Piirihuipentumien molempien päivien tulokset

26.7.2016

 

T9 miniottelu 40m + korkeus
 
 
40m
 
Korkeus
 
 
Kilpailija
Tulos
Pisteet
Tulos
Pisteet
YHTEENSÄ
1
Ella-Sofia Kaiponen
6,83
272
109,00
174
446
2
Veera Niittymäki
7,70
140
101,00
137
277
3
Lilli Tiainen
7,83
127
91,00
98
225
4
Sara Ehrnrooth
7,74
136
86,00
81
217
5
Siiri Lindholm
7,79
131
86,00
81
212
 
T9 miniottelu 40m + 1000m (ajat sekunteina)
 
 
40m
 
1000m
 
 
Kilpailija
Tulos
Pisteet
Tulos
Pisteet
YHTEENSÄ
1
Neela Ombati
6,82
274
225,94
225
499
2
Ella-Sofia Kaiponen
6,83
272
261,10
122
394
3
Sanni Kauppinen
7,39
176
254,10
137
313
4
Sani Vanhanen
7,48
164
257,06
130
294
5
Sonja Hämäläinen
7,50
162
290,23
76
238
6
Silja Valtola
8,52
78
253,04
139
217
7
Eevi Holma
8,23
95
271,87
102
197
 
T9 miniottelu korkeus + 1000m (ajat sekunteina)
 
 
Korkeus
1000m
 
 
Kilpailija
Tulos
Pisteet
Tulos
Pisteet
YHTEENSÄ
1
Veera Niittymäki
101,00
137
267,78
109
246
2
Lilli Tiainen
91,00
98
266,04
112
210
 

 P9 miniottelu 40m + 1000m

 
Kilpailija
Tulos
Pisteet
Tulos
Pisteet
YHTEENSÄ
1
Onni Nyyssönen
7,22
200
236,96
184
384
2
Juho Tonteri
7,18
206
259,67
124
330
3
Ahti Suikki
7,65
145
243,29
165
310
4
Antti Kähkönen
8,02
111
263,41
117
228
5
Sisu Ukkonen
7,09
221
 
0
221
6
Pauli Paju
7,56
155
 
0
155
 
 P9 miniottelu 40m + korkeus

 
 
40m
 
Korkeus
 
 
Kilpailija
Tulos
Pisteet
Tulos
Pisteet
YHTEENSÄ
1
Otso Nyyssönen
6,88
261
109,00
174
435
2
Okko Kimari
6,97
243
86,00
81
324
 
 
 
 
 
 
 

 
P9 miniottelu pituus + keihäs
 
 
Pituus
 
Keihäs
 
Kilpailija
tulos
pist.
tulos
pist.
YHTEENSÄ
Pauli Paju
329,00
164
18,52
197
361
Okko Kimari
329,00
164
18,16
193
357
Väinö Kuronen
221,00
55
7,48
61
116
 
 
P9 miniottelu kuula + keihäs
 
 
 
Kuula
 
Keihäs
 
 
Kilpailija
tulos
pist.
tulos
pist.
YHTEENSÄ
1
Tapio Suikki
4,84
189
12,12
116
305
2
Väinö Kuronen
2,95
99
7,48
61
160
 
P9 miniottelu kuula + pituus
 
 
Kuula
 
Pituus
 
 
Kilpailija
tulos
pist.
tulos
pist.
Yhteensä
1
Otso Nyyssönen
4,09
152
363,00
211
363
2
Leo Heimonen
4,50
172
347,00
188
360
3
Sisu Ukkonen
4,74
184
328,00
162
346
4
Onni Nyyssönen
3,94
145
342,00
181
326
5
Ahti Suikki
3,69
133
285,00
112
245
6
Antti Kähkönen
3,87
142
270,00
97
239
7
Lenni Paloheimo
 
0
 
0
0
 
 
 
Pituus
 
Keihäs
 
Kilpailija
tulos
pist.
tulos
pist.
YHTEENSÄ
Ella-Sofia Kaiponen
334,00
170
14,92
151
321
Veera Niittymäki
291,00
119
12,30
118
237
Lilli Tiainen
294,00
122
8,59
74
196
Mimosa Karjalainen
201,00
42
5,89
43
85
 
0
 
0
0
 
 
0
 
0
0
 
 
 
 
 
 
T9 miniottelu pituus + keihäs
 
 
T9 miniottelu kuula + pituus
 
 
Kuula
 
Pituus
 
 
Kilpailija
tulos
pist.
tulos
pist.
Yhteensä
1
Ella-Sofia Kaiponen
5,50
223
334,00
170
393
2
Sani Vanhanen
4,41
168
317,00
148
316
3
Siiri Lindholm
4,11
153
284,00
111
264
4
Lilli Tiainen
3,71
134
294,00
122
256
5
Sara Ehrnrooth
4,23
159
259,00
87
246
6
Sonja Hämäläinen
3,67
132
287,00
114
246
7
Sinna Ahonen
3,67
132
277,00
104
236
8
Silja Valtola
3,72
134
258,00
86
220
 
T9 miniottelu kuula + keihäs
 
 
Kuula
 
Keihäs
 
 
Kilpailija
tulos
pist.
tulos
pist.
YHTEENSÄ
1
Veera Niittymäki
4,47
171
12,30
118
289
2
Mimosa Karjalainen
3,14
107
5,89
43
150
 
 
P9 40m
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,0
1)   Okko Kimari               JuvU                      6,97             
2)   Juho Tonteri              MikkKV                    7,18             
3)   Pauli Paju                SavonlRie                 7,56             
     Paloheimo Lenni           SavonlRie                 DNS              
 
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,4
1)   Otso Nyyssönen            SavonlRie                 6,88             
2)   Sisu Ukkonen              JuvU                      7,09             
3)   Onni Nyyssönen            SavonlRie                 7,22             
4)   Ahti Suikki               JuvU                      7,65             
5)   Antti Kähkönen            MikkKV                    8,02             
 
 
T9 40m
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,9
1)   Neela Ombati              MikkKV                    6,82             
2)   Ella-Sofia Kaiponen       SavonlRie                 6,83             
3)   Sanni Kauppinen           MikkKV                    7,39             
4)   Sani Vanhanen             MikkKV                    7,48             
5)   Sonja Hämäläinen          JuvU                      7,50             
6)   Eevi Holma                JorU                      8,23             
7)   Silja Valtola             MikkKV                    8,52             
 
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +1,1
1)   Veera Niittymäki          SavonlRie                 7,70             
2)   Sara Ehrnrooth            JuvU                      7,74             
3)   Siiri Lindholm            SavonlRie                 7,79             
4)   Lilli Tiainen             KerimU                    7,83             
 
 
P9 1000m
Loppukilpailu
1)   Onni Nyyssönen            SavonlRie                 3.56,96          
2)   Ahti Suikki               JuvU                      4.03,29          
3)   Juho Tonteri              MikkKV                    4.19,67          
4)   Antti Kähkönen            MikkKV                    4.23,41          
     Paloheimo Lenni           SavonlRie                 DNS              
     Pauli Paju                SavonlRie                 DNF              
     Sisu Ukkonen              JuvU                      DNS              
 
 
T9 1000m
Loppukilpailu
1)   Neela Ombati              MikkKV                    3.45,94          
2)   Silja Valtola             MikkKV                    4.13,04          
3)   Sanni Kauppinen           MikkKV                    4.14,10          
4)   Sani Vanhanen             MikkKV                    4.17,06          
5)   Ella-Sofia Kaiponen       SavonlRie                 4.21,10          
6)   Lilli Tiainen             KerimU                    4.26,04          
7)   Veera Niittymäki          SavonlRie                 4.27,78          
8)   Eevi Holma                JorU                      4.31,87          
9)   Sonja Hämäläinen          JuvU                      4.50,23          
 
 
P9 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Otso Nyyssönen            SavonlRie                 109              
     86     91     96     101    106    109    112   
     o      o      o      o      o      xo     xxx   
 
2)   Okko Kimari               JuvU                      86               
     86     91    
     o      xxx   
 
 
 
T9 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Ella-Sofia Kaiponen       SavonlRie                 109              
     81     86     91     96     101    106    109    112   
     o      o      o      o      o      xxo    xo     xxx   
 
2)   Veera Niittymäki          SavonlRie                 101              
     86     91     96     101    106   
     o      o      o      o      xxx   
 
3)   Lilli Tiainen             KerimU                    91               
     76     81     86     91     96    
     o      o      o      o      xxx   
 
4)   Sara Ehrnrooth            JuvU                      86               
     76     81     86     91    
     o      o      xo     xxx   
 
5)   Siiri Lindholm            SavonlRie                 86               
     71     76     81     86     91    
     xxo    o      o      xo     xxx   
 
 
 
P9 Pituus
Loppukilpailu
1)   Otso Nyyssönen            SavonlRie                 3,63             
     3,60   3,63   3,01  
                         
 
2)   Leo Heimonen              MikkKV                    3,47             
     3,33   3,40   3,47  
                          
 
3)   Onni Nyyssönen            SavonlRie                 3,42 NM          
     3,42   3,17   3,19  
                         
 
4)   Okko Kimari               JuvU                      3,29             
     3,27   3,29   3,15  
                          
 
5)   Pauli Paju                SavonlRie                 3,29 NM          
     3,29   x      3,04  
                         
 
6)   Sisu Ukkonen              JuvU                      3,28             
     3,20   3,28   x     
                         
 
7)   Ahti Suikki               JuvU                      2,85             
     2,77   2,85   2,80  
                         
 
8)   Antti Kähkönen            MikkKV                    2,70             
     2,70   x      2,64  
                         
 
9)   Väinö Kuronen             JorU                      2,21             
     2,11   2,21   2,12  
                         
 
     Paloheimo Lenni           SavonlRie                 DNS              
 
 
T9 Pituus
Loppukilpailu
1)   Ella-Sofia Kaiponen       SavonlRie                 3,34             
     3,33   3,17   3,34  
                         
 
2)   Sani Vanhanen             MikkKV                    3,17             
     3,15   3,17   3,03  
                         
 
3)   Lilli Tiainen             KerimU                    2,94             
     2,94   2,86   2,92  
                         
 
4)   Veera Niittymäki          SavonlRie                 2,91             
     2,91   x      2,74  
                         
 
5)   Sonja Hämäläinen          JuvU                      2,87             
     2,87   2,86   2,80  
                         
 
6)   Siiri Lindholm            SavonlRie                 2,84             
     2,84   2,81   x     
                         
 
7)   Sinna Ahonen              PuumVi                    2,77             
     2,73   2,59   2,77  
                         
 
8)   Sara Ehrnrooth            JuvU                      2,59             
     2,58   2,57   2,59  
                         
 
9)   Silja Valtola             MikkKV                    2,58             
     2,45   2,49   2,58  
                         
 
10) Mimosa Karjalainen        KerimU                    2,01             
     2,00   2,01   1,84  
                         
 
 
 
P9 Kuula
Loppukilpailu
1)   Tapio Suikki              JuvU                      4,84             
     4,38   4,84   4,38  
 
2)   Sisu Ukkonen              JuvU                      4,74              
     4,74   4,60   4,34  
 
3)   Leo Heimonen              MikkKV                    4,50             
     4,25   4,50   4,48  
 
4)   Otso Nyyssönen            SavonlRie                 4,09             
     3,86   3,96   4,09  
 
5)   Onni Nyyssönen            SavonlRie                 3,94             
     3,94   x      3,92  
 
6)   Antti Kähkönen            MikkKV                    3,87             
     3,19   3,85   3,87  
 
7)   Ahti Suikki               JuvU                      3,69              
     x      3,55   3,69  
 
8)   Väinö Kuronen             JorU                      2,95             
     x      2,95   2,95  
 
     Paloheimo Lenni           SavonlRie                 DNS              
 
 
T9 Kuula
Loppukilpailu
1)   Ella-Sofia Kaiponen       SavonlRie                 5,50             
     5,24   5,50   4,74  
 
2)   Veera Niittymäki          SavonlRie                 4,47             
     3,61   x      4,47  
 
3)   Sani Vanhanen             MikkKV                    4,41             
     4,02   3,81   4,41  
 
4)   Sara Ehrnrooth            JuvU                      4,23             
     4,23   3,57   3,89  
 
5)   Siiri Lindholm            SavonlRie                 4,11             
     3,58   3,83   4,11  
 
6)   Sinna Ahonen              PuumVi                    3,76             
     x      3,42   3,76  
 
7)   Silja Valtola             MikkKV                    3,72             
     x      2,36   3,72  
 
8)   Lilli Tiainen             KerimU                    3,71             
     3,71   3,40   x     
 
9)   Sonja Hämäläinen          JuvU                      3,67             
     3,67   3,39   3,05  
 
10) Mimosa Karjalainen        KerimU                    3,14             
     2,78   3,14   x     
 
 
 
P9 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Pauli Paju                SavonlRie                 18,52            
     16,91 18,52 17,18 
 
2)   Okko Kimari               JuvU                      18,16             
     16,09 15,50 18,16 
 
3)   Tapio Suikki              JuvU                      12,12            
     11,23 11,91 12,12 
 
4)   Väinö Kuronen             JorU                      7,48             
     5,20   4,89   7,48  
 
 
 
T9 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Ella-Sofia Kaiponen       SavonlRie                 14,92            
     14,92 12,81 11,40 
 
2)   Veera Niittymäki          SavonlRie                 12,30            
     10,35 12,30 11,40 
 
3)   Lilli Tiainen             KerimU                    8,59             
     6,16   8,59   7,21  
 
4)   Mimosa Karjalainen        KerimU                    5,89             
     5,89   4,42   4,33  
 
 
 
P10 60m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,0
1)   Onni Kimari               JuvU                      9,22             
2)   Juuso Tiihonen            KangasnKa                 9,40             
3)   Petteri Laakso            JuvU                      9,48             
4)   Soini Ripatti             SavonlRie                 9,95              
5)   Jedidiah Dormeus          MikkKV                    9,98             
6)   Hugo Hyppönen             JuvU                      10,38            
 
 
T10 60m
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,5
1)   Cindrella Sänkiaho        MikkKV                    9,88             
2)   Senni Ohra-Aho            KangasnKa                 10,05            
3)   Essi Nurmela              SavonlRie                 10,57            
3)   Helmi Karjalainen         SavonlRie                 10,57            
5)   Lilia Tauriola            PuumVi                    11,09            
 
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,0
1)   Sofia Kokko               MikkKV                    9,34             
2)   Jonna Romo                KangasnKa                 9,65              
3)   Roosa Matilainen          MäntyhVi                  9,67             
4)   Heidi Paasonen            MäntyhVi                  9,78             
5)   Oona Immonen              SavonlRie                 10,09            
6)   Venla Attenberg          MikkKV                    10,18            
 
 
P10 1000m
Loppukilpailu
1)   Onni Kimari               JuvU                      3.24,35          
2)   Eetu Valtola              MikkKV                    3.36,02          
3)   Soini Ripatti             SavonlRie                 3.44,36          
4)   Jere Kuusi                KerimU                    3.56,30          
5)   Aslan Yalcin              SavonlRie                 4.18,41          
6)   Juuso Tiihonen            KangasnKa                 4.20,26          
7)   Joonatan Hämäläinen       SulkU                     4.31,93          
 
 
T10 1000m
Loppukilpailu
1)   Heidi Paasonen            MäntyhVi                  3.46,22          
2)   Emma Korpikallio          MikkKV                    3.56,88          
3)   Jemina Nikkanen           SavonlRie                 4.06,24          
     Aada Rautiainen           KiihtU                    3.58,39          
     Ella Turunen              MikkKV                    DNS              
 
 
P10 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,6
1)   Soini Ripatti             SavonlRie                 12,81            
2)   Eetu Valtola              MikkKV                    14,08            
3)   Jedidiah Dormeus          MikkKV                    14,09             
     Veikka Neuvonen           ParikkU                   10,87            
 
 
T10 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,0
1)   Sofia Kokko               MikkKV                    11,67            
2)   Venla Attenberg           MikkKV                    12,62            
3)   Essi Nurmela              SavonlRie                 13,59            
4)   Oona Immonen              SavonlRie                 13,83            
5)   Emma Korpikallio          MikkKV                    13,96            
 
 
P10 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Olavi Jääskeläinen        RistU                     122              
     90     95     100    105    110    115    119    122    124   
     o      o      o      o      o      o      o      xxo    xxx   
 
2)   Onni Kimari               JuvU                      119              
     90     95     100    105    110    115    119    122   
     o      o      o      o      o      o      xxo    xxx   
 
3)   Petteri Laakso            JuvU                      115              
     90     95     100    105    110    115    119   
     o      o      o      o      o      xo     xxx   
 
4)   Aslan Yalcin              SavonlRie                 110              
     80     90     95     100    105    110    115   
     o      o      o      o      xo     o      xxx   
 
5)   Jere Kuusi                KerimU                    110               
     70     80     90     95     100    105    110    115   
     o      o      o      o      o      xo     xo     xxx   
 
 
 
T10 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Sofia Kokko               MikkKV                    110              
     100    105    110    115   
     o      xxo    xo     xxx   
 
2)   Jemina Nikkanen           SavonlRie                 100              
     90     95     100    105   
     o      o      xxo    xxx   
 
 
 
T10 Seiväs
Loppukilpailu
1)   Jemina Nikkanen           SavonlRie                 150              
     140    150    160   
     o      o      xxx   
 
2)   Oosa Kantanen             JuvU                      130              
     90     100    110    120    130    140   
     o      o      o      o      o      xxx   
 
 
 
T10 Pituus
Loppukilpailu
1)   Jonna Romo                KangasnKa                 3,87             
     3,67   3,84   3,87   3,77  
                                
 
2)   Senni Ohra-Aho            KangasnKa                 3,75             
     3,75   3,64   3,58   3,60  
                                
 
3)   Roosa Matilainen          MäntyhVi                  3,60             
     3,47   3,60   3,56   3,59  
                                
 
4)   Heidi Paasonen            MäntyhVi                  3,58             
     3,58   3,53   3,32   3,43  
                                
 
5)   Oona Immonen              SavonlRie                 3,31             
     3,31   x      2,41   3,17  
                                
 
6)   Venla Attenberg           MikkKV                    3,27             
     3,27   3,23   3,16   x     
                                
 
7)   Cindrella Sänkiaho        MikkKV                    3,18             
     3,09   3,08   2,68   3,18  
                                
 
8)   Essi Nurmela              SavonlRie                 3,16             
     3,16   x      3,12   x     
                                
 
9)   Emma Korpikallio          MikkKV                    3,12             
     3,12   3,01   3,01   3,08  
                                
 
10) Helmi Karjalainen         SavonlRie                 3,06             
     2,90   1,44   2,79   3,06  
                                
 
11) Lilia Tauriola            PuumVi                    2,95             
     2,95   2,85   x      2,91  
                                
 
     Ella Turunen              MikkKV                    DNS              
 
 
P10 Pituus
Loppukilpailu
1)   Petteri Laakso            JuvU                      3,71             
     3,65   3,70   3,71   3,66  
                                
 
2)   Tuukka Käyhkö             KerimU                    3,58             
     3,56   x      3,58   3,51  
                                
 
3)   Soini Ripatti             SavonlRie                 3,52             
     3,43   3,52   3,36   3,44  
                                
 
4)   Juuso Tiihonen            KangasnKa                 3,43             
     3,41   3,43   3,39   3,32  
                                
 
5)   Jedidiah Dormeus          MikkKV                    3,37             
     3,25   3,15   3,15   3,37  
                                
 
6)   Aslan Yalcin              SavonlRie                 3,25             
     3,18   3,05   3,25   3,08  
                                
 
7)   Eetu Valtola              MikkKV                    3,00             
     2,93   3,00   2,99   2,94  
                                
 
     Veikka Neuvonen           ParikkU                   DNS              
 
 
P10 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Aapo Turtiainen           KerimU                    7,65             
     7,47   7,65   x      7,43  
                                
 
2)   Eetu Valtola              MikkKV                    7,24             
     6,84   6,83   7,07   7,24  
                                
 
3)   Aimo Parviainen           RistU                     7,23             
     6,92   x      x      7,23  
                                 
 
4)   Aslan Yalcin              SavonlRie                 7,15             
     x      5,96   6,28   7,15  
                                
 
5)   Jere Kuusi                KerimU                    6,83             
     6,59   6,46   6,83   6,69  
                                
 
 
 
T10 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Oona Immonen              SavonlRie                 7,39             
     7,38   7,39   7,18   7,05  
                                
 
2)   Essi Nurmela              SavonlRie                 7,24             
     7,13   7,24   7,14   7,18  
                                
 
3)   Emma Korpikallio          MikkKV                    6,84             
     6,68   6,78   6,83   6,84  
                                
 
4)   Oosa Kantanen             JuvU                      5,70             
     5,61   5,70   5,44   5,49  
                                
 
 
 
T10 Kuula
Loppukilpailu
1)   Vilma Härkönen            SavonlRie                 7,18             
     6,38   7,18   x      6,57  
 
2)   Jonna Romo                KangasnKa                 6,05             
     6,05   5,58   5,81   5,84  
 
3)   Sofia Kokko               MikkKV                    5,41             
     5,24   4,72   5,41   5,37  
 
4)   Oosa Kantanen             JuvU                      4,50             
     x      3,72   4,50   4,10  
 
5)   Lilia Tauriola            PuumVi                    4,09             
     x      2,98   4,09   3,82  
 
     Aada Rautiainen           KiihtU                    6,14             
     5,74   5,61   5,33   6,14  
 
 
 
P10 Kuula
Loppukilpailu
1)   Isko Kovanen              SavonlRie                 7,28             
     7,28   7,26   6,72   7,05  
 
2)   Joonatan Hämäläinen       SulkU                     6,97             
     6,70   6,55   6,78   6,97  
 
3)   Aapo Turtiainen           KerimU                    5,83             
     5,83   x      x      5,61  
 
4)   Topias Taavitsainen       RistU                     5,21             
     4,77   x      5,21   4,32  
 
5)   Leevi Varhomaa            MikkKV                    4,67             
     4,42   4,11   4,33   4,67  
 
 
 
P10 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Isko Kovanen              SavonlRie                 23,31            
     21,19 17,02 23,31 22,13 
 
2)   Aapo Turtiainen           KerimU                    18,15            
     18,15 x      15,89 14,73 
 
3)   Joonatan Hämäläinen       SulkU                     16,49            
     16,49 13,67 x      x     
 
4)   Topias Taavitsainen       RistU                     15,66            
     x      x      x      15,66 
 
 
 
T10 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Vilma Härkönen            SavonlRie                 22,05            
     22,05 x      x      x     
 
 
 
P10 Moukari
Loppukilpailu
1)   Isko Kovanen              SavonlRie                 26,72            
     26,72 x      16,19 21,47 
 
2)   Topias Taavitsainen       RistU                     13,40            
     13,00 13,40 12,84 12,20 
 
 
 
T10 Moukari
Loppukilpailu
1)   Vilma Härkönen            SavonlRie                 20,89            
     18,56 x      18,90 20,89 
 
 
 
P10 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Isko Kovanen              SavonlRie                 24,58            
     23,09 22,15 22,06 24,58 
 
2)   Erkka Makkonen            KerimU                    23,07            
     23,07 22,52 x      x     
 
3)   Joonatan Hämäläinen       SulkU                     22,08            
     20,42 22,08 19,24 x     
 
4)   Aapo Turtiainen           KerimU                    21,79            
     18,52 18,97 19,85 21,79 
 
5)   Onni Kimari               JuvU                      18,65            
     18,65 x      13,25 14,53 
 
6)   Petteri Laakso            JuvU                      18,48            
     18,48 18,41 17,55 18,37 
 
7)   Jere Kuusi                KerimU                    15,79            
     14,80 15,62 15,79 9,14  
 
8)   Leevi Varhomaa            MikkKV                    15,35            
     15,35 13,55 14,46 14,53 
 
9)   Topias Taavitsainen       RistU                     10,21             
     10,21 9,33   8,44   8,77  
 
 
 
T10 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Jemina Nikkanen           SavonlRie                 15,27            
     9,76   10,18 8,73   15,27 
 
2)   Iines Karjalainen         KerimU                    11,86            
     11,86 11,66 9,30   11,66 
 
3)   Oosa Kantanen             JuvU                      10,37            
     9,96   10,13 9,97   10,37 
 
4)   Vilma Härkönen            SavonlRie                 9,52             
     8,69   9,52   x      x     
 
 
 
P11 60m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,3
1)   Aatu Hartikainen          SavonlRie                 9,46             
2)   Santtu Kolehmainen        JorU                      10,70            
 
 
T11 60m
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,7
1)   Aada Äikäs                MikkKV                    9,90             
2)   Pinja Hämäläinen          JuvU                      9,94             
3)   Fanny Kimari              JuvU                      10,29            
4)   Rita Räisänen             JorU                      10,38            
     Hilla Neuvonen            EspTa                     10,39            
     Venla Poikkimäki          JuvU                      DNS              
 
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +1,0
1)   Saaga Attenberg           MikkKV                    9,36             
2)   Lotta Häkkänen            MikkKV                    9,54             
3)   Miisa-Riina Virta         SavonlRie                 9,56             
4)   Venla Viitikko            MikkKV                    9,62              
5)   Elle Tauriola             PuumVi                    9,65             
6)   Unna Happonen             MikkKV                    9,71             
7)   Sanna Könönen             KangasnKa                 9,87             
 
 
P11 1000m
Loppukilpailu
1)   Aapo Tuovinen             MäntyhVi                  3.42,99          
2)   Aatu Hartikainen          SavonlRie                 3.48,64          
3)   Santtu Kolehmainen        JorU                      4.26,57          
 
 
T11 1000m
Loppukilpailu
1)   Saaga Attenberg           MikkKV                    3.27,20          
2)   Pinja Yläharju            PuumVi                    3.42,87          
3)   Lotta Häkkänen            MikkKV                    3.47,28          
4)   Venla Viitikko            MikkKV                    3.55,47          
5)   Sanna Könönen             KangasnKa                 4.00,47          
6)   Aino-Maria Tossavainen    SavonlRie                 4.03,46          
     Niitty Hahl               MikkKV                    DNS              
 
 
P11 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,6
1)   Aatu Hartikainen          SavonlRie                 11,06            
 
 
T11 60m aidat
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +1,4
1)   Elle Tauriola             PuumVi                    11,98            
2)   Veera Paroinen            JorU                      14,46            
 
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +1,3
1)   Saaga Attenberg           MikkKV                    11,56            
2)   Pinja Hämäläinen          JuvU                      11,96            
3)   Rita Räisänen             JorU                      12,94            
     Niitty Hahl               MikkKV                    DNS              
 
Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +1,1
1)   Lotta Häkkänen            MikkKV                    11,64            
2)   Aada Äikäs                MikkKV                    11,92            
3)   Aino-Maria Tossavainen    SavonlRie                 13,01            
     Martta Valtonen          EspTa                     DNF              
     Venla Viitikko            MikkKV                    DNS              
 
 
T11 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Rita Räisänen             JorU                      115              
     100    105    110    115    120   
     o      o      o      o      xxx   
 
2)   Elle Tauriola             PuumVi                    115              
     95     100    105    110    115    120   
     o      o      o      o      xxo    xxx   
 
 
 
T11 Pituus
Loppukilpailu
1)   Miisa-Riina Virta         SavonlRie                 3,93             
     3,87   3,79   3,88   3,93  
                                
 
2)   Aada Äikäs                MikkKV                    3,79             
     3,76   3,63   3,69   3,79  
                                
 
3)   Annika Kuhanen            MäntyhVi                  3,70             
     3,63   3,53   3,70   3,53  
                                
 
4)   Elle Tauriola             PuumVi                    3,69             
     x      x      x      3,69  
                                
 
5)   Sanna Könönen             KangasnKa                 3,67             
     3,67   3,63   3,66   3,61  
                                
 
6)   Pinja Hämäläinen          JuvU                      3,66             
     3,66   3,41   3,48   3,53  
                                
 
7)   Unna Happonen             MikkKV                    3,61             
     3,61   3,47   3,43   3,44  
                                 
 
8)   Venla Poikkimäki          JuvU                      2,89             
     2,52   2,82   2,38   2,89  
                                
 
     Niitty Hahl               MikkKV                    DNS              
     Ronja Julin               KeskiUYU                  3,50             
     3,50   3,46   3,20   x     
                                
 
 
 
P11 Pituus
Loppukilpailu
1)   Topi Taskinen             MikkKV                    4,13             
     4,12   4,09   4,05   4,13  
                                
 
2)   Aatu Hartikainen          SavonlRie                 3,86             
     3,75   3,86   3,74   3,57  
                                
 
3)   Samuel Gruner             JuvU                      3,21             
     3,21   3,07   3,04   3,04  
                                
 
4)   Santtu Kolehmainen        JorU                      3,06             
     3,06   2,94   2,73   2,19  
                                
 
 
 
T11 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Aada Äikäs                MikkKV                    8,56             
     8,31   8,22   8,56   8,16  
                                
 
2)   Lotta Häkkänen            MikkKV                    8,53             
     7,83   8,18   8,28   8,53  
                                
 
3)   Pinja Hämäläinen          JuvU                      7,95             
     7,83   7,61   x      7,95  
                                
 
4)   Aino-Maria Tossavainen    SavonlRie                7,66             
     7,66   7,64   x      7,56  
                                
 
5)   Fanny Kimari              JuvU                      7,43             
     7,43   7,38   7,31   7,30  
                                
 
6)   Veera Paroinen            JorU                      6,54             
     x      6,54   6,46   6,36  
                                
 
     Martta Valtonen           EspTa                     DNS              
     Niitty Hahl               MikkKV                    DNS              
 
 
T11 Kuula
Loppukilpailu
1)   Pinja Yläharju            PuumVi                    7,73             
     7,40   7,48   7,73   7,55  
 
2)   Peppi Ukkonen             JuvU                      6,58             
     6,41   6,10   5,61   6,58  
 
3)   Peppi Ukkonen             MikkKV                    6,55             
     6,17   6,33   4,99   6,55  
 
4)   Aino-Maria Tossavainen    SavonlRie                 6,46             
     5,75   5,35   6,46   6,08  
 
5)   Annika Kuhanen            MäntyhVi                  6,22             
     5,36   5,81   6,22   6,04  
 
6)   Miisa-Riina Virta         SavonlRie                 6,04             
     5,70   5,20   6,04   5,54  
 
7)   Venla Poikkimäki          JuvU                      4,58             
     4,33   4,58   4,05   4,55  
 
     Ronja Julin               KeskiUYU                  6,91             
     6,40   6,16   6,28   6,91  
 
 
 
P11 Kuula
Loppukilpailu
1)   Jesse Kähärä              MikkKV                    6,51             
     6,23   6,13   6,51   x     
 
2)   Samuel Gruner             JuvU                      6,41             
     5,15   5,17   6,26   6,41  
 
 
 
P11 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Jesse Kähärä              MikkKV                    14,15            
     x      14,15 13,55 13,88 
 
 
 
T11 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Pinja Yläharju            PuumVi                    18,89            
     18,89 17,86 16,73 x     
 
2)   Annika Kuhanen            MäntyhVi                  18,38            
     18,38 16,86 16,69 x     
 
3)   Peppi Ukkonen             MikkKV                    16,70            
     16,70 15,97 16,44 x     
 
4)   Peppi Ukkonen             JuvU                      15,42            
     x      14,93 14,65 15,42 
 
     Hilla Neuvonen            EspTa                     16,56            
     16,56 x      x      16,30 
 
 
 
P11 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Samuel Gruner             JuvU                      24,29            
     24,29 19,48 -      -     
 
2)   Jesse Kähärä              MikkKV                    22,80            
     20,00 19,56 19,79 22,80 
 
 
 
T11 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Pinja Yläharju            PuumVi                    22,41            
     21,59 20,87 22,01 22,41 
 
2)   Rita Räisänen             JorU                      14,33            
     13,62 12,74 14,33 12,77 
 
3)   Veera Paroinen            JorU                      14,14            
     x      10,25 12,27 14,14 
 
4)   Peppi Ukkonen             JuvU                      13,31            
     13,21 13,31 12,95 10,69 
 
5)   Miisa-Riina Virta         SavonlRie                 13,29            
     11,87 12,44 9,51   13,29 
 
 
 
P12 60m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,0
1)   Jarmo Eromäki             HaukivKi                  8,68             
2)   Veikko Korpikallio        MikkKV                    9,07             
3)   Ville Kyrönlahti          KangasnKa                 9,30             
4)   Martti Majuri             PuumVi                    9,35             
5)   Elvis Grunér              JuvU                      9,48             
6)   Leevi Attenberg           MikkKV                    9,89             
     Simo Korhonen             SavonlRie                 DNS              
 
 
T12 60m
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,4
1)   Emmi Karjalainen          MikkKV                    9,36             
2)   Iitu Purhonen             JuvU                      9,78             
3)   Alisa Hämäläinen          MikkKV                    9,96             
     Emma Turunen              MikkKV                    DNS              
 
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,1
1)   Helmi Laine               SavonlRie                 9,63             
2)   Janina Vanhanen           MikkKV                    9,73             
3)   Amanda Asikainen          MikkKV                    9,77             
     Riika Tirkkonen           KuopRei                   8,70              
     Sofia Raatikainen         PyhäsU                    8,86             
 
 
P12 200m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,2
1)   Jarmo Eromäki             HaukivKi                  28,80            
2)   Simo Korhonen             SavonlRie                 30,08            
3)   Veikko Korpikallio        MikkKV                    30,60            
4)   Ville Kyrönlahti          KangasnKa                 32,06            
5)   Leevi Attenberg           MikkKV                    33,01            
 
 
T12 200m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,9
1)   Aada Ombati               MikkKV                    30,96            
2)   Iitu Purhonen             JuvU                      31,87            
3)   Iiris Jämsä              MikkKV                    32,28            
4)   Janina Vanhanen           MikkKV                    32,53            
     Emmi Karjalainen          MikkKV                    DNS              
     Nelli Paloheimo           SavonlRie                 DNS              
 
 
P12 1000m
Loppukilpailu
1)   Martti Majuri             PuumVi                    3.12,88          
2)   Veikko Korpikallio        MikkKV                    3.18,58          
3)   Vinski Malinen            MikkKV                    3.31,07          
 
 
T12 1000m
Loppukilpailu
1)   Aada Ombati               MikkKV                    3.25,16          
2)   Iida-Emilia Kaiponen      SavonlRie                 3.34,23          
     Iiris Jämsä               MikkKV                    DNF              
     Riika Tirkkonen           KuopRei                   3.32,89          
 
 
T12 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,9
1)   Siiri Nyyssönen           SavonlRie                 10,63            
2)   Helmi Laine               SavonlRie                 11,49            
     Sofia Raatikainen         PyhäsU                    10,15            
 
 
T12 200m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -0,1
1)   Erin Kainulainen          SavonlRie                 35,24            
2)   Iida-Emilia Kaiponen      SavonlRie                 38,55            
3)   Helmi Laine               SavonlRie                 39,58            
4)   Janina Vanhanen           MikkKV                    39,92             
5)   Iiris Jämsä               MikkKV                    42,59            
 
 
P12 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Kalle Huttunen            SavonlRie                 125              
     110    115    120    125    130   
     o      xo     xo     o      xxx   
 
 
 
T12 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Erin Kainulainen          SavonlRie                 130              
     115    120    125    130    135   
     o      o      o      o      xxx   
 
     Sofia Raatikainen         PyhäsU                    135              
     115    120    125    130    135    137   
     o      o      o      xo     xxo    xxx   
 
 
 
T12 Seiväs
Loppukilpailu
1)   Siiri Nyyssönen           SavonlRie                 180              
     150    160    170    180    190   
     o      o      o      o      xxx   
 
2)   Iitu Purhonen             JuvU                      180              
     150    160    170    180    190   
     o      o      o      xo     xxx   
 
 
 
P12 Seiväs
Loppukilpailu
1)   Kalle Huttunen            SavonlRie                 170              
     120    130    140    150    160    170    180   
     xo     o      o      xxo    o      xo     xxx   
 
 
 
T12 Pituus
Loppukilpailu
1)   Siiri Nyyssönen           SavonlRie                 4,37 +1,1         
     4,22   4,37   4,28   4,23  
     -0,1   +1,1   +0,6   +0,5  
 
2)   Erin Kainulainen          SavonlRie                 3,98 +0,7         
     x      3,98   3,83   x     
     +0,4   +0,7   +1,0   +0,8  
 
3)   Helmi Laine               SavonlRie                 3,55 +0,5         
     3,52   3,13   3,54   3,55  
     +0,9   +0,8   +0,9   +0,5  
 
4)   Amanda Asikainen          MikkKV                    3,42 +1,0          
     3,42   3,32   3,11   x     
     +1,0   +0,7   +1,0   +0,7  
 
     Alisa Hämäläinen          MikkKV                    DNS              
     Emma Turunen              MikkKV                    DNS              
     Riika Tirkkonen           KuopRei                   4,29 +1,3         
     4,09   x      4,29   3,71  
     -0,1   +1,3   +1,3   +0,5  
 
     Sofia Raatikainen         PyhäsU                    4,54 +1,0         
     x      x      3,80   4,54  
     +0,9   +0,2   +0,9   +1,0  
 
 
 
P12 Pituus
Loppukilpailu
1)   Jarmo Eromäki             HaukivKi                  4,32 +0,8         
     3,86   4,21   x      4,32  
     +1,2   +0,4          +0,8  
 
2)   Veikko Korpikallio        MikkKV                    4,28 +2,7 4,21 +1,9
     4,12   4,28   4,21   3,85  
     +2,2   +2,7   +1,9   +1,6  
 
3)   Simo Korhonen             SavonlRie                 4,19 +1,2         
     3,99   4,19   4,02   4,07  
     +2,2   +1,2   +1,0   -0,8  
 
4)   Ville Kyrönlahti          KangasnKa                 4,10 +0,4         
     x      3,99   4,05   4,10  
            +1,9   +1,9   +0,4  
 
5)   Roni Vänskä               RantasU                   3,78 +1,1         
     3,78   3,71   3,28   2,96  
     +1,1   +1,6   +0,7   +1,7  
 
6)   Leevi Attenberg           MikkKV                    3,61 +2,3 3,50 +1,5
     3,36   3,61   x      3,50  
     +0,6   +2,3          +1,5  
 
 
 
P12 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Jarmo Eromäki             HaukivKi                  8,91 -0,1         
     8,91   8,42   8,65   7,97  
     -0,1   -0,1   +0,2   -0,1  
 
2)   Kalle Huttunen            SavonlRie                 7,40 -0,1         
     7,40   7,38   7,29   x     
     -0,1   -0,1   +0,2         
 
 
 
T12 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Siiri Nyyssönen           SavonlRie                 9,76 +1,1         
     9,76   9,36   9,34   8,95  
     +1,1   +1,4   +0,7   +0,8  
 
2)   Erin Kainulainen          SavonlRie                9,24 +1,1         
     9,24   9,05   x      9,00  
     +1,1   +1,2   +1,5   -0,7  
 
3)   Iida-Emilia Kaiponen      SavonlRie                 8,60 +0,9         
     x      8,60   8,55   x     
            +0,9   +1,2         
 
4)   Janina Vanhanen           MikkKV                    8,12 +1,4         
     8,12   7,89   7,63   7,95  
     +1,4   +1,1   +1,1   +1,1  
 
 
 
P12 Kuula
Loppukilpailu
1)   Kalle Huttunen            SavonlRie                 5,58             
     5,58   5,54   5,48   5,21  
 
 
 
T12 Kuula
Loppukilpailu
1)   Sanni Savolainen          MäntyhVi                  8,16             
     8,11   8,16   7,94   7,55  
 
2)   Anni Silvennoinen         SavonlRie                 7,32             
     6,11   6,62   6,86   7,32  
 
 
 
T12 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Anni Silvennoinen         SavonlRie                 17,22            
     x      17,22 15,86 x     
 
 
 
T12 Moukari
Loppukilpailu
1)   Anni Silvennoinen         SavonlRie                 17,74            
     x      16,58 17,74 17,18 
 
 
 
P12 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Roni Vänskä               RantasU                   36,32            
     30,35 36,28 35,15 36,32 
 
2)   Eemeli Väisänen           JuvU                      31,54            
     29,78 x      x      31,54 
 
3)   Leevi Attenberg           MikkKV                    23,15            
     22,34 23,15 18,21 x     
 
 
 
T12 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Anni Silvennoinen         SavonlRie                 24,24            
     x      23,66 24,24 x     
 
2)   Iitu Purhonen             JuvU                      19,64            
     19,64 16,82 15,78 x     
 
3)   Iida-Emilia Kaiponen      SavonlRie                 19,40            
     19,40 18,56 15,80 19,17 
 
 
 
P13 60m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,7
1)   Niklas Makkonen           KerimU                    8,53             
2)   Aaro Parviainen           RistU                     8,58             
3)   Väinö Ripatti             SavonlRie                 8,62             
4)   Arttu Härkönen            SavonlRie                 8,81             
5)   Jooseppi Sallinen         SavonlRie                 9,02             
6)   Onni Paasonen             MäntyhVi                  9,79             
 
 
T13 60m
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +1,1
1)   Niina Hepo-Oja            KangasnKa                 8,57             
2)   Heidi Tyrväinen           SavonlRie                 9,47             
3)   Helmi-Emilia Poikkimäki   JuvU                      9,48             
4)   Jenna Puranen             JuvU                      9,83             
5)   Olivia Heino              RistU                     10,17             
 
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +1,3
1)   Vilma Ukkonen             JuvU                      8,82             
2)   Saara Niittymäki          SavonlRie                 8,90             
3)   Iiris Kosunen             PuumVi                    9,07             
4)   Eevi Immonen              MikkKV                    9,13             
5)   Ella Noponen              RistU                     9,33             
     Jasmin Salenius           KangasnKa                 DNS              
 
 
P13 200m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,6
1)   Niklas Makkonen           KerimU                    27,86            
2)   Väinö Ripatti             SavonlRie                 28,34            
3)   Elmeri Hämäläinen         SulkU                     29,98            
4)   Jooseppi Sallinen         SavonlRie                 30,32            
     Jere Raunio               ViipU                     27,62            
 
 
T13 200m
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,6
1)   Ronja Mihailov            MikkKV                    30,85            
2)   Kaisa Himanen             MikkKV                    32,95            
     Jasmin Salenius           KangasnKa                 DNS              
     Jessica Halonen           SavonlRie                 DNS              
 
Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,7
1)   Wilma Taavitsainen        RistU                     29,59            
2)   Saara Niittymäki          SavonlRie                 29,81            
3)   Vilma Ukkonen             JuvU                      29,89            
4)   Maija Tiainen             SavonlRie                 31,26            
5)   Heidi Tyrväinen           SavonlRie                 31,64            
 
 
P13 1000m
Loppukilpailu
1)   Elmeri Hämäläinen         SulkU                     3.18,63          
2)   Lauri Tuovinen            MäntyhVi                  3.31,46          
     Jere Raunio               ViipU                     3.12,43          
 
 
T13 1000m
Loppukilpailu
1)   Eevi-Inkeri Tossavainen   SavonlRie                 3.21,52          
2)   Heidi Tyrväinen           SavonlRie                 3.46,20          
     Heta Neuvonen             EspTa                     3.56,43          
     Jessica Halonen           SavonlRie                 DNS              
     Pinja Ukko                MikkKV                    DNS              
 
 
P13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,8
1)   Miska Käyhkö              SavonlRie                 10,48            
2)   Jooseppi Sallinen         SavonlRie                 10,70            
 
 
T13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,5
1)   Eevi-Inkeri Tossavainen   SavonlRie                 10,84            
2)   Eevi Immonen              MikkKV                    11,29            
3)   Ronja Mihailov            MikkKV                    11,67            
     Jasmin Salenius           KangasnKa                 DNS              
     Kerttu Valtonen           EspTa                     DNF              
 
 
P13 200m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,2
1)   Miska Käyhkö              SavonlRie                 33,20            
2)   Jooseppi Sallinen         SavonlRie                 37,29            
 
 
T13 200m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +0,4
1)   Eevi-Inkeri Tossavainen   SavonlRie                 34,15            
2)   Wilma Taavitsainen        RistU                     36,43            
     Kerttu Valtonen           EspTa                     34,00            
 
 
P13 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Veikka Lindqvist          RistU                     145              
     130    135    140    145    147   
     o      o      o      o      xxx   
 
2)   Miska Käyhkö              SavonlRie                 140              
     135    140    145   
     xo     xxo    xxx   
 
3)   Väinö Ripatti             SavonlRie                 135              
     135    140   
     xo     xxx   
 
 
 
T13 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Maija Tiainen             SavonlRie                 130              
     115    120    125    130    135   
     o      o      o      o      xxx   
 
1)   Ronja Mihailov            MikkKV                    130              
     115    120    125    130    135   
     o      o      o      o      xxx   
 
1)   Saara Niittymäki          SavonlRie                 130              
     115    120    125    130    135   
     o      o      o      o      xxx   
 
4)   Eevi Immonen              MikkKV                    130              
     105    110    115    120    125    130    135   
     o      -      o      xo     o      xo     xxx   
 
5)   Riina Laakso              JuvU                      130              
     105    110    115    120    125    130    135   
     o      o      o      o      o      xxo    xxx   
 
6)   Ella Lehtonen             RantasU                   125              
     110    115    120    125    130   
     o      o      o      o      xxx   
 
6)   Jenna Kosonen             KerimU                    125              
     115    120    125    130   
     o      o      o      xx-   
 
6)   Tiina Pulkkinen           MikkKV                    125              
     105    110    115    120    125    130   
     o      o      o      o      o      xxx   
 
9)   Jenna Puranen             JuvU                      110              
     100    105    110    115   
     o      o      o      xxx   
 
 
 
T13 Seiväs
Loppukilpailu
1)   Saara Niittymäki          SavonlRie                 210              
     180    190    200    210    220   
     o      xo     o      xo     xxx   
 
 
 
P13 Seiväs
Loppukilpailu
1)   Miska Käyhkö              SavonlRie                 260              
     220    230    240    250    260    270   
     o      o      o      o      xo     xxx    
 
2)   Onni Paasonen             MäntyhVi                  170              
     120    130    140    150    160    170    180   
     o      o      o      xo     o      o      xxx   
 
 
 
T13 Pituus
Loppukilpailu
1)   Niina Hepo-Oja            KangasnKa                 4,39 +1,4         
     4,22   x      4,39   4,20  
     -0,4   +1,4   +1,4   +1,0  
 
2)   Eevi Immonen              MikkKV                    4,19 +1,2         
     4,03   4,03   4,14   4,19  
     +0,6   +0,7   +0,2   +1,2  
 
3)   Wilma Taavitsainen        RistU                     4,03 -0,2         
     3,83   3,73   4,03   3,89  
     +1,1   +0,9   -0,2   +0,6  
 
4)   Ella Marttinen            MikkKV                    4,00 -0,4          
     4,00   x      3,55   x     
     -0,4          +0,6         
 
5)   Vilma Ukkonen             JuvU                      3,99 +0,6         
     3,99   3,73   3,58   3,70  
     +0,6   +0,3   -0,1   +1,4  
 
6)   Maiju Immonen             RantasU                   3,92 -0,2         
     3,92   3,91   3,87   3,68  
     -0,2   +1,7   +0,6   -0,3  
 
7)   Ella Noponen              RistU                     3,87 +0,7         
     x      3,87   3,78   3,77  
            +0,7   +0,2   -0,4  
 
8)   Ella Lehtonen             RantasU                   3,62 +0,7         
     x      3,57   3,57   3,62  
            +0,9   -0,1   +0,7  
 
9)   Olivia Heino              RistU                     3,49 +0,4         
     3,49   3,39   3,34   3,32  
     +0,4   +0,5   +0,6   +0,7  
 
10) Jenna Puranen             JuvU                      3,48 +0,7         
     3,45   3,48   3,41   2,70  
     +1,8   +0,7   -0,1   +1,2  
 
11) Stiina Jääskeläinen       RistU                     3,23 -0,3          
     3,23   3,03   3,06   2,96  
     -0,3   +1,1   +1,4   +0,9  
 
     Jasmin Salenius           KangasnKa                 DNS              
     Kerttu Valtonen           EspTa                     4,07 +0,6         
     x      x      x      4,07   
                          +0,6  
 
 
 
P13 Pituus
Loppukilpailu
1)   Niklas Makkonen           KerimU                    4,62 +1,1         
     x      x      4,62   4,55  
                   +1,1   +1,4  
 
2)   Väinö Ripatti             SavonlRie                 4,43 +1,7         
     4,17   4,40   4,43   4,15  
     +2,0   +1,8   +1,7   +1,1  
 
     Juha Karjunen             PyhäsU                    DNS              
 
 
P13 Kolmiloikka
Loppukilpailu
    Juha Karjunen             PyhäsU                    DNS              
 
 
T13 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Eevi-Inkeri Tossavainen   SavonlRie                 9,59 +1,2         
     9,41   9,59   9,44   9,31  
     +0,5   +1,2   +0,8   +1,1  
 
2)  Ella Lehtonen             RantasU                   8,61 +0,9         
     8,43   7,80   8,52   8,61  
     +1,7   +1,2   +1,3   +0,9  
 
3)   Maiju Immonen             RantasU                   8,59 +1,7         
     8,56   8,59   8,39   x     
     +1,0   +1,7   +0,8         
 
4)   Ella Noponen              RistU                     8,40 +1,0         
     8,35   8,24   8,18   8,40  
     +1,1   +1,0   +1,4   +1,0  
 
5)   Pinja Ukko                MikkKV                    8,19 +1,4          
     x      7,77   7,79   8,19  
            +1,3   +1,0   +1,4  
 
6)   Ronja Mihailov            MikkKV                    7,97 +2,1 7,94 +1,7
     7,97   7,86   7,94   7,70  
     +2,1   +1,5   +1,7   +0,6  
 
7)   Ella Marttinen            MikkKV                    7,78 +0,7         
     x      x      7,78   x     
                   +0,7         
 
     Kerttu Valtonen           EspTa                     8,57 +1,1         
     8,57   7,55   8,35   x     
     +1,1   +1,7   +0,7         
 
 
 
P13 Kuula
Loppukilpailu
1)   Arttu Härkönen            SavonlRie                 12,19            
     11,50 11,65 11,64 12,19 
 
2)   Arttu Turtiainen          KerimU                    11,53            
     x      10,23 10,97 11,53 
 
3)   Veikka Lindqvist          RistU                     10,51            
     10,33 9,83   10,51 10,12 
 
4)   Niklas Makkonen           KerimU                    10,32            
     10,28 x      10,32 10,04 
 
5)   Aaro Parviainen           RistU                     9,30             
     9,30   9,19   8,27   8,75  
 
6)   Onni Paasonen             MäntyhVi                  8,16             
     8,16   8,03   7,66   8,00  
 
7)   Arttu Martikainen         PuumVi                    7,55              
     7,55   7,40   7,50   7,55  
 
 
 
T13 Kuula
Loppukilpailu
1)   Nea Luukkonen             PuumVi                    9,01             
     7,83   8,85   9,01   8,92  
 
2)   Ella Marttinen            MikkKV                    8,96             
     8,96   8,96   8,96   8,65  
 
3)   Vilma Ukkonen             JuvU                      7,08             
     6,61   7,08   6,71   6,58  
 
4)   Olivia Heino              RistU                     7,01             
     6,00   5,33   6,93   7,01  
 
5)   Ella Noponen              RistU                     6,71             
     6,71   6,46   6,21   6,59  
 
6)   Kaisa Himanen             MikkKV                    6,70             
     6,29   6,68   6,16   6,70  
 
7)   Helmi-Emilia Poikkimäki   JuvU                      6,61             
     6,52   6,09   6,61   6,28  
 
 
 
T13 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Nea Luukkonen             PuumVi                    36,37            
     36,37 35,79 34,59 32,43 
 
2)   Wilma Taavitsainen        RistU                     17,81            
     17,81 16,03 x      x     
 
3)   Tiina Pulkkinen           MikkKV                    14,59            
     14,59 10,77 12,74 13,84 
 
     Heta Neuvonen             EspTa                     28,20             
     x      x      28,20 x     
 
 
 
P13 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Arttu Härkönen            SavonlRie                 46,23            
     46,23 x      45,26 x     
 
2)   Arttu Turtiainen          KerimU                    31,38            
     24,23 x      31,38 28,15 
 
3)   Onni Paasonen             MäntyhVi                  26,86            
     x      24,70 26,86 22,88 
 
4)   Elmeri Hämäläinen         SulkU                     21,92            
     14,84 x      21,92 x     
 
     Juha Karjunen             PyhäsU                    DNS              
 
 
T13 Moukari
Loppukilpailu
1)   Maija Tiainen             SavonlRie                 19,83            
     x      17,83 19,56 19,83 
 
     Heta Neuvonen             EspTa                     21,27            
     21,27 x      x      x     
 
 
 
P13 Moukari
Loppukilpailu
1)   Arttu Härkönen            SavonlRie                 53,69            
     50,40 53,69 x      52,39 
 
     Juha Karjunen             PyhäsU                    DNS              
 
 
P13 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Arttu Turtiainen          KerimU                    41,99            
     36,43 38,08 39,64 41,99 
 
2)   Elmeri Hämäläinen         SulkU                     40,33            
     40,33 38,61 39,68 36,90 
 
3)   Ronaldo Lodi              JuvU                      33,08            
     x      27,74 33,08 25,76 
 
4)   Aaro Parviainen           RistU                     28,00            
     23,50 26,75 25,65 28,00 
 
     Jere Raunio               ViipU                     34,31            
     33,44 32,56 34,31 31,13 
 
     Juha Karjunen             PyhäsU                    43,66            
     41,67 41,64 43,66 42,88 
 
 
 
T13 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Tiina Pulkkinen           MikkKV                    26,10            
     23,97 24,29 26,10 25,39 
 
2)   Jenna Kosonen             KerimU                    23,13            
     23,13 20,13 19,15 19,99 
 
3)   Riina Laakso              JuvU                      21,95            
     21,95 x      21,13 21,06 
 
4)   Jenna Puranen             JuvU                      18,72            
     18,18 15,12 18,72 15,45 
 
 
 
T14 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,3
1)   Niina Karttunen           SavonlRie                 12,88            
2)   Mimmi Ahonen              PuumVi                    13,02            
3)   Julie Ombati              MikkKV                    13,31            
4)   Helmi Summanen            PuumVi                    13,61            
5)   Nea Hassinen              MikkKV                    14,11            
6)   Sofia Tivinen             MikkKV                    14,22            
7)   Sari Piiroinen            MikkKV                    14,80            
     Milla Pirkkalainen        ParikkU                   13,73            
 
 
P14 300m
Loppukilpailu
1)   Jesse Paunonen            SavonlRie                 46,76            
 
 
T14 300m
Loppukilpailu
1)   Ella Kainulainen          SavonlRie                 43,65            
2)   Niina Karttunen           SavonlRie                 45,06            
     Helmi Kosonen             MikkKV                    DNS              
     Julia Raunio              ViipU                     44,04            
 
 
P14 800m
Loppukilpailu
1)   Jesse Paunonen            SavonlRie                 2.23,64          
 
 
T14 800m
Loppukilpailu
1)   Nella Mutka               SavonlRie                 2.42,03          
     Julia Raunio              ViipU                     2.24,87          
 
 
P14 2000m
Loppukilpailu
1)   Oskar Myllys              RantasU                   6.55,90          
 
 
T14 2000m
Loppukilpailu
1)   Ella Kainulainen          SavonlRie                 7.26,42          
2)   Nella Mutka               SavonlRie                 7.51,41          
     Mette Juuti               KU-58                     7.55,79          
 
 
T14 80m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,0
1)   Niina Karttunen           SavonlRie                 12,52            
2)   Sofia Tivinen             MikkKV                    13,23            
     Emilia Tapionlinna        LahdA                     13,93            
 
 
T14 300m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: NM
1)   Neea Käyhkö               SavonlRie                 47,92            
 
 
T14 1500m esteet
Loppukilpailu
1)   Ella Kainulainen          SavonlRie                 5.47,46          
 
 
T14 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Neea Käyhkö               SavonlRie                 166              
     150    155    160    163    166    168   
     o      o      o      xo     o      xxx   
 
2)   Mimmi Ahonen              PuumVi                    163              
     145    150    155    160    163    166   
     o      o      o      xo     xo     xxx   
 
     Nea Roiha                 ParikkU                                    
     145   
     DNS   
 
 
 
T14 Seiväs
Loppukilpailu
1)   Neea Käyhkö               SavonlRie                 290              
     280    290    300   
     o      o      xxx   
 
 
 
T14 Pituus
Loppukilpailu
1)   Mimmi Ahonen              PuumVi                    5,26 +1,0         
     5,16   5,26   5,23   5,16   5,15   5,16  
    +0,6   +1,0   +1,0   +1,5   +1,4   +1,0  
 
2)   Julie Ombati              MikkKV                    4,88 +1,0         
     4,76   4,88   4,87   4,59   4,63   4,54  
     +1,5   +1,0   +0,9   +1,3   +1,3   +0,9  
 
3)   Niina Karttunen           SavonlRie                 4,77 +0,9         
     4,64   4,65   4,72   4,68   4,77   4,70  
     +0,9   +0,8   +0,7   +1,2   +0,9   +1,2  
 
4)   Noora Laakso              JuvU                      4,73 +1,3         
     4,60   4,69   4,73   4,73   4,72   4,69  
     +0,6   +0,8   +1,2   +1,3   +1,2   +1,1  
 
5)   Sofia Tivinen             MikkKV                    4,62 +1,4         
     4,54   x      4,37   x      4,52   4,62  
     +0,3   +1,2   +0,6   +1,0   +1,3  +1,4  
 
     Nea Roiha                 ParikkU                   DNS              
 
 
T14 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Neea Käyhkö               SavonlRie                 10,94 +1,6         
     10,58 10,73 10,93 x      10,64 10,94 
     +1,9   +1,0   +1,3          +1,5   +1,6  
 
2)   Sofia Tivinen             MikkKV                    10,31 +1,3         
     10,31 9,66   10,08 9,67   9,73   -     
     +1,3   +1,2   +1,0   +0,9   +1,7         
 
     Emmi Neuvonen             ParikkU                   8,94 +1,2         
     8,94   8,60   8,34   -      8,48   8,51  
     +1,2   +1,6   +1,8          +2,0   +1,3  
 
     Milla Pirkkalainen        ParikkU                   10,26 +1,4         
     9,58   10,26 10,12 10,05 10,12 10,10 
     +1,7   +1,4   +1,6   +0,7   +1,1   +0,9  
 
 
 
P14 Kuula
Loppukilpailu
1)   Joonas Pulkkinen          RistU                     11,69            
     11,64 11,69 10,90 11,24 11,46 x     
 
 
 
T14 Kuula
Loppukilpailu
1)   Mimmi Ahonen              PuumVi                    10,60            
     10,32 10,60 9,67   x      x      9,90  
 
2)   Noora Laakso              JuvU                      10,39            
     9,35   9,87   10,39 9,76   10,06 9,85  
 
3)   Minttu Kovanen            SavonlRie                 9,05             
     8,55   8,88   8,80   7,84   8,66   9,05  
 
     Milla Pirkkalainen        ParikkU                   9,73             
     9,00   8,51   8,88   9,09   9,73   9,47  
 
     Veera Laamanen            HeinI                     12,75            
     11,39 12,28 12,75 12,36 11,49 x     
 
 
 
T14 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Minttu Kovanen            SavonlRie                 31,68            
     28,32 28,12 29,10 29,04 31,17 31,68 
 
2)   Viivi Salonen             MikkKV                    15,50            
     12,17 12,07 12,79 15,50 14,48 14,98 
 
     Milla Pirkkalainen        ParikkU                   28,41            
     27,72 27,20 28,41 27,67 25,38 27,05 
 
     Veera Laamanen            HeinI                     36,19            
     x      x      26,71 x      34,21 36,19 
 
 
 
P14 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Joonas Pulkkinen          RistU                     37,15            
     35,28 35,37 35,64 32,42 x      37,15 
 
 
 
T14 Moukari
Loppukilpailu
1)   Minttu Kovanen            SavonlRie                 45,27            
     x      x      x      45,10 45,27 44,48 
 
2)   Viivi Salonen             MikkKV                    15,32            
     x      11,46 12,30 11,79 15,32 12,40 
 
     Veera Laamanen            HeinI                     39,51            
     39,51 x      33,73 x      36,65 x     
 
 
 
P14 Moukari
Loppukilpailu
1)   Joonas Pulkkinen          RistU                     29,15            
     x      29,15 20,90 x      x      x     
 
 
 
P14 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Luukas Laiho              RantasU                   41,10            
     37,47 38,62 36,26 41,10 38,10 35,55 
 
2)   Joonas Pulkkinen          RistU                     36,32            
     35,71 36,32 32,94 x      31,30 35,40 
 
 
 
T14 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Moona Makkonen            KerimU                    39,85            
     38,96 39,07 37,81 38,06 x      39,85 
 
2)   Noora Laakso              JuvU                      29,40            
     23,32 x      29,40 x      26,83 x     
 
     Nea Roiha                 ParikkU                   DNS              
 
 
P15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,2
1)   Rasmus Hiltunen           SavonlRie                 12,16            
2)   Severi Niittymäki         SavonlRie                 12,84             
3)   Matias Taavitsainen       RistU                     13,09            
 
 
T15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,3
1)   Inka Puumalainen          MikkKV                    13,06            
2)   Janika Pulkkinen          SavonlRie                 13,35            
3)   Netta Karjalainen         SavonlRie                 13,50            
4)   Liina Mäkelä              MikkKV                    13,61            
     Julia Jäälinoja           KuivAu                    12,90            
     Mimmi Hyppönen            JuvU                      14,30            
     Roosa Rissanen            SavonlRie                 14,92            
     Tanja Kokkonen            LappUM                    12,88            
 
 
P15 300m
Loppukilpailu
1)   Rasmus Hiltunen           SavonlRie                 40,25            
2)   Elias Lyytinen            SulkU                     41,83            
 
 
T15 300m
Loppukilpailu
1)   Jessica Kähärä            MikkKV                    42,63            
2)   Janika Pulkkinen          SavonlRie                 43,65            
     Riina Heikkonen           LappUM                    42,97            
     Tanja Kokkonen            LappUM                    43,96            
 
 
P15 800m
Loppukilpailu
1)   Elias Lyytinen            SulkU                     2.14,12          
2)   Lauri Tossavainen         SavonlRie                 2.21,27          
3)   Joona Yläharju            PuumVi                    2.22,19          
 
 
T15 800m
Loppukilpailu
1)   Nina Vänskä               RantasU                   2.27,03          
2)   Aada Miskala              MikkKV                    2.31,86          
3)   Eerika Kasanen            PuumVi                    2.32,90          
     Venla Naapuri             SavonlRie                 2.38,36          
 
 
P15 2000m
Loppukilpailu
1)   Lauri Tossavainen         SavonlRie                 6.57,25          
 
 
T15 2000m
Loppukilpailu
1)   Nina Vänskä               RantasU                   7.05,13          
2)   Aada Miskala              MikkKV                    7.28,61          
     Eerika Kasanen            PuumVi                    DNS              
 
 
T15 80m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,0
1)   Janika Pulkkinen          SavonlRie                 12,17            
2)   Inka Puumalainen          MikkKV                    12,43            
     Tanja Kokkonen            LappUM                    11,99            
     Tiia Neuvonen             ParikkU                   13,88            
     Vappu Valtonen            EspTa                     12,36            
 
 
T15 300m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: NM
     Vappu Valtonen            EspTa                     DNS              
 
 
P15 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Joonas Janhunen           KerimU                    155              
     140    145    150    155    158   
     o      o      o      o      xxx   
 
2)   Severi Niittymäki         SavonlRie                 145              
     140    145    150   
     o      o      xxx   
 
 
 
T15 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Aada Miskala              MikkKV                    125              
     120    125    130   
     o      o      xxx   
 
     Ronja Kosonen             KerimU                                      
     120   
     DNS   
 
 
 
T15 Seiväs
Loppukilpailu
1)   Jessica Kähärä            MikkKV                    240              
     190    200    210    220    230    240    250   
     o      o      o      o      o      o      xxx   
 
    Roosa Rissanen            SavonlRie                 240              
     200    210    220    230    240    250   
     o      -      o      -      o      xxx   
 
 
 
P15 Seiväs
Loppukilpailu
     Severi Niittymäki         SavonlRie                 NH               
     350   
     xxx   
 
 
 
T15 Pituus
Loppukilpailu
1)   Jessica Kähärä            MikkKV                    5,45 +0,5         
     5,37   5,38   5,45   5,38   5,41   5,29  
     +0,5   +0,2   +0,5   -0,1   -0,1   +0,2  
 
2)   Inka Puumalainen          MikkKV                    4,69 -0,1         
     4,56   4,66   4,39   x      x      4,69  
     +0,2   +0,5   +0,6   -0,1   +0,4   -0,1  
 
3)   Liina Mäkelä              MikkKV                    4,63 -0,1         
     x      x      4,37   4,63   4,22   4,39  
     +0,7   +0,4   +0,5   -0,1   +0,2   +0,2  
 
     Ellinoora Karvinen        SavonlRie                 DNS              
     Tanja Kokkonen            LappUM                    4,90 +0,3         
     x      4,90   3,56   4,54   4,78   4,85  
     +0,5   +0,3   +0,5   +0,2   -0,1   +0,2  
 
     Vappu Valtonen            EspTa                     4,63 +0,5         
     4,63   x      4,38   4,38   4,12   4,24  
     +0,5   -0,1   +0,5   -0,1   +0,3   -0,1  
 
 
 
P15 Pituus
Loppukilpailu
1)   Rasmus Hiltunen           SavonlRie                 5,74 +1,9         
     x      x      x      x      5,52   5,74  
                                 +1,1   +1,9  
 
2)   Severi Niittymäki         SavonlRie                 5,22 +0,7         
     x      x      5,22   4,90   -      -     
                   +0,7   +1,9                
 
3)   Matias Taavitsainen       RistU                     5,06 +2,0         
     5,06   4,97   4,67   x      x      x     
     +2,0   +0,9   +0,6                       
 
 
 
P15 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Rasmus Hiltunen           SavonlRie                 12,22 -0,1         
     12,22 12,10 12,01 x      -      -     
     -0,1   -0,1   -0,1                       
 
 
 
T15 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Jessica Kähärä            MikkKV                    12,06 +1,6         
     11,70 11,93 x      11,82 12,06 11,86 
     +0,6   +1,6   +0,6   +0,9   +1,6   +1,5  
 
2)   Inka Puumalainen          MikkKV                    10,72 +1,2         
     x      10,60 10,61 10,47 10,08 10,72 
     +2,6   +2,5   +0,7   +0,9   +0,5   +1,2  
 
     Riikka Pitkänen           SavonlRie                 DNS              
     Vappu Valtonen            EspTa                     9,87 +1,9         
     9,87   x      9,53   9,59   x      9,81  
     +1,9   +0,5   +0,2   +1,3   +0,9   +1,1  
 
 
 
P15 Kuula
Loppukilpailu
1)   Joonas Janhunen           KerimU                    10,72            
     9,94   10,14 10,00 9,87   10,23 10,72 
 
 
 
T15 Kiekko
Loppukilpailu
     Salla Hovatov             ImU                       28,96            
     26,05 28,14 x      26,64 x      28,96 
 
 
 
P15 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Joonas Janhunen           KerimU                    34,51            
     33,78 x      34,51 30,71 x      34,51 
 
2)   Joona Yläharju            PuumVi                    32,25            
     28,03 31,29 x      29,91 x      32,25 
 
 
 
T15 Moukari
Loppukilpailu
     Salla Hovatov             ImU                       35,91            
     30,52 29,05 35,91 x      29,79 28,74 
 
 
 
P15 Moukari
Loppukilpailu
     Niko Partanen             SulkU                     64,72            
     63,29 62,79 64,55 64,63 64,72 x     
 
 
 
P15 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Joonas Janhunen           KerimU                    40,80            
     37,97 38,10 x      40,80 36,94 -     
 
2)   Joona Yläharju            PuumVi                    39,30            
     38,40 38,83 39,19 39,30 39,18 39,02 
 
     Elja Neuvonen             EspTa                     54,01            
     x      47,30 54,01 x      49,52 x