Riennolle kuusi kultaa pm-maastoista

7.5.2011

Riennon Pihla Hokkanen oli päivän ylivoimaisin mestari.

Riennon menestys pm-maastoissa Ristiinassa oli lauantaina erinomainen.

Etelä-Savon kärkiseurat Savonlinnan Riento ja Mikkelin Kilpa-Veikot korjasivat liki puolet jaossa olleista piirinmestaruusmitaleista Ristiinassa juostuissa pm-maastoissa lauantaina. Siitä huolimatta mitaleille ylsi komeasti 12 seuraa.
Riento oli kuudella voitollaan paras mestaruusvertailussa saaden myös yhden hopea- ja yhden pronssimitalin.
Mestaruudet menivät miehissä Joni Jäntille, naisissa Pihla Hokkaselle, 17-vuotiaissa Olli Heiskaselle, 14-vuotiaissa Jari Turtiaiselle, 11-vuotiaissa Sandra-Sofia Kososelle ja 10-vuotiaissa Janika Pulkkiselle.
Kakkossijan otti Kaisa Heiskanen 19-vuotiaissa ja pronssin Pekka Huuskonen miehissä.

Kilpa-Veikkojen viisi kultaa, yhdeksän hopeaa ja kaksi pronssia tuotti ylivoimaisesti suurimman mitalipotin. Lähes kotimaastoissaan juosseet mikkeliläiset napsivat 16 mitalia.
Sulkavan Urheilijat -41 piti yllä kunnan kovaa kestävyysurheilumainetta saldolla 4+2+1. Kerimäen Urheilijat (1+1+4), Juvan Urheilijat (1+1+0), Ristiinan Urheilijat (1+0+3), Rantasalmen Urheilijat (1+0+1) ja Savonlinnan Jyry (1+0+0) pääsivät myös voittokantaan.
Lisäksi mitaleita riitti Kangasniemen Kalskeelle (0+4+1), Hirvensalmen Urheilijoille (0+2+0), Lohikosken Kisa-Veikoille (0+1+0) ja Jäppilän Urheilijoille (0+0+1).

Ristiina, pm-maastot 7.5.2011     

T9 1 km 
1 Ella Kainulainen Savonlinnan Jyry 4.21
2 Janina Laine Kerimäen Urheilijat 4.23
3 Moona Makkonen Kerimäen Urheilijat 4.33
4 Janita Muhonen Lohikosken Kisaveikot 4.39
5 Vilma Taavitsainen Ristiinan Urheilijat 4.41
6 Sofia Tivinen Mikkelin Kilpa-Veikot 4.53
6 Ella Noponen Ristiinan Urheilijat 4.53
8 Ella Lehtonen Rantasalmen Urheilijat 5.11
9 Erin Kainulainen Savonlinnan Jyry 5.12
10 Maiju Immonen Rantasalmen Urheilijat 5.25
11 Vilma Pylkkänen Sulkavan Urheilijat -41 5.44
12 Sari Piiroinen Mikkelin Kilpa-Veikot 6.00
     
T10 1 km 
1 Janika Pulkkinen Savonlinnan Riento 4.06
2 Jatta Ollikainen Hirvensalmen Urheilijat 4.10
3 Lotta Herttuainen Kerimäen Urheilijat 4.11
     
P9 1 km 
1 Jussi Hyytiäinen Mikkelin Kilpa-Veikot 3.55
2 Elmeri Hämäläinen Lohikosken Kisa-Veikot 4.34
3 Arttu Turtiainen Kerimäen Urheilijat 4.35
4 Topi Turunen Ristiinan Urheilijat 5.17
5 Ekku Korhola Ristiinan Urheilijat 5.28
6 Iiro Rummukainen Ristiinan Urheilijat 5.31
     
P10 1 km 
1 Juuso Kosonen Kerimäen Urheilijat 4.13
2 Eetu Kolehmainen Mikkelin Kilpa-Veikot 4.26
3 Matias Taavitsainen Ristiinan Urheilijat 4.46
4 Eetu Eronen Ristiinan Urheilijat 4.53
5 Matti Korhola Ristiinan Urheilijat 5.17
     
T11 2 km 
1 Sandra-Sofia Kosonen Savonlinnan Riento 7.25
2 Katariina Neuvonen Mikkelin Kilpa-Veikot 7.32
3 Anniina Neuvonen Mikkelin Kilpa-Veikot 7.38
4 Valeria Värä Rantasalmen Urheilijat 8.12
5 Kati Jaatinen Ristiinan Urheilijat 8.21
6 Petra Manninen Hirvensalmen Urheilijat 8.24
7 Kaisa Mikander Hirvensalmen Urheilijat 8.32
8 Inka Hasanen Hirvensalmen Urheilijat 8.33
9 Pinja Pulkkinen Rantasalmen Urheilijat 8.38
10 Emmi Eronen Ristiinan Urheilijat 8.55
11 Katariina Laitinen Kangasniemen Kalske 9.01
12 Saija Pakomaa Rantasalmen Urheilijat 9.13
13 Jenni Hotti Ristiinan Urheilijat 9.19
    
T12 2 km 
1 Noora Tivinen Mikkelin Kilpa-Veikot 6.43
2 Anniina Väisänen Sulkavan Urheilijat -41 7.04
3 Marianna Väisänen Sulkavan Urheilijat -41 7.15
4 Mirva Saarinen Ristiinan Urheilijat 7.27
5 Sophia Blau Sulkavan Urheilijat -41 7.34
6 Ellinoora Karvinen Savonlinnan Riento 7.35
7 Muusa Makkonen Kerimäen Urheilijat 7.40
8 Iida Marttinen Mikkelin Kilpa-Veikot 7.42
9 Ronja Lundberg Hirvensalmen Urheilijat 8.26
10 Sanni Lindqvist Ristiinan Urheilijat 8.30
     
T13 2 km 
1 Pinja Pylkkänen Sulkavan Urheilijat -41 7.02
2 Niina Piiroinen Mikkelin Kilpa-Veikot 7.13
3 Anni Mokkila Rantasalmen Urheilijat 7.28
4 Janni Ollikainen Hirvensalmen Urheilijat 7.43
5 Venla Rossi Ristiinan Urheilijat 8.30
6 Annika Hasanen Hirvensalmen Urheilijat 8.33
7 Tuuli Kuitunen Hirvensalmen Urheilijat 8.34
8 Emilia Olkkonen Ristiinan Urheilijat 10.49
     
P11 2 km
1 Hannes Hyytiäinen Mikkelin Kilpa-Veikot 6.21
2 Ville Hämäläinen Sulkavan Urheilijat -41 6.31
3 Juha Laine Kerimäen Urheilijat 7.19
4 Lassi Kähäri Ristiinan Urheilijat 7.22
5 Jere Mikkonen Sulkavan Urheilijat -41 7.36
     
P12 2 km
1 Jesse Pulkkinen Rantasalmen Urheilijat 6.20
2 Juuso Lampinen Mikkelin Kilpa-Veikot 6.28
3 Sami Rasa Mikkelin Kilpa-Veikot 6.32
4 Jussi Kähäri Ristiinan Urheilijat 7.21
5 Lassi Heiskanen Kerimäen Urheilijat 7.37
     
P13 2 km
1 Konsta Hämäläinen Sulkavan Urheilijat -41 5.53
2 Arttu Pajunen Kangasniemen Kalske 7.48
     
T14 3 km
1 Noora Sinkkonen Sulkavan Urheilijat -41 11.38
2 Jonna Laitinen Kangasniemen Kalske 12.39
     
T15 3 km 
1 Satu Korhola Ristiinan Urheilijat 13.15
2 Anniina Lång Hirvensalmen Urheilijat 13.34
     
P14 3 km 
1 Jari Turtiainen Savonlinnan Riento 10.00

2 Topi Syrjäläinen Mikkelin Kilpa-Veikot 10.40
3 Aaro Puttonen Ristiinan Urheilijat 11.30
4 Santeri Mikkonen Sulkavan Urheilijat -41 12.07
     
P15 3 km
1 Eetu Pöyry Mikkelin Kilpa-Veikot 9.44
2 Pekka Piiroinen Mikkelin Kilpa-Veikot 10.09
     
N17 4 km 
1 Mari Jukarainen Mikkelin Kilpa-Veikot 14.35
2 Henna Laitinen Kangasniemen Kalske 14.35
3 Johanna Hokkanen Kangasniemen Kalske 15.42
     
N19 4 km 
1 Pihla Hokkanen Savonlinnan Riento 12.36
2 Kaisa Heiskanen Savonlinnan Riento 14.57

3 Reeta Tolari Ristiinan Urheilijat 17.58
     
N 4 km
1 Marja-Terttu Repo Sulkavan Urheilijat -41 13.21
2 Lotta Suikki Juvan Urheilijat 13.31
3 Suvi Miettinen Jäppilän Urheilijat 13.44
4 Kirsi Leskinen Mikkelin Kilpa-Veikot 14.09
     
M17 4 km 
1 Olli Heiskanen Savonlinnan Riento 11.45

2 Juho Roos Mikkelin Kilpa-Veikot 12.01
3 Arttu Syrjäläinen Mikkelin Kilpa-Veikot 12.12
4 Jeremias Lipsanen Mikkelin Kilpa-Veikot 12.16
5 Maxim Blau Sulkavan Urheilijat -41 12.19
6 Felix Blau Sulkavan Urheilijat -41 12.25
7 Santeri Helin Savonlinnan Riento 13.07
8 Teemu Puttonen Ristiinan Urheilijat 15.13
     
M19 4 km
1 Topi Huttunen Juvan Urheilijat 12.21
2 Heikki Kohvakka Kangasniemen Kalske 13.22
     
M 6 km
1 Joni Jäntti Savonlinnan Riento 17.41
2 Tero Korhonen Mikkelin Kilpa-Veikot 18.03
3 Pekka Huuskonen Savonlinnan Riento 18.08
4 Kimmo Mikander Mikkelin kaupunki 19.58
     
M35 6 km 
1 Jari Turunen Juvan Urheilijat 19.22
2 Janne Syrjäläinen Mikkelin Kilpa-Veikot 24.28
3 Matti Lampinen Mikkelin Kilpa-Veikot 24.28
     
M50 4 km 
1 Jaakko Penttinen Mäntyharjun Kisa 13.18
     
M55 4 km 
1 Seppo Väisänen Mikkelin Kilpa-Veikot 13.39