janika Pulkkinen (N22)

  • Paluu SM-mitalitaisteluihin viiden vuoden tauon jälkeen
  • 100 metrin aidoissa ennätys 14,18 (ennätysparannus edellisestä vuodesta 0,70 sekuntia)

 

Ulkoratojen SM-mitalistit: Roosa Rissanen (N22), Niina Karttunen (N19), Erin Kainulainen (N17), Aatu Hartikainen (M16)

  • Roosa
    • 22-vuotiaiden SM-pronssia seipäässä (pronssia myös hallissa)
  • Niina ja Erin
    • SM-viestit hopeaa N19 4x100m aj
  • Aatu
    • 16-vuotiaiden SM-pronssia 3-loikassa

 

Vuoden aikuisyleisurheilija (+30v): Annika Pöllänen (N30)

  • SAUL:n SM-kisoissa 30v 100 metrin 5:s ja pituuden 6:s

 

Vuoden valmentajat: Kaitsu Härkönen, Sakari Tiainen, Joni Jäntti (Muut ehdokkaat: Tuomo Lehtinen)

  • Kaitsu + Sakari
    • Arttu Härkösen ja Vilma Härkösen valmentajat
    • Kaitsu lisäksi merkittävässä roolissa kehittämässä Riennon heittovalmennusta
  • Joni
    • Henkilökohtaisia valmennettavia mm. Neea Käyhkö

 

Lasten ja nuorten palkinnot

 

Paras tyttöjuniori: Vilma Härkönen (T15) (Muut ehdokkaat: Essi Nurmela, Oona Immonen)

  • SM-hopeaa 15-vuotiaiden moukarissa, talvella SM-pronssia
  • Piiriennätykset 59,20 (3kg) ja 50,89 (4kg)

 

Paras poikajuniori: Soini Ripatti (P15) (Muut ehdokkaat: Teo Hietalahti, Elmo Kutvonen)

  • SM-kisojen 8:s 15-vuotiaiden kolmiloikassa
  • Ennätysparannus kolmiloikassa 1,60m ja muutenkin laajasti kehitystä juoksu- ja hyppylajeissa

 

Vuoden kehittyjä: Helmi Kutvonen (T13)

  • Suurta kehitystä kaikissa lajeissa
    • 60m 0,40 sekuntia, 60m aj 2,23 sekuntia, korkeus 14 senttiä, pituus 51 senttiä

 

Vuoden tulokas: Inca Ikonen (T13)

  • Vaihtoi kesällä Rientoon Joroisten Urheilijoista
  • 3 A-luokan tulosta (60m, 200m, moukari)

 

Eniten A-luokkia (9kpl): Siiri Lindholm (T13)

  • 1000m, 60m aj, 200m aj, korkeus, seiväs, 3-loikka, kuula, moukari, 2000m kävely

 

Vuoden tsemppari: Elmo Kutvonen (P11)

  • Hyvä kilpailija ja periksiantamaton taistelija
  • 5 A-luokan tulosta

 

Vuoden tulos: Viljami Puustinen (P11)

  • Piirihuipentumassa hurja ennätysparannus korkeudessa yksittäisessä kilpailussa 120à 141

 

Vuoden esimerkillinen nuori urheilija: Venla Malinen (T11)

  • Hyvä harjoitusasenne, erinomaiset käytöstavat ja muiden huomioon ottaminen

 

Ulkoratojen SM-mitalistit: Essi Nurmela (T15), Jemina Nikkanen (T15)

  • T15 seiväs parikilpailun hopeaa
  • Henkilökohtaisessa kilpailussa Essi 6:s ja Jemina 8:s

 

Vuoden nuorisovalmentaja: Saara Niittymäki

  • Erinomaista työtä 12-13-vuotiaiden ryhmän valmentajana

 

Vuoden urheilukoululaiset: Pauliina Kainulainen ja Otso Hoffren

 

 

Muut palkittavat

 

Vuoden rientolainen: Netta Salo (Muut ehdokkaat: Tanja Nurmela, Tanja Pylkkänen)

  • Erittäin suuri panos Olli Teijonmaan muistokisojen taustalla
    • Some, yhteistyösopimusasiat, palkinnot jne.

 

Vuoden Kunniakierroskerääjä: Perhe Pakarinen

  • Erinomainen keräystulos siitäkin huolimatta, että Niklas joutui lopettamaan kantapäävaivan vuoksi jo varhaisessa vaiheessa talvella

 

Vuoden yhteistyökumppani: Kuljetusliike Pulkkinen Oy

  • Olli Teijonmaan muistokisojen yksi pääyhteistyökumppaneista
  • Ollut jo pitkään mukana Riennon yhteistyökumppanina