Sisulisä Pm-kilpailut Juvalla 20.-21.7

23.7.2010

Mestaruuksia riitti Savonlinnan Riennolle ja Punkaharjun Urheilijoille (molemmat 9+11+6), Tilastokuutoseksi Suomessa nousi Riennon Netta Myllynen (42,80) 14-vuotiaiden 300 metrillä. Katso tulokset rientolaisten osalta...

P11 60 m


                     Tuuli: +1,2

  1. Teemu Hintsanen                         SulkU                9,00
  2. Saku Suutarinen                         PuumVi               9,12
  3. Matias Kaiponen                         SavonlRie            9,86
  4. Jan Korpelainen                         MikkKV              10,64
  5. Eero Asikainen                          JuvU                11,02

P11 1000 m kävely


  1. Eero Asikainen                          JuvU              8.24,80

P11 Pituus

  1. Teemu Hintsanen                         SulkU                4,16               
          4,16  3,95  3,74  4,08     X  3,19
                                           
  2. Jesse Pulkkinen                         RantsU               3,70               
          3,67  3,70  3,27  3,59  3,57  3,38
                                           
  3. Juuso Janhunen                          HankavVe             3,65               
          3,65     X     X  3,64     X     X
                                           
  4. Saku Kokkonen                           SavonlRie            3,58               
          3,33  3,58  3,55  3,48  3,33     X
                                           
  5. Kim Pesonen                             RistU                2,89               
          2,88  2,74  2,71  2,84  2,88  2,89

P11 Kuula

  1. Juuso Janhunen                          HankavVe             8,33
           7,88   8,33   8,27   7,67   8,26      X
  2. Kalle Koivunen                          MikkKV               8,28
           8,28      X   7,95   7,74   7,96   8,25
  3. Saku Suutarinen                         PuumVi               7,00
           6,59   6,56   6,79   6,73   6,73   7,00
  4. Jussi Kähäri                            RistU                6,79
              X   6,79   6,04   6,47   6,43   6,61
  5. Matias Kaiponen                         SavonlRie            6,23
           6,01   5,43   5,65   6,23   6,22   5,28
  6. Saku Kokkonen                           SavonlRie            5,97
           5,71   5,57   5,52      X      X   5,97

P12 60 m


                     Tuuli: +1,2

  1. Severi Kosonen                          SavonlRie            8,80
  2. Eero Kosonen                            PunkahU              9,46
  3. Antti Kortman                           RistU                9,89
  4. Ville Savolainen                        KerimU              10,26

P12 Kuula

  1. Henri Lyytikäinen                       KerimU               9,02
           8,85   8,30   9,02   8,98   8,93   8,98
  2. Severi Kosonen                          SavonlRie            8,35
           7,88   7,86   7,77   8,35   7,25   7,34
  3. Jere Kuivisto                           JuvU                 7,52
           7,52   7,38   7,33      X      X      X
  4. Antti Kortman                           RistU                7,37
           6,80   6,62   6,41   7,05   7,10   7,37

T9 40 m

  1. Jessica Kähärä                          MikkKV               7,13
  2. Jatta Ollikainen                        HirvensU             7,26
  3. Jutta Kinnunen                          RantsU               7,28
  4. Mimmi Ahonen                            PuumVi               7,29
  5. Pinja Jääskeläinen                      RistU                7,41
  6. Ella Kainulainen                        SavonlJy             7,43
  7. Neea Käyhkö                             SavonlRie            7,46
  8. Rosabella Lindblad                      KerimU               7,47
  9. Lotta Herttuainen                       KerimU               7,56
 10. Pihla Suikki                            JuvU                 7,73
 11. Janina Laine                            KerimU               7,87
 12. Elsa Kolehmainen                        KerimU               8,00
 13. Mimmi Hyppönen                          JuvU                 8,52
     Sari Piiroinen                          MikkKV                DNS
     Lotta Pylvänäinen                       KangasnKa             DNS

Erä 1                Tuuli: +0,2

  1. Jatta Ollikainen                        HirvensU             7,26
  2. Jutta Kinnunen                          RantsU               7,28
  3. Pinja Jääskeläinen                      RistU                7,41
  4. Rosabella Lindblad                      KerimU               7,47
  5. Lotta Herttuainen                       KerimU               7,56
  6. Pihla Suikki                            JuvU                 7,73
     Sari Piiroinen                          MikkKV                DNS

Erä 2                Tuuli: +0,3

  1. Jessica Kähärä                          MikkKV               7,13
  2. Mimmi Ahonen                            PuumVi               7,29
  3. Ella Kainulainen                        SavonlJy             7,43
  4. Neea Käyhkö                             SavonlRie            7,46
  5. Janina Laine                            KerimU               7,87
  6. Elsa Kolehmainen                        KerimU               8,00
  7. Mimmi Hyppönen                          JuvU                 8,52
     Lotta Pylvänäinen                       KangasnKa             DNS

T9 Korkeus

  1. Jessica Kähärä                          MikkKV                110
       
       
  2. Lotta Herttuainen                       KerimU                100
       
       
  3. Jatta Ollikainen                        HirvensU              100
       
       
  4. Neea Käyhkö                             SavonlRie             095
       
       
  5. Pinja Jääskeläinen                      RistU                 090


    

T10 60 m

  1. Kaisa Mikander                          HirvensU             9,58
  2. Jasmin Kähärä                           MikkKV               9,87
  3. Aliisa Luukkainen                       PunkahU             10,03
  4. Sandra-Sofia Kosonen                    SavonlRie           10,05
  5. Iiris Kolehmainen                       KerimU              10,24
  6. Saara Huusari                           KuvKuo              10,39
  7. Inka Hasanen                            HirvensU            10,40
  8. Iisa Varis                              KuvKuo              10,40
  9. Riikka Pitkänen                         SavonlRie           10,54
 10. Terhi Suikki                            JuvU                10,56
 11. Heidi Ahonen                            JuvU                10,70
 12. Anniina Neuvonen                        MikkKV              10,78
 13. Katariina Neuvonen                      MikkKV              10,87
 14. Essi Asikainen                          JuvU                10,97
 15. Iiris Heiskanen                         KuvKuo              11,11
 16. Lilli Harmoinen                         JuvU                11,19

Erä 1                Tuuli: -0,2

  1. Aliisa Luukkainen                       PunkahU             10,03
  2. Iiris Kolehmainen                       KerimU              10,24
  3. Inka Hasanen                            HirvensU            10,40
  4. Riikka Pitkänen                         SavonlRie           10,54
  5. Heidi Ahonen                            JuvU                10,70
  6. Anniina Neuvonen                        MikkKV              10,78
  7. Katariina Neuvonen                      MikkKV              10,87
  8. Iiris Heiskanen                         KuvKuo              11,11

Erä 2                Tuuli: +1,5

  1. Kaisa Mikander                          HirvensU             9,58
  2. Jasmin Kähärä                           MikkKV               9,87
  3. Sandra-Sofia Kosonen                    SavonlRie           10,05
  4. Saara Huusari                           KuvKuo              10,39
  5. Iisa Varis                              KuvKuo              10,40
  6. Terhi Suikki                            JuvU                10,56
  7. Essi Asikainen                          JuvU                10,97
  8. Lilli Harmoinen                         JuvU                11,19 

  

T10 1000 m kävely


  1. Sandra-Sofia Kosonen                    SavonlRie         6.35,93
  2. Katariina Laitinen                      KangasnKa         6.41,99
  3. Kätliin Kärner                          RistU             6.48,78
  4. Essi Asikainen                          JuvU              8.12,17

T11 60 m

  1. Aliisa Rahikainen                       MikkKV               8,66
  2. Ellinoora Karvinen                      SavonlRie            9,22
  3. Noora Tivinen                           MikkKV               9,34
  4. Sophia Blau                             SulkU                9,66
  5. Marianna Väisänen                       JuvU                 9,76
  6. Iida Marttinen                          MikkKV               9,77
  7. Anniina Väisänen                        JuvU                 9,87
  8. Sini Heikkinen                          JuvU                 9,92
  9. Sanni Lindqvist                         RistU               10,02
 10. Kaisa Pasonen                           HirvensU            10,46
 11. Ronja Lundberg                          HirvensU            10,48
 12. Vilma Mikander                          HirvensU            10,62

Erä 1                Tuuli: -0,3

  1. Noora Tivinen                           MikkKV               9,34
  2. Sophia Blau                             SulkU                9,66
  3. Iida Marttinen                          MikkKV               9,77
  4. Anniina Väisänen                        JuvU                 9,87
  5. Sini Heikkinen                          JuvU                 9,92
  6. Vilma Mikander                          HirvensU            10,62

Erä 2                Tuuli: -0,3

  1. Aliisa Rahikainen                       MikkKV               8,66
  2. Ellinoora Karvinen                      SavonlRie            9,22
  3. Marianna Väisänen                       JuvU                 9,76
  4. Sanni Lindqvist                         RistU               10,02
  5. Kaisa Pasonen                           HirvensU            10,46
  6. Ronja Lundberg                          HirvensU            10,48

T11 Korkeus

  1. Noora Tivinen                           MikkKV                125
       
       
  2. Maisa Matikainen                        JuvU                  120
       
       
  3. Ellinoora Karvinen                      SavonlRie             120
       
       
  4. Linda Kilpeläinen                       KerimU                120
       
       
  5. Muusa Makkonen                          KerimU                110
       
       
  6. Iida Marttinen                          MikkKV                100
       
       
  7. Sonja Torpakko                          KerimU                100

T12 60 m


                     Tuuli: +1,0

  1. Ella Lötjönen                           MikkKV               8,42
  2. Tiia-Tuulia Kankkunen                   SavonlRie            9,08
  3. Hanna Väisänen                          JuvU                10,01
     Salla Sivonen                           PunkahU               DNS

T12 Korkeus

  1. Elisa Pöyry                             MikkKV                140
       
       
  2. Henna Sallinen                          SavonlRie             135
       
       
  3. Christa Suuronen                        HirvensU              125
       
       
  4. Johanna Sairanen                        SavonlRie             110
       
       
  5. Annika Hasanen                          HirvensU              108
       
       
     Vilhelmiina Salmikunnas                 RistU                 DNS

T12 Pituus

  1. Elisa Pöyry                             MikkKV               4,48 -0,2          
          4,26  4,43  4,48  4,40  4,29  4,28
          -0,5  +0,5  -0,2  +0,4  +1,3  +1,0
  2. Christa Suuronen                        HirvensU             4,13 +0,3          
          3,68  4,13  3,97  4,02  4,02     X
          +0,3  +0,3  +0,3  +0,3  -0,2     
  3. Henna Sallinen                          SavonlRie            4,12 +1,4          
          3,89  3,90  3,92  3,87  3,90  4,12
          -0,2  -0,3  +0,4  +0,5  -0,4  +1,4
  4. Anni Elfving                            MikkKV               3,94 +0,7          
             X  3,88     X     X  3,94     X
                -0,2              +0,7     
  5. Emma Kolehmainen                        MikkKV               3,70 +0,6          
          3,54  3,70  3,64  3,09  3,43  3,16
          -0,1  +0,6  +0,6  -0,2  -0,6  +0,4
  6. Hanna Väisänen                          JuvU                 3,69 +0,7          
             X  3,43  3,69  3,43  3,38  3,28
                -0,6  +0,7  +0,3  -0,7  +0,2
  7. Salla Sivonen                           PunkahU              3,68 +0,8          
          3,60  3,68     -     -     -     -
          -0,8  +0,8                       
  8. Henna Kokkonen                          JuvU                 3,36 -0,9          
          3,36  3,15  3,25  3,28  3,27  3,30
          -0,9  +0,9  +0,8  +0,2  -0,5  +0,6
     Vilhelmiina Salmikunnas                 RistU                 DNS     

           

T14 100 m


                     Tuuli: -0,2

  1. Netta Myllynen                          SavonlRie           13,06
  2. Pinja Horppu                            SavonlRie           13,76
  3. Vilma Jylhä                             JuvU                14,12
  4. Henna Savolainen                        KerimU              14,42

 

T14 Kiekko

  1. Iina Kosonen                            PunkahU             28,02
              X  28,02      X  27,90  26,94      X
  2. Netta Myllynen                          SavonlRie           26,82
          24,94      X  25,60      X  20,05  26,82
  3. Reija Karhunen                          RistU               23,58
          23,40  23,25  23,58      X      X      X
  4. Satu Korhola                            RistU               22,68
              X  22,68      X  21,87  22,25      X
  5. Saija Lasaroff                          PuumVi              18,92
          14,20  16,96      X  18,92      X      X
  6. Anniina Lång                            HirvensU            10,27
           8,45   6,82   7,57   9,36  10,26  10,27

T15 800 m


  1. Johanna Hokkanen                        KangasnKa         2.42,37
  2. Mari Jukarainen                         MikkKV            2.46,19
     Elli Luukkanen                          SavonlRie             DNS
Kilpailun ulkopuolella
     Emilia Karvinen                         SavonlRie         2.39,80

T15 Kolmiloikka

  1. Johanna Hokkanen                        KangasnKa           10,38 -0,6          
          9,83 10,14 10,38     X  9,91 10,23
          -0,3  +0,3  -0,6        -1,6  -0,2
  2. Henni Stålhand                          MikkKV              10,24 -1,0          
          9,93 10,24 10,14     X     X 10,18
          +0,6  -1,0  -2,2              -0,4
  3. Miitta Ukkonen                          MikkKV               9,80 -0,4          
          9,70  9,69  9,80  9,45     X  9,42
          +0,2  -0,2  -0,4  -0,9        +0,3
Kilpailun ulkopuolella
     Emilia Karvinen                         SavonlRie           10,59 -0,2          
         10,09  9,93 10,43 10,59 10,52 10,35
          -0,3  -0,3  -0,2  -0,2  -0,5  +0.4

 

P11 Keihäs

  1. Teemu Hintsanen                         SulkU               33,81
          31,80      X  33,42  33,81      X  30,45
  2. Jesse Pulkkinen                         RantsU              27,61
          19,56  27,61  25,31      X  26,55  23,64
  3. Kalle Koivunen                          MikkKV              25,87
              X  25,69      X  24,52      X  25,87
  4. Matias Kaiponen                         SavonlRie           23,69
          23,69  19,78  18,78  21,09  19,68      X
  5. Saku Kokkonen                           SavonlRie           21,19
              X  17,84  21,19      X      X      X
  6. Jan Korpelainen                         MikkKV              19,14
          16,66  18,81  17,79  19,05  19,14  16,71
  7. Jussi Kähäri                            RistU               18,50
          18,50  16,36      X  12,90      X  18,05
  8. Kim Pesonen                             RistU               17,82
          17,54  16,89  16,36  17,82  17,21  15,11
  9. Eero Asikainen                          JuvU                14,87
              X  13,43  14,69  14,78   8,25  14,87
 

P12 Pituus

  1. Severi Kosonen                          SavonlRie            4,44 -0,4          
          4,40  4,44     X  4,18  4,30  4,20
          -1,2  -0,4        -0,3  -0,2   0,0
  2. Eero Kosonen                            PunkahU              4,02 -1,3          
             X  4,02  3,85  3,72  3,75     X
                -1,3  -1,5  +0,2  -0,4     
  3. Ville Savolainen                        KerimU               3,53 +0,2          
          3,47  3,51  3,38  3,49     X  3,53
          -0,6  +0,3  -0,6  -0,2        +0.2

P12 Keihäs

  1. Jere Kuivisto                           JuvU                38,60
          38,60  35,10  34,48  33,60  37,56  35,00
  2. Severi Kosonen                          SavonlRie           33,31
          33,31  29,48  29,73  30,60  28,69  33,05

  3. Antti Kortman                           RistU               30,99
          30,99      X  25,39  28,29  26,77  23,08
  4. Arttu Pajunen                           KangasnKa           30,56
          26,56  25,28  22,27  26,23  29,50  30,56


P13 60 m aj

                     Tuuli: -2,5

  1. Jari Turtiainen                         SavonlRie           11,06
  2. Henri Korpelainen                       MikkKV              11,72

P13 Korkeus

  1. Aleksi Sairanen                         KerimU                135
       
       
  2. Panu Auvinen                            JuvU                  135
       
       
  3. Jari Turtiainen                         SavonlRie             135
       
       
  4. Pyry Matilainen                         RistU                 130
       
       
  5. Miikka Matilainen                       RistU                 130
       
       
  6. Miika Hölsä                             SulkU                 125

T9 Pituus

  1. Jessica Kähärä                          MikkKV               3,56               
          3,56  3,49  3,47  3,45  3,47  3,46
                                           
  2. Jutta Kinnunen                          RantsU               3,29               
          3,17  3,26  3,29  3,20  3,24     X
                                           
  3. Pinja Jääskeläinen                      RistU                3,22               
          3,22  3,16  3,22  3,13  3,17  2,96
                                           
  4. Lotta Pylvänäinen                       KangasnKa            3,20               
          3,20  2,87  2,84  3,16  3,10  3,01
                                           
  5. Neea Käyhkö                             SavonlRie            3,15               
          3,09  3,15  3,09  3,03  3,12  2,67
                                           
  6. Jatta Ollikainen                        HirvensU             3,11               
          3,03  3,11  2,96  2,89  2,88  2,89
                                           
  7. Ella Kainulainen                        SavonlJy             2,97               
          2,86  2,25  2,91  2,97  2,94  2,95
                                           
  8. Rosabella Lindblad                      KerimU               2,90               
          2,61  2,90  2,74  2,85  2,83     X
                                           
  9. Lotta Herttuainen                       KerimU               2,89               
          2,77  2,89  2,89     
                               
 10. Janina Laine                            KerimU               2,86               
          2,83  2,86  2,81     
                               
 11. Moona Makkonen                          KerimU               2,71               
          2,70  2,71  2,68
                         
 12. Pihla Suikki                            JuvU                 2,57               
          2,45  2,57  2,40
                         
 13. Saara Kosunen                           MikkKV               2,47               
          2,41  2,47  2,38     
                               
     Sari Piiroinen                          MikkKV                DNS 

T9 Kuula

  1. Liisi Vatanen                           KerimU               5,09
              X   4,49   4,82   5,02   5,00   5,09
  2. Neea Käyhkö                             SavonlRie            4,48
              X   2,78   3,33   3,35   3,92   4,48
  3. Moona Makkonen                          KerimU               4,30
           4,02   3,75   3,85      X   4,13   4,30
  4. Elsa Kolehmainen                                             3,36
           2,45   3,08   3,01   2,99   3,36   3,18
     Sari Piiroinen                          MikkKV                DNS

T10 1000 m


  1. Sandra-Sofia Kosonen                    SavonlRie         3.56,76
  2. Aliisa Luukkainen                       PunkahU           4.01,97
  3. Saara Huusari                           KuvKuo            4.10,23
  4. Terhi Suikki                            JuvU              4.13,03
  5. Iisa Varis                              KuvKuo            4.14,94
  6. Katariina Neuvonen                      MikkKV            4.15,05
  7. Iiris Heiskanen                         KuvKuo            4.16,40

T10 Pituus

  1. Jasmin Kähärä                           MikkKV               3,86               
          3,86  3,54  3,74  3,60  3,57  3,60
                                           
  2. Kaisa Mikander                          HirvensU             3,77               
          3,77  3,73  3,28  3,60     X  3,68
                                           
  3. Sandra-Sofia Kosonen                    SavonlRie            3,62               
          3,39  3,18  3,57  3,32  3,34  3,62
                                           
  4. Riikka Pitkänen                         SavonlRie            3,53               
             X  3,47  3,48  3,37     X  3,53
                                           
  5. Aliisa Luukkainen                       PunkahU              3,53               
          3,53  3,35  3,38  3,29  3,35  3,43
                                           
  6. Petra Manninen                          HirvensU             3,41               
          3,41  3,38  3,31  3,17  3,20     X
                                           
  7. Inka Hasanen                            HirvensU             3,40               
          3,18  2,91  3,40  3,27  3,12  3,22
                                           
  8. Iisa Varis                              KuvKuo               3,29               
          1,52  3,04  3,29  3,10  2,59  2,82
                                           
  9. Katariina Neuvonen                      MikkKV               3,24               
             X  3,18  3,24     
                               
 10. Heidi Ahonen                            JuvU                 3,14               
          3,05  2,99  3,14
                         
 11. Iiris Heiskanen                         KuvKuo               3,04               
          2,96  2,98  3,04
                         
 12. Essi Asikainen                          JuvU                 2,97               
          2,88  2,97  2,59
                         
 13. Lilli Harmoinen                         JuvU                 2,94               
          2,80     X  2,94

T11 60 m aj

  1. Ellinoora Karvinen                      SavonlRie           11,08
  2. Aliisa Rahikainen                       MikkKV              11,21
  3. Anniina Väisänen                        JuvU                12,31
  4. Iida Marttinen                          MikkKV              12,57
  5. Siiri Paunio                            RistU               12,78
  6. Maisa Matikainen                        JuvU                13,17
  7. Ronja Lundberg                          HirvensU            14,67
Kilpailun ulkopuolella
     Niina Ollikainen                        VarkKV              12,71

Erä 1                Tuuli: +0,4

  1. Ellinoora Karvinen                      SavonlRie           11,08
  2. Aliisa Rahikainen                       MikkKV              11,21
  3. Anniina Väisänen                        JuvU                12,31
  4. Siiri Paunio                            RistU               12,78

Erä 2                Tuuli: 0,0

  1. Iida Marttinen                          MikkKV              12,57
  2. Maisa Matikainen                        JuvU                13,17
  3. Ronja Lundberg                          HirvensU            14,67
Kilpailun ulkopuolella
     Niina Ollikainen                        VarkKV              12,71

T11 Pituus

  1. Aliisa Rahikainen                       MikkKV               4,34               
          4,23  4,18  4,34  4,18  4,05  4,11
                                           
  2. Noora Tivinen                           MikkKV               4,27               
          4,27  4,23  4,13  4,11  4,22  4,14
                                           
  3. Ellinoora Karvinen                      SavonlRie            3,94               
          3,70  3,94  3,74  3,89  3,92  3,83
                                           
  4. Linda Kilpeläinen                       KerimU               3,80               
          3,77  3,76  2,87  3,72  3,80  3,67
                                           
  5. Sanni Lindqvist                         RistU                3,76               
          3,76  3,66  3,59  3,44  3,46  3,50
                                           
  6. Sini Heikkinen                          JuvU                 3,71               
          3,60  3,64  3,69  3,71  3,58  3,48
                                           
  7. Sophia Blau                             SulkU                3,54               
          3,53  3,47  3,50  3,52  3,54  3,29
                                           
  8. Siiri Paunio                            RistU                3,49               
          3,49  3,39  3,30  3,15  3,39  3,33
                                           
  9. Ronja Lundberg                          HirvensU             3,17               
          3,06  3,17  3,09     
                               
 10. Vilma Mikander                          HirvensU             3,15               
          3,10  3,04  3,15
                         
     Kaisa Pasonen                           HirvensU              DNS               
       
       
Kilpailun ulkopuolella
     Iida Marttinen                                               3,63               
          3,51  3,63  3,54  

   
T12 60 m aj
                     Tuuli: -0,2

  1. Elisa Pöyry                             MikkKV              11,31
  2. Henna Sallinen                          SavonlRie           11,67

Kilpailun ulkopuolella
     Laura Ollikainen                        VarkKV              11,50

 

T12 Kiekko

  1. Emilia Olkkonen                         RistU               30,68
          30,68      X      X      X      X      X
  2. Henna Sallinen                          SavonlRie           24,42
          23,08  24,42  19,58  22,61  18,20  24,31
  3. Suvi Selin                              KangasnKa           19,87
          16,44      X  19,72  19,87  16,92  19,09
  4. Salla Sivonen                           PunkahU             19,61
          12,65  15,73  16,79  15,04  19,61  19,38
  5. Jina Hölttä                             HirvensU            18,58
          17,14  17,45      X      X  16,34  18,58
  6. Anni Elfving                            MikkKV              18,49
              X  15,86  15,50      X  18,49      X
  7. Annika Hasanen                          HirvensU            10,68
          10,68  10,40      X  10,15  10,38   9,56
Kilpailun ulkopuolella
     Laura Ollikainen                        VarkKV              23,70
          22,53  23,70  19,65  22,04      X      X

T14 300 m

  1. Netta Myllynen                          SavonlRie           42,80
  2. Pinja Horppu                            SavonlRie           45,03
  3. Vilma Jylhä                             JuvU                46,44
  4. Henna Savolainen                        KerimU              49,30
  5. Anniina Lång                            HirvensU            53,03

T14 80 m aj
                     Tuuli: -1,0

  1. Netta Myllynen                          SavonlRie           13,03
  2. Annika Luukkainen                       PunkahU             15,20

T15 Seiväs

  1. Johanna Hokkanen                        KangasnKa             190
       
       
Kilpailun ulkopuolella
     Emilia Karvinen                         SavonlRie             250