Gatorade-kansallisten tulokset 12.7.

12.7.2016

Gatorade-kansalliset käytiin pääosin hyvissä olosuhteissa, tosin kilpailun ensimmäistä tuntia häiritsivät sadekuurot. Hyviä tuloksia ja kilpailuja, parasta antia naisten 800 metriä, jolla Riennon Reetta Joronen alitti Kalevan kisojen tulosrajan voittoajallaan 2.13,41.

 

Gatorade kansalliset Savonlinna
Savonlinnan Riento
12.07.2016
 
M 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,2
1)   Mika Purmonen             LappUM                    11,28            
2)   Teemu Keronen             OravisU                   11,42            
 
 
N 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,5
1)   Tanja Kokkonen            LappUM                    12,68            
2)   Anni Elfving              MikkKV                    12,73            
3)   Katriina Mäyrä            ImU                       13,18             
4)   Susanna Seppänen          VarkKV                    13,30            
5)   Mette Ukkonen             MikkKV                    13,45            
6)   Laura Lundberg            VarkKV                    14,23            
     Merituuli Jääskeläinen    KarhKa                    DQ               
     Pipsa Lundberg            VarkKV                    DNS              
 
 
M 200m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,1
1)   Teemu Keronen             OravisU                   22,85            
2)   Arttu Kotanen             ImU                       22,88            
3)   Aki Ruotsalainen          LappUM                    23,21            
4)   Santeri Vauhkonen         JoutsKu                   23,34            
5)   Aleksi Sairanen           KerimU                    23,74            
6)   Santeri Örn               PolvijU                   23,85            
7)   Antti Tanhuamäki          SavonlRie                 24,55            
     Juhani Ryynänen           JuuanU                    DNS              
 
 
N 200m
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +1,1
1)   Susanna Seppänen          VarkKV                    28,27            
2)   Riikka Pitkänen           SavonlRie                 28,60            
3)   Nina Lindqvist            JoutsKu                   29,46            
4)   Laura Lundberg            VarkKV                    29,92            
     Netta Karjalainen         SavonlRie                 DNS              
 
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,6
1)   Taru Karejoki             JoensKa                   25,34            
2)   Hertta Heikkinen          JoensKa                   25,50            
3)   Jutta Heikkinen           JoensKa                   25,61            
4)   Ella Kumpulainen          SavonlRie                 25,96            
5)   Janika Pulkkinen          SavonlRie                 27,23            
6)   Merituuli Jääskeläinen    KarhKa                    27,49            
7)   Venla Naapuri             SavonlRie                 29,29             
 
 
M 800m
Loppukilpailu
1)   Konsta Hämäläinen         SulkU                     1.57,99          
2)   Teemu Ruippo              JoensKa                   1.58,75          
3)   Kristian Backman          ImU                       2.03,80          
4)   Kalle Lipiäinen           ImU                       2.06,75          
5)   Jani Huovinen             JoensKa                   2.07,57          
6)   Roope Lipiäinen           ImU                       2.14,56          
7)   Elias Lyytinen            SulkU                     2.15,17          
8)   Jesse Paunonen            SavonlRie                 2.22,34          
9)   Lauri Tossavainen         SavonlRie                 2.26,42          
 
 
N 800m
Loppukilpailu
1)   Reetta Joronen            SavonlRie                 2.13,41          
2)   Maria Murtorinne          KuopRei                   2.14,07          
3)   Annina Walling            PolvijU                   2.14,33          
4)   Erika Utriainen           VeitsilKV                 2.16,17          
5)   Pihla Hokkanen            SavonlRie                 2.24,58          
     Ella Kumpulainen          SavonlRie                 DNF              
 
 
N 100m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,7
1)   Hertta Heikkinen          JoensKa                   14,33            
2)   Jutta Heikkinen           JoensKa                   14,50            
3)   Jenni Rossi               LappUM                    15,08            
 
 
M 110m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,9
1)   Antti Tanhuamäki          SavonlRie                 16,44            
     Juhani Ryynänen           JuuanU                    DNS              
 
 
M Korkeus
Loppukilpailu
1)   Juuso Teijonmaa           SavonlRie                 185              
     170    175    180    185    190   
     o      o      o      xo     xxx   
 
 
 
M Pituus
Loppukilpailu
1)   Valtteri Valtonen         ImU                       6,44 +2,3 6,31 +2,0
     6,04   6,21   x      -      6,31   6,44  
     +2,2   +1,0                 +2,0   +2,3  
 
2)   Tuomas Juvonen            KajKi                     5,33 +2,0         
     x      5,33   5,27   5,16   5,24   5,10  
            +2,0   +0,6   -0,4   +1,5   +2,2  
 
     Arttu Tyystjärvi          ImU                       DNS               
     Juhani Ryynänen           JuuanU                    DNS              
 
 
N Pituus
Loppukilpailu
1)   Jaana Sieviläinen         JoensKa                   5,73 +1,7         
     5,60   5,63   x      5,58   x      5,73  
     +0,4   +1,1          +1,7          +1,7  
 
2)   Jenni Rossi               LappUM                    5,16 +1,0         
     x      5,16   5,11   x      x      4,96  
            +1,0   +1,6                 +1,6  
 
3)   Anni Elfving              MikkKV                    5,00 +0,5         
     x      x      x      x      x      5,00  
                                        +0,5  
 
4)   Mette Ukkonen             MikkKV                    4,91 +1,1         
     4,85   x      x      x      x      4,91  
     +1,2                               +1,1  
 
5)   Riikka Pitkänen           SavonlRie                 4,89 +1,2         
     4,41   4,89   x      4,69   4,52   4,78  
     +0,8   +1,2          +1,1   -0,8   +1,4  
 
6)   Iida Mäkelä               SavonlRie                 4,88 +1,0         
     x      4,88   4,67   4,57   x      4,67  
            +1,0   +1,4   +0,7          +0,7  
 
7)   Roosa Rissanen            SavonlRie                 4,09 +1,5         
     3,88   4,09   3,78   3,55  3,98   3,81  
     +0,9   +1,5   +0,8   +2,5   +1,6   +1,6  
 
     Heidi Keronen             OravisU                   DNS              
     Mari Heinonen             KajKi                     DNS              
     Pipsa Lundberg            VarkKV                   DNS              
 
 
N Kuula
Loppukilpailu
1)   Henna Sallinen            SavonlRie                 13,15            
     12,69 12,54 13,15 x      x     
 
2)   Jenni Rossi               LappUM                    10,62            
     10,62 x      x      10,43 x      x     
 
 
 
N Kiekko
Loppukilpailu
1)   Tuula Penttinen           PuumVi                    44,89            
     44,12 44,89 44,58 x      x      x     
 
2)   Henna Sallinen            SavonlRie                 42,03            
     40,33 39,35 x      x      42,03 40,59 
 
3)   Noora Pirkkalainen        SavonlRie                 29,83            
     29,83 27,48 26,34 x      26,71 x     
 
 
 
M Keihäs
Loppukilpailu
1)   Taneli Juutinen           KuopRei                   66,72            
     66,72 x      65,18 x      x      x     
 
2)   Ville Kamppuri            PyhäsU                    65,71            
     62,32 65,71 64,16 62,69 63,32 61,60 
 
3)   Tero Nokka                KuopRei                   64,86            
     62,04 64,33 64,86 63,27 62,05 64,80 
 
4)   Ville Miettinen           JuuanU                    62,28            
     x      61,68 61,64 x      61,67 62,28 
 
5)   Saku Auvinen              JuvU                      55,31            
     48,85 x      55,31 x      51,51 x     
 
6)   Riku Auvinen              JuvU                      50,15            
     x      x      50,15 x      x      -     
 
 
 
N Keihäs
Loppukilpailu
1)   Saara Lipsanen            LappUM                    47,79            
     43,51 47,79 45,99 47,05 x      44,07 
 
2)   Netta Karvinen            KerimU                    43,02            
     39,38 40,39 x      41,69 42,40 43,02 
 
3)   Jutta Heikkinen           JoensKa                   42,55            
     40,50 42,55 x      38,90 x      39,34 
 
4)   Heli Liimatta             JoensKa                   42,42            
     40,80 42,42 42,04 x      x      x     
 
5)   Hertta Heikkinen          JoensKa                   34,12            
     33,24 34,12 34,04 x      x      33,91 
 
     Jenni Rossi               LappUM                    DNS              
 
 
P9 40m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,3
1)   Otso Nyyssönen            SavonlRie                 7,05             
2)   Onni Nyyssönen            SavonlRie                 7,16             
 
 
T9 40m
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,6
1)   Alina Mustonen            KoivKi                    7,32             
2)   Emma Puustinen            SavonlRie                 7,62             
3)   Siiri Lindholm            SavonlRie                 7,77             
4)   Lilli Tiainen             KerimU                    7,96             
 
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,9
1)   Ella-Sofia Kaiponen       SavonlRie                 6,81             
2)   Saima Ahonen              TuUL                      7,25             
3)   Telma Huopainen           SavonlRie                 7,47             
4)   Veera Niittymäki          SavonlRie                 7,84             
     Neela Ombati              MikkKV                    DNS              
 
 
T9 Pituus
Loppukilpailu
1)   Saima Ahonen              TuUL                      3,45             
     3,44   3,42   3,43   3,45  
                                
 
2)   Ella-Sofia Kaiponen       SavonlRie                 3,39             
     3,30   3,39   3,27   3,30  
                                
 
3)   Telma Huopainen           SavonlRie                 3,35             
     3,35   3,15   3,03   3,22  
                                
 
4)   Emma Puustinen            SavonlRie                 3,12             
     3,11   3,12   3,03   3,12  
                                
 
5)   Lilli Tiainen             KerimU                    3,01             
     2,88   3,01   2,88   2,95  
                                
 
6)   Veera Niittymäki          SavonlRie                 2,81             
     x      2,81   2,79   2,69  
                                
 
7)   Siiri Lindholm            SavonlRie                 2,60             
     2,51   2,50   2,25   2,60  
                                
 
     Neela Ombati              MikkKV                    DNS              
 
 
P9 Kuula
Loppukilpailu
1)   Otso Nyyssönen            SavonlRie                 5,33             
     4,11   4,99   5,33   4,46  
 
2)   Onni Nyyssönen            SavonlRie                 3,81             
     3,61   3,50   3,81   3,44  
 
 
 
P11 60m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,6
1)   Aatu Hartikainen          SavonlRie                 9,39             
2)   Soini Ripatti             SavonlRie                 9,69             
3)   Juho Rissanen             SavonlRie                 9,80             
4)   Anton Kettunen            JoensKa                   10,26            
 
 
T11 60m
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,6
1)   Aino-Maria Tossavainen    SavonlRie                 10,17            
2)   Anni Pullinen             KangU                     10,35            
3)   Jemina Nikkanen           SavonlRie                 10,43            
4)   Miisa Immonen             TuUL                      10,44            
5)   Essi Nurmela              SavonlRie                 10,45            
 
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,3
1)   Miisa-Riina Virta         SavonlRie                 9,65             
2)   Peppi Seppänen            NokU                      9,68             
3)   Silja Saarinen            VehmU                     9,68             
4)   Elle Tauriola             PuumVi                    9,77             
5)   Sara Martikainen          PyhäsU                    9,93             
6)   Oona Immonen              SavonlRie                 10,17            
7)   Ella Repo                 ParikkU                   10,36             
     Aada Rautiainen           KiihtU                    DNS              
 
 
P11 1000m
Loppukilpailu
1)   Anssi Mustonen            KoivKi                    3.32,60          
2)   Anton Kettunen            JoensKa                   3.35,23           
3)   Soini Ripatti             SavonlRie                 3.45,53          
4)   Aatu Hartikainen          SavonlRie                 3.46,60          
5)   Aapo Turtiainen           KerimU                    4.04,08          
6)   Joonatan Hämäläinen       SulkU                     4.25,22          
 
 
T11 1000m
Loppukilpailu
1)   Jemina Nikkanen           SavonlRie                 3.55,34          
2)   Aino-Maria Tossavainen    SavonlRie                 3.57,57          
3)   Aada Rautiainen          KiihtU                    4.06,67          
4)   Ella Repo                 ParikkU                   4.10,32          
5)   Oona Immonen              SavonlRie                 4.14,92          
6)   Ella-Sofia Kaiponen       SavonlRie                 4.22,82          
7)   Peppi Seppänen            NokU                      4.28,49          
8)   Essi Nurmela              SavonlRie                 4.32,41          
 
 
P11 Pituus
Loppukilpailu
1)   Aatu Hartikainen          SavonlRie                 4,03             
     4,03   3,70   3,82   3,70  
                                
 
2)   Juho Rissanen             SavonlRie                 3,70             
     3,56   3,54   3,35   3,70  
                                
 
3)   Soini Ripatti             SavonlRie                 3,49             
     3,49   3,43   3,35   3,34  
                                
 
4)   Anton Kettunen            JoensKa                   3,46             
     3,36   3,46   3,45   3,39  
                                 
 
 
 
T11 Pituus
Loppukilpailu
1)   Miisa-Riina Virta         SavonlRie                 3,85             
     3,78   3,72   3,85   3,79  
                                
 
2)   Elle Tauriola             PuumVi                    3,80             
     3,80   3,74   x      3,76  
                                
 
3)   Sara Martikainen          PyhäsU                    3,76             
     3,76   3,73   3,46   3,72  
                                
 
4)   Peppi Seppänen            NokU                      3,74             
     3,74   3,42   3,60   3,40  
                                
 
5)   Anni Pullinen             KangU                     3,60             
     3,59   3,60   3,46   3,49  
                                 
 
6)   Aino-Maria Tossavainen    SavonlRie                 3,52             
     3,48   3,36   3,52   3,48  
                                
 
7)   Silja Saarinen            VehmU                     3,46             
     3,29   3,40   3,46   3,44  
                                
 
8)   Oona Immonen              SavonlRie                 3,46 NM          
     3,46   3,32   3,28   3,38  
                                
 
9)   Miisa Immonen             TuUL                      3,43             
     3,43   3,38   3,31   3,29  
                                
 
10) Aada Rautiainen           KiihtU                    3,39             
     3,39   3,35   3,15   3,24  
                                
 
11) Jemina Nikkanen           SavonlRie                 3,35 NM          
     x      3,35   3,21   3,22  
                                
 
12) Ella Repo                 ParikkU                   3,29             
     3,29   3,22   3,21   3,05  
                                
 
13) Essi Nurmela              SavonlRie                 3,29             
     3,16   2,98   3,20   3,29  
                                
 
 
 
P13 60m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,9
1)   Väinö Ripatti             SavonlRie                 8,73             
2)   Simo Korhonen             SavonlRie                 8,89             
3)   Miska Käyhkö              SavonlRie                 8,94             
4)   Jooseppi Sallinen         SavonlRie                 8,97              
5)   Kalle Gauriloff           KeskiUYU                  9,66             
 
 
T13 60m
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,6
1)   Milla Lepistö             SavonlRie                 9,48             
2)   Helmi Laine               SavonlRie                 9,61             
3)   Iida-Emilia Kaiponen      SavonlRie                 9,79             
 
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,9
1)   Saara Niittymäki          SavonlRie                 8,88             
2)   Elle-Roosa Piispa         SulkU                     8,90             
3)   Iiris Kosunen             PuumVi                    9,12             
4)   Siiri Nyyssönen           SavonlRie                 9,17             
5)   Eevi-Inkeri Tossavainen   SavonlRie                 9,27              
6)   Erin Kainulainen          SavonlRie                 9,48             
 
 
P13 1000m
Loppukilpailu
1)   Elmeri Hämäläinen         SulkU                     3.23,84          
2)   Arttu Turtiainen          KerimU                    3.32,15          
3)   Simo Korhonen             SavonlRie                 3.41,88          
4)   Jooseppi Sallinen         SavonlRie                 3.43,83          
5)   Kalle Gauriloff           KeskiUYU                  3.49,31          
     Jere Hyvönen              SavonlRie                 DNS              
     Kalle Huttunen            SavonlRie                 DNS              
     Väinö Ripatti             SavonlRie                 DNS              
 
 
T13 1000m
Loppukilpailu
1)   Erin Kainulainen          SavonlRie                 3.33,68          
2)   Iida-Emilia Kaiponen      SavonlRie                 3.36,32          
3)   Siiri Nyyssönen           SavonlRie                 3.44,58          
4)   Helmi Laine               SavonlRie                 3.49,72          
     Aada Ombati               MikkKV                    DNS              
 
 
P13 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Miska Käyhkö              SavonlRie                 154              
     133    136    139    142    146    150    154    157   
     o      -      o      o      o      xxo    xxo    xxx   
 
2)   Väinö Ripatti             SavonlRie                 139              
     130    133    136    139    142   
     o      xo     xxo    o      xxx   
 
     Kalle Huttunen            SavonlRie                                  
     130   
     DNS   
 
 
 
T13 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Erin Kainulainen          SavonlRie                 133              
     120    125    130    133    136   
     o      xo     o      xxo    xxx   
 
2)   Iida-Emilia Kaiponen      SavonlRie                 130              
     115    120    125    130    133   
     o      o      o      o      xxx   
 
2)   Siiri Nyyssönen           SavonlRie                 130               
     115    120    125    130    133   
     o      o      o      o      xxx   
 
4)   Saara Niittymäki          SavonlRie                 125              
     115    120    125    130   
     o      o      o      xxx   
 
 
 
P15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,2
1)   Jimi Huuho                PyhäsU                    13,17            
2)   Lauri Tossavainen         SavonlRie                 14,06            
3)   Jooseppi Sallinen         SavonlRie                 14,48            
 
 
T15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,4
1)   Mimmi Ahonen              PuumVi                    13,14            
2)   Netta Karjalainen         SavonlRie                 13,60            
3)   Milla Pirkkalainen        ParikkU                   13,72            
     Aino Rajanen              PohjKoi                   DNS              
     Julie Ombati              MikkKV                    DNS              
 
 
T15 80m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +0,1
1)   Tanja Kokkonen            LappUM                    11,81            
2)   Neea Käyhkö               SavonlRie                 12,80            
3)   Adeliina Kemppainen       PohjKoi                   13,18            
 
 
P15 Pituus
Loppukilpailu
1)   Jimi Huuho                PyhäsU                    5,65 +1,6         
     5,65   5,63   5,40   5,32   x      5,49  
     +1,6   +1,4   +0,8   +1,4          +1,0  
 
2)   Arttu Peltola             JyväskKU                  5,16 +0,9         
     4,92   5,11   5,06   5,16   4,85   x     
     +0,5   +2,0   +0,5   +0,9   +1,9         
 
     Rasmus Hiltunen           SavonlRie                 NM               
     x      x      x      x      -      -     
                                              
 
 
 
T15 Pituus
Loppukilpailu
1)   Neea Käyhkö               SavonlRie                 5,04 -0,3         
     x      4,94   5,00   x      5,04   x     
            +0,2   +1,1          -0,3         
 
2)   Mimmi Ahonen              PuumVi                    5,04 +0,7         
     4,63   x      5,04   4,88   x      4,65  
     +0,8          +0,7   +0,7          +0,7  
 
3)   Noora Laakso              JuvU                      4,78 +0,6         
     4,62   4,53   x      4,59   4,78   4,61  
     +1,6   +0,8          +0,9   +0,6   -0,3  
 
4)   Milla Pirkkalainen        ParikkU                   4,51 +0,1         
     4,30   4,42   4,35   4,51   4,40   4,36  
     +1,8   +0,6   +1,9   +0,1   -1,1   +0,3  
 
5)   Adeliina Kemppainen       PohjKoi                   4,33 +1,6          
     4,24   4,23   4,33   4,29   x      3,98  
     +0,5   +0,8   +1,6   +0,6          -0,7  
 
 
 
P15 Kuula
Loppukilpailu
1)   Arttu Härkönen            SavonlRie                 10,73            
     10,45 10,26 10,19 10,73 10,46 10,24 
 
 
 
T15 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Neea Käyhkö               SavonlRie                 33,80            
     32,83 31,03 31,37 30,14 33,80 32,78 
 
2)   Noora Laakso              JuvU                      31,41            
     31,19 30,00 29,76 x      31,41 x     
 
3)   Eevi-Inkeri Tossavainen   SavonlRie                 19,51            
     18,16 19,51 16,72 x      x      x     
 
4)   Iida-Emilia Kaiponen      SavonlRie                 18,64            
     x      x      15,40 12,00 18,64 12,77 
 
 
 
M17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,2
1)   Santeri Örn               PolvijU                   11,62            
2)   Rasmus Hiltunen           SavonlRie                 12,14            
3)   Saku Suutarinen           PuumVi                    12,28            
 
 
N17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,7
1)   Aliisa Rahikainen         MikkKV                    13,18            
2)   Iida Mäkelä               SavonlRie                 13,63            
3)   Venla Naapuri             SavonlRie                 13,69            
4)   Roosa Rissanen            SavonlRie                 14,79            
 
 
N17 100m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,7
1)   Mari Heinonen             KajKi                     14,85            
 
 
M17 Kuula
Loppukilpailu
     Ville Halonen             PyhäsU                                     
 
 
N17 Kuula
Loppukilpailu
     Etti Mehtonen             SavonlRie                 DNS              
 
 
M17 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Ville Halonen             PyhäsU                    44,17            
     42,81 44,17 42,79 x      41,34 42,08 
 
2)   Tuomas Juvonen            KajKi                     25,43            
     24,98 x      24,59 25,43 -      -     
 
 
 
M19 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Mikko Holi                PunkahU                   41,52            
     x      x      41,33 41,52 x      40,74