Tuloskatsaus 22.7.-4.8.

5.8.2013

Savonlinna, 9-15-vuotiaiden piirihuipentuma 22.-23.7.2013

1) Neea Käyhkö T11 korkeus 149 (ennätys, A-luokka T11,T12,T13,T14,T15, Suomen tilaston 1.)
1) Janika Pulkkinen T12 200m 28.20 (+0,4) (ennätys, A-luokka T12,T13, Suomen tilaston 3.)
1) Miska Käyhkö P10 3-loikka 8,72 (ennätys, A-luokka P10,P11, Suomen tilaston 3.)
1) Sandra-Sofia Kosonen T13 200m aj 33,06 (+0,6) (ennätys, A-luokka T13,T14,T15)
1) Neea Käyhkö T11 3-loikka 9.02 (=ennätys, A-luokka T11,T12)
1) Jessica Halonen T10 1000m 3.35,60 (ennätys, A-luokka T10,T11)
1) Ellinoora Karvinen T14 100m 13,38 (-1,8) (ennätys, A-luokka T14,T15)
1) Janika Pulkkinen T12 60m 8,53 (+1,8) (ennätys, A-luokka T12,T13)
1) Joel Kiema P13 pituus 4,86 (+0,5) (ennätys, A-luokka)
1) Arttu Härkönen P10 kuula 7,67 (ennätys, A-luokka)
1) Arttu Härkönen P10 kiekko 23,04 (ennätys, A-luokka)
1) Sandra-Sofia Kosonen T13 200m 27,92 (+0,8) (ennätys, A-luokka)
1) Sandra-Sofia Kosonen T13 60m aj 10,04 (-0,7) (ennätys, A-luokka)
1) Iida Kokkonen T10 3-loikka 8,29 (ennätys, A-luokka)
1) Henna Sallinen T15 80m aj 12,99 (-0,7) (=ennätys, A-luokka)
1) Iida Kokkonen T10 pituus 3,97 (ennätys, A-luokka)
1) Joel Kiema P13 60m 8,58 (+0,9) (ennätys)
1) Joel Kiema P13 200m 29,43 (-0,8) (ennätys)
1) Severi Niittymäki P12 2000m kävely 14.15,99 (ennätys)
1) Jooseppi Sallinen P10 60m aj 12,40 (-1,8) (ennätys)
1) Jooseppi Sallinen P10 korkeus 110 (ennätys)
1) Henna Sallinen T15 300m aj 52,33 (ennätys)
1) Netta Karjalainen T12 200m aj 36,56 (-1,5) (ennätys)
1) Henna Sallinen T15 kuula 12,08 (A-luokka T15,N17)
1) Janika Pulkkinen T12 60m aj 9.98 (-2,2) (A-luokka T12,T13)
1) Jessica Halonen T10 1000m kävely 6.15,38 (A-luokka T10,T11)
1) Henna Sallinen T15 kiekko 37,14 (A-luokka)
1) Miska Käyhkö P10 1000m 3.33,90 (A-luokka)
1) Reetta Joronen T13 1000m 3.16.67 (A-luokka)
1) Rosa Silvennoinen T12 keihäs 27,41 (A-luokka)
1) Tanja Kokkonen T11 60m aj 10,52 (-1,7) (A-luokka)
1) Neea Käyhkö T11 pituus 4,32 (A-luokka)
1) Tanja Kokkonen T11 60m 8,99 (+0,9)
1) Janika Pulkkinen T12 pituus 4,31 (-1,9)
1) Iida Mäkelä T14 korkeus 143
1) Severi Niittymäki P12 korkeus 130
1) Miska Käyhkö P10 pituus 3,99
1) Iida Kokkonen T10 60m 9,71 (+0,8)
1) Saara Niittymäki T10 kuula 5,82
1) Iida Kokkonen T10 60m aj 12,02 (-1,1)
1) Erin Kainulainen T9 miniottelu 40m+1000m 346
1) Siiri Nyyssönen T9 miniottelu 40m+korkeus 360
1) Siiri Nyyssönen T9 miniottelu kuula+pituus 416
2) Iida Mäkelä T14 pituus 5,01 (+0,3) (ennätys, A-luokka T14,T15)
2) Riikka Pitkänen T13 3-loikka 9,98 (-1,2) (ennätys, A-luokka T13,T14)
2) Eevi-Inkeri Tossavainen T10 1000m kävely 6.19,25 (ennätys, A-luokka T10,T11)
2) Netta Karjalainen T12 60m 8,67 (+1,8) (ennätys, A-luokka)
2) Venla Naapuri T13 200m aj 34,00 (+0,6) (ennätys, A-luokka)
2) Henni Rinkinen T13 pituus 4,64 (+0,8) (ennätys, A-luokka)
2) Henni Rinkinen T13 200m 28,35 (+0,8) (ennätys, A-luokka)
2) Lauri Tossavainen P12 2000m kävely 14.20,20 (ennätys)
2) Lauri Tossavainen P12 60m aj 13,19 (-1,3) (ennätys)
2) Arttu Härkönen P10 moukari 16,27 (ennätys)
2) Arttu Härkönen P10 keihäs 23,21 (ennätys)
2) Rosa Silvennoinen T12 kiekko 21,01 (ennätys)
2) Jessica Halonen T10 korkeus 110 (=ennätys)
2) Saara Niittymäki T10 3-loikka 7,35 (ennätys)
2) Jasmiina Siekkinen T10 60m aj 13,73 (-1,1) (ennätys)
2) Henni Rinkinen T13 60m 8,56 (-0,1) (A-luokka)
2) Iida Mäkelä T14 100m 13,42 (-1,8) (A-luokka)
2) Iida Mäkelä T14 300m 45,01 (A-luokka)
2) Severi Niittymäki P12 3-loikka 8,35 (+1,8)
2) Neea Käyhkö T11 60m aj 10,77 (-1,7)
2) Etti Mehtonen T13 korkeus 135
2) Rosa Silvennoinen T12 kuula 7,22
2) Eevi-Inkeri Tossavainen T10 60m 9,94 (+0,8)
2) Eevi-Inkeri Tossavainen T10 1000m 3.51,58
2) Eevi-Inkeri Tossavainen T10 pituus 3,68
2) Jessica Halonen T10 kiekko 14,72
2) Aino-Maria Tossavainen T9 600m kävely 4.35,32
2) Simeon Mutikainen P9 miniottelu kuula+keihäs 327
2) Anni Silvennoinen T9 miniottelu 40m+korkeus 281
2) Anni Silvennoinen T9 miniottelu kuula+keihäs 286
2) Erin Kainulainen T9 miniottelu kuula+pituus 328
3) Reetta Joronen T13 200m 28,55 (+0,8) (ennätys, A-luokka)
3) Aliisa LUukkainen T13 3-loikka 9,74 (+1,1) (ennätys, A-luokka)
3) Nea Löytynoja T14 korkeus 128 (ennätys)
3) Aliisa Luukkainen T13 200m aj 35,49 (+0,6) (ennätys)
3) Liisi Vatanen T12 200m 31,46 (+0,4) (ennätys)
3) Liisi Vatanen T12 1000m 3.49,40 (ennätys)
3) Liisi Vatanen T12 korkeus 130 (=ennätys)
3) Netta Karjalainen T12 3-loikka 8,70 (-1,2) (ennätys)
3) Juulia Teittinen T12 kiekko 15,36 (ennätys)
3) Maija Tiainen T10 60m 10,02 (+0,8) (ennätys)
3) Jasmiina Siekkinen T10 kuula 5,20 (ennätys)
3) Maija Tiainen T10 pituus 3,57 (ennätys)
3) Henni Rinkinen T13 60m aj 10,24 (-0,7) (A-luokka)
3) Jooseppi Sallinen P10 kuula 6,75
3) Johanna Sairanen T15 3-loikka 9,89 (+2,0)
3) Johanna Sairanen T15 pituus 4,79 (-1,1)
3) Linda Kilpeläinen T14 3-loikka 9,72 (+1,4)
3) Linda Kilpeläinen T14 pituus 4,74 (-1,6)
3) Venla Naapuri T13 1000m 3.27,32
3) Aliisa Luukkainen T13 kuula 9,79
3) Tanja Kokkonen T11 pituus 4,06
3) Maija Tiainen T10 korkeus 110
3) Saara Niittymäki T10 1000m 3.57,62
3) Simeon Mutikainen P9 miniottelu 40m+1000m 224
3) Joona Hartikainen P9 miniottelu kuula+keihäs 304
3) Helmi Laine T9 miniottelu kuula+pituus 325
...4) Venla Naapuri T13 200m 29,01 (+0,8) (ennätys)
...4) Linda Kilpeläinen T14 kiekko 20,66 (ennätys)
...4) Lauri Tossavainen P12 200m 31,65 (-0,2) (ennätys)
...4) Riikka Pitkänen T13 pituus 4,41 (+1,1) (ennätys)
...4) Etti Mehtonen T13 60m aj 10,81 (-0,7) (ennätys)
...4) Juulia Teittinen T12 kuula 5,85 (ennätys)
...4) Ella Naapuri T10 3-loikka 6,45 (ennätys)
...4) Netta Karjalainen T12 60m aj 11,28 (-2,2) (A-luokka)
...5) Etti Mehtonen T13 200m 30,46 (+1,0) (ennätys)
...5) Miska Käyhkö P10 kiekko 13,14 (ennätys)
...5) Juulia Teittinen T12 60m 10,02 (+1,8) (ennätys)
...6) Lauri Tossavainen P12 60m 9,37 (+0,5) (ennätys)
...6) Nea Löytynoja T14 100m 15,41 (-1,8) (ennätys)
...6) Ella Naapuri T10 1000m 4.19,97 (ennätys)
...8) Roosa Rissanen T13 200m 35,71 (+1,0) (ennätys)
...8) Roosa Rissanen T13 3-loikka 7,48 (+1,5) (ennätys)
...11) Jasmiina Siekkinen T10 60m 11,16 (+0,5) (ennätys)
...12) Ella Naapuri T10 pituus 3,03 (ennätys)

Vaasa, Kalevan kisat 25.-28.7.2013

10) Pihla Hokkanen N 3000m ej 11.36,28 (A-luokka)
11) Hannele Kuutti N moukari 56,04 (A-luokka)

Joensuu, PKO Games 27.-28.7.2013

1) Janika Pulkkinen T13 60m aj 9,81 (+3,2) (piiriennätys T12, A-luokka T12, Suomen tilaston 1.)
1) Henna Sallinen T15 kuula 13,15 (ennätys, A-luokka T15,N17, Suomen tilaston 2.)
1) Neea Käyhkö T11 60m aj 10,45 (+4,7) (ennätys, A-luokka)
1) Erin Kainulainen T9 korkeus 115 (ennätys, A-luokka)
1) Ella Kainulainen T11 1000m 3.31,00 (A-luokka T11,T12)
1) Neea Käyhkö T11 korkeus 135 (A-luokka T11,T12)
1) Neea Käyhkö T11 pituus 4,34 (A-luokka)
1) Reetta Joronen T13 1000m 3.12,25 (A-luokka)
1) Erin Kainulainen T9 1000m 3.53,20 (A-luokka)
1) Ella Kainulainen T11 60m 9,18 (+3,8) (ennätys)
2) Etti Mehtonen T13 korkeus 145 (ennätys, A-luokka)
2) Rosa Silvennoinen T13 keihäs 27,96 (A-luokka T12)
2) Ella Kainulainen T11 60m aj 10,88 (A-luokka)
2) Ella Kainulainen T11 korkeus 130 (A-luokka)
2) Erin Kainulainen T9 60m aj 12,13 (+2,9) (ennätys)
2) Anni Silvennoinen T9 keihäs 13,85 (ennätys)
2) Sandra-Sofia Kosonen T13 60m 8,60 (+2,2)
2) Annika Luukkainen N17 kuula 10,59
2) Henna Sallinen T15 pituus 4,75 (-1,1)
2) Aliisa Luukkainen T13 kuula 9,77
2) Ella Kainulainen T11 pituus 4,17
3) Anni Silvennoinen T9 kuula 5,61 (ennätys)
3) Jari Turtiainen M17 800m 2.03,23 (ennätys)
3) Jessica Halonen T11 1000m 3.39,24 (A-luokka T10)
3) Johanna Sairanen T15 pituus 4,57 (-1,0)
3) Sandra-Sofia Kosonen T13 pituus 4,43 (-1,5)
3) Neea Käyhkö T11 60m 9,53 (+3,8)
3) Henni Rinkinen T13 1000m 3.27,93
3) Henni Rinkinen T13 60m aj 10,05 (+3,2)
...4) Anni Silvennoinen T9 60m aj 12,68 (+2,9) (ennätys)
...5) Anni Silvennoinen T9 korkeus 105 (ennätys, A-luokka)
...10) Erin Kainulainen T9 40m 7,32 (+1,9) (ennätys)
...15) Roosa Rissanen T13 pituus 3,63 (-0,5) (ennätys)

Punkaharju, 3-ottelut 28.7.2013 (henkilökohtaisissa lajeissa syntyneitä ennätyksiä listattu)

Arttu Härkönen P10 kuula 7,92 (ennätys, A-luokka)
Iida-Emilia Kaiponen T9 kuula 4,31 (ennätys)

Savonlinna, ABC-kilpailut 1.8.2013 (ennätyksen/A-luokan tehneet mainittu)

Henna Sallinen T15 kuula 13,32 (piiriennätys, A-luokka T15,N17, Suomen tilaston 2.)
Henna Sallinen T15 3-loikka 10,23 (+0,2) (ennätys, A-luokka)
Ella Kainulainen T11 3-loikka 8,88 (ennätys, A-luokka)
Tanja Kokkonen T11 3-loikka 9,04 (ennätys, A-luokka T11,T12)
Neea Käyhkö T11 3-loikka 8,97 (A-luokka T11,T12)
Arttu Härkönen P11 kuula 7,70 (A-luokka P10)
Janika Pulkkinen T13 60m 8,80 (-0,6) (A-luokka T12)
Aliisa Luukkainen T13 3-loikka 9,48 (+1,0) (A-luokka)
Riikka Pitkänen T13 3-loikka 9,40 (+1,3) (A-luokka)
Iida Kokkonen T11 3-loikka 8,05 (A-luokka T10)
Severi Niittymäki P13 800m 2.52,07 (ennätys)
Severi Niittymäki P13 3-loikka 8,55 (+0,5) (ennätys)
Severi Niittymäki P13 kuula 6,03 (ennätys)
Olli Nyyssönen P11 60m 10,45 (-0,3) (ennätys)
Olli Nyyssönen P11 800m 3.07,55 (ennätys)
Jooseppi Sallinen P11 800m 3.07,76 (ennätys)
Arttu Härkönen P11 800m 3.24,69 (ennätys)
Simeon Mutikainen P9 pituus 2,85 (ennätys)
Henna Sallinen T15 100m 14,31 (+0,5) (ennätys)
Tanja Kokkonen T15 100m 14,54 (+0,5) (ennätys)
Sarai Kiema T15 100m 15,97 (+0,5) (ennätys)
Petra-Sofia Laakso T15 kuula 7,64 (ennätys)
Neea Käyhkö T11 60m 9,42 (+0,5) (ennätys)
Jessica Halonen T11 800m 2.53,40 (ennätys)
Maija Tiainen T11 800m 2.58,63 (ennätys)
Iida Kokkonen T11 800m 3.07,87 (ennätys)
Liisi Vatanen T13 800m 2.47,87 (ennätys)
Riikka Pitkänen T13 800m 2.51,13 (ennätys)
Maija Tiainen T11 kuula 5,75 (ennätys)
Erin Kainulainen T9 800m 3.02,34 (ennätys)
Nelli Paloheimo T9 800m 3.07,37 (ennätys)
Siiri Nyyssönen T9 800m 3.28,59 (ennätys)
Iida-Emilia Kaiponen T9 pituus 306 (=ennätys)

Leppävirta, 17-19-vuotiaiden aluemestaruuskilpailut 1.-2.8.2013

1) Santeri Helin M19 1500m 4.20,78 (ennätys)
1) Henna Sallinen N17 kiekko 35,12 (A-luokka N17,N19)
2) Jari Turtiainen M17 1500m 4.27,54 (ennätys)
2) Eveliina Huttunen N17 1500m 5.16,39 (ennätys)
2) Reetta Joronen N17 800m 2.28,59 (ennätys, A-luokka T14,T15)
2) Henna Sallinen N17 kuula 13,13 (A-luokka T15,N17)
3) Eveliina Huttunen N17 800m 2.29,41 (ennätys)
...7) Annika Luukkainen N17 300m 46,81 (ennätys)
kilp.up. Joni Jäntti M19 800m 2.03,85 (ennätys)

Lieksa, Pohjois-Karjalan 9-15-vuotiaiden piirihuipentuma 3.-4.8.2013 (kilpailun ulkopuolella)

Tanja Kokkonen T11 3-loikka 9,10 (ennätys, A-luokka T11,T12)
Tanja Kokkonen T11 60m 9.07 (A-luokka)
Tanja Kokkonen T11 60m aj 10,58 (A-luokka)

Laukaa, 9-15-vuotiaiden pm-ottelut 3.8.2013 (kilpailun ulkopuolella)

Neea Käyhkö T11 3-ottelu 943 (ennätys, A-luokka)
(7,56, 9,44, 4,21/A-luokka)

Kajaani, veteraanien SM-kilpailut 2.-4.8.2013

4) Jukka Oikari M50 keihäs 38,98