Riennolle loistavat pisteet seuracupin avauksessa!

15.6.2017

Riento onnistui monen avainurheilijan poissaolosta huolimatta erinomaisesti seuracupin ensimmäisessä piirikisassa kotikentällään. Olosuhteet olivat loistavat tuloksen tekemiseen ja se myös näkyi. Omia ennätyksiä ja hienoja venymisiä nähtiin roppakaupalla ja Riento sivusi vuodelta 2015 olevaa entistä piste-ennätystään 13908. Viime vuonna ensimmäisen osakisan pisteet olivat 13901, joten uskomattoman tasaista jälkeä on ollut vuodesta toiseen. Vuonna 2014 pistelukema oli 13421. Tässä mukana olleiden joukkueiden pisteet ja niiden alla tulokset lajeittain:

Savonlinnan Riento 13908
Mikkelin Kilpa-Veikot 10603
Juvan Urheilijat 10053
Sulkavan Urheilijat -41 8071
Kerimäen Urheilijat 7819
Mäntyharjun Virkistys 4772
Rantasalmen Urheilijat 177

 

P11 60m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,9
1)   Onni Kimari                      JuvU                      9,08             
2)   Joona Leinonen                   MikkKV                    9,09             
3)   Otso Nyyssönen                   SavonlRie                 9,49             
4)   Aatu Nikkinen                    MäntyhVi                  9,51             
5)   Tero Hiltunen                    SulkU                     10,37            
6)   Oskari Toivonen                  KerimU                    10,49            
     Soini Ripatti                    SavonlRie                 9,63             


T11 60m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,8
1)   Ella-Sofia Kaiponen              SavonlRie                 9,63             
2)   Venla Attenberg                  MikkKV                    10,29            
3)   Silja Himanen                    JuvU                      10,36            
4)   Liana Julkunen                   RantasU                   10,51            
5)   Lilli Tiainen                    KerimU                    11,09            
6)   Iiris Pajari                     SulkU                     11,20            
     Tiia Viro                        KerimU                    DNS              


P11 1000m
Loppukilpailu
1)   Eetu Valtola                     MikkKV                    3.30,78          
2)   Soini Ripatti                    SavonlRie                 3.40,18          
3)   Lenni Paloheimo                  KerimU                    3.42,91          
4)   Viktor Liljeqvist                SavonlRie                 3.45,01          
5)   Ahti Suikki                      JuvU                      3.56,63          
6)   Hugo Hyppönen                    JuvU                      3.57,17          
7)   Martti Pesonen                   MäntyhVi                  3.57,53          
8)   Johannes Kääriö                  SulkU                     4.07,37          
     Nuutti Seppänen                  SulkU                     DNS              


T11 1000m
Loppukilpailu
1)   Neela Ombati                     MikkKV                    3.32,06          
2)   Heidi Paasonen                   MäntyhVi                  3.40,53          
3)   Oona Immonen                     SavonlRie                 3.46,80          
4)   Jemina Nikkanen                  SavonlRie                 3.50,75          
5)   Netta Paloheimo                  KerimU                    4.09,59          
6)   Maisa Reinikainen                SulkU                     4.12,43          
7)   Nele-Liis Mei                    JuvU                      4.14,32          
8)   Peppi Seppänen                   KerimU                    4.15,67          
9)   Ruut Räisänen                    SulkU                     5.10,30          
     Emma Korpikallio                 MikkKV                    3.48,02          


P11 Pituus
Loppukilpailu
1)   Petteri Laakso                   JuvU                      4,16             
     4,01   3,97   4,16   4,08  
                                

2)   Tuukka Käyhkö                    KerimU                    4,05             
     x      3,94   4,05   3,83  
                                

3)   Onni Rinkinen                    SavonlRie                 4,00             
     4,00   3,83   3,70   3,76  
                                

4)   Onni Nyyssönen                   SavonlRie                 3,81             
     3,81   3,78   3,75   3,65  
                                

5)   Leo Heimonen                     MikkKV                    3,70             
     3,64   3,63   3,70   3,54  
                                

6)   Toni Hämäläinen                  SulkU                     3,62             
     3,59   3,62   3,57   3,47  
                                

7)   Aslan Yalcin                     SavonlRie                 3,58             
     3,51   3,29   3,25   3,58  
                                

8)   Valtteri Tuovinen                MäntyhVi                  3,24             
     2,74   3,16   3,24   3,14  
                                

     Toni Hämäläinen                  SulkU                     DNS              


T11 Pituus
Loppukilpailu
1)   Sofia Kokko                      MikkKV                    4,21             
     4,04   4,16   4,21   3,76  
                                

2)   Essi Nurmela                     SavonlRie                 3,76             
     3,76   3,76   3,67   3,75  
                                

3)   Tiia Käyhkö                      KerimU                    3,50             
     3,50   x      3,42   3,29  
                                

4)   Telma Huopainen                  SavonlRie                 3,50             
     3,40   3,28   3,35   3,50  
                                

5)   Iida-Maria Rissanen              SulkU                     3,41             
     3,41   3,13   3,20   3,36  
                                

6)   Elli Laamanen                    SulkU                     3,13             
     3,06   2,99   2,85   3,13  
                                

7)   Iiris Pirinen                    JuvU                      3,05             
     3,01   3,05   2,96   x     
                                

8)   Sonja Hämäläinen                 JuvU                      2,82             
     2,82   x      x      2,73  
                                

 

P11 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Isko Kovanen                     SavonlRie                 25,94            
     25,94  23,88  x      20,95 

2)   Aapo Turtiainen                  KerimU                    21,42            
     x      13,00  17,27  21,42 

3)   Joonatan Hämäläinen              SulkU                     18,91            
     18,91  16,85  x      18,03 

4)   Ville Kolehmainen                MikkKV                    17,91            
     14,74  17,89  14,62  17,91 

5)   Perttu Kosonen                   JuvU                      15,55            
     x      14,13  13,80  15,55 

 

T11 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Vilma Härkönen                   SavonlRie                 21,98            
     20,12  21,98  x      21,41 

2)   Emma Korpikallio                 MikkKV                    14,12            
     x      13,69  14,12  x     

3)   Sara Ehrnrooth                   JuvU                      13,52            
     x      13,52  12,03  12,48 

4)   Veera Niittymäki                 SavonlRie                 13,16            
     12,84  12,26  13,16  x     

5)   Emma Hämäläinen                  SulkU                     10,68            
     8,74   10,68  10,03  10,06 

 

P11 4x50m viesti
Loppukilpailu
1)   Mikkelin Kilpa-Veikot            MikkKV                    31,21            
2)   Savonlinnan Riento               SavonlRie                 31,66            
3)   Juvan Urheilijat                 JuvU                      32,53            
4)   Kerimäen Urheilijat              KerimU                    34,05            
5)   Sulkavan Urheilijat -41          SulkU                     34,57            


T11 4x50m viesti
Loppukilpailu
1)   Savonlinnan Riento               SavonlRie                 31,44            
2)   Mikkelin Kilpa-Veikot            MikkKV                    31,49            
3)   Juvan Urheilijat                 JuvU                      34,05            
4)   Kerimäen Urheilijat              KerimU                    34,93            
5)   Sulkavan Urheilijat -41          SulkU                     36,17            


P13 60m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,4
1)   Antti Sairanen                   KerimU                    8,90             
2)   Topi Taskinen                    MikkKV                    8,97             
3)   Aatu Hartikainen                 SavonlRie                 8,98             
4)   Eemeli Taskinen                  SulkU                     9,26             
5)   Oskari Hänninen                  JuvU                      9,36             
6)   Vili Nikkinen                    MäntyhVi                  9,40             
7)   Eetu Manninen                    JuvU                      9,59             
8)   Aapo Koivunen                    MäntyhVi                  10,37            


T13 60m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,2
1)   Amanda Asikainen                 MikkKV                    8,83             
2)   Saana Uotinen                    MäntyhVi                  8,95             
3)   Aada Heiskanen                   SavonlRie                 9,01             
4)   Emma Halonen                     SavonlRie                 9,34             
5)   Piitu Lampilehto                 SulkU                     9,66             
6)   Pinja Hämäläinen                 JuvU                      9,75             
7)   Moona Malinen                    KerimU                    10,09            
     Miisa-Riina Virta                SavonlRie                 DNS              


P13 1000m
Loppukilpailu
1)   Veikko Korpikallio               MikkKV                    3.18,89          
2)   Elvis Grunér                     JuvU                      3.25,22          
3)   Simo Korhonen                    SavonlRie                 3.25,27          
4)   Anttoni Kunttu                   KerimU                    3.27,93          
5)   Roni-Eemil Norrbacka             SulkU                     3.29,93          
6)   Atte Kuhanen                     MäntyhVi                  3.53,22          


T13 1000m
Loppukilpailu
1)   Saaga Attenberg                  MikkKV                    3.20,27          
2)   Saara Himanen                    JuvU                      3.37,82          
3)   Helmi Laine                      SavonlRie                 3.39,59          
4)   Suvi Vehomäki                    SulkU                     3.47,50          
5)   Nelli Paloheimo                  KerimU                    3.49,64          
6)   Lotta Kairikko                   SavonlRie                 3.53,65          
7)   Venla Poikkimäki                 JuvU                      4.14,31          
     Annika Kuhanen                   MäntyhVi                  DNS              


P13 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Kalle Huttunen                   SavonlRie                 130              
     110    115    120    125    130    135   
     o      o      o      o      o      xxx   

2)   Jesse Kähärä                     MikkKV                    120              
     105    110    115    120    125   
     o      -      o      o      xxx   

3)   Aapo Tuovinen                    MäntyhVi                  120              
     100    105    110    115    120    125   
     o      o      xo     xo     o      xxx   

4)   Juho Rissanen                    SavonlRie                 115              
     95     100    105    110    115    120   
     o      o      o      o      o      xxx   

 

T13 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Siiri Nyyssönen                  SavonlRie                 140              
     115    120    125    130    135    140    143   
     o      o      o      o      o      xxo    xxx   

2)   Venla Viitikko                   MikkKV                    125              
     105    110    115    120    125    130   
     o      o      o      xo     xo     xxx   

3)   Siiri Pirinen                    JuvU                      120              
     95     100    105    110    115    120    125   
     o      o      o      o      o      o      xxx   

4)   Irene Ahola                      MäntyhVi                  120              
     90     95     100    105    110    115    120    125   
     o      o      o      o      o      o      xxo    xxx   

 

P13 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Eemeli Väisänen                  JuvU                      38,84            
     38,41  38,84  35,87  35,75 

2)   Samuel Gruner                    JuvU                      30,23            
     29,02  30,23  28,03  23,84 

3)   Topi Hämäläinen                  SulkU                     27,98            
     27,10  25,59  26,89  27,98 

4)   Eetu Koivunen                    MäntyhVi                  26,75            
     x      17,57  26,75  26,39 

5)   Erkka Makkonen                   KerimU                    22,73            
     22,73  x      22,49  21,76 

6)   Pauli Paju                       SavonlRie                 21,83            
     21,60  21,27  15,60  21,83 

7)   Robin Lindberg                   MikkKV                    17,83            
     16,09  17,21  17,83  x     

8)   Lauri Hämäläinen                 MäntyhVi                  17,64            
     16,27  15,46  17,64  17,56 

 

T13 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Sanni Savolainen                 MäntyhVi                  22,20            
     15,54  19,72  22,20  x     

2)   Emmi Karjalainen                 MikkKV                    19,72            
     x      14,90  17,04  19,72 

3)   Julia Ruottinen                  SulkU                     17,21            
     15,54  15,41  16,44  17,21 

4)   Iines Karjalainen                KerimU                    15,44            
     12,83  15,44  x      14,36 

5)   Assi Korhonen                    JuvU                      15,43            
     15,14  15,43  14,26  12,61 

6)   Peppi Ukkonen                    MikkKV                    15,43            
     x      15,43  14,27  12,37 

7)   Milla Lepistö                    SavonlRie                 13,52            
     x      x      12,42  13,52 

 

P13 4x100m viesti
Loppukilpailu
1)   Mikkelin Kilpa-Veikot            MikkKV                    56,89            
2)   Savonlinnan Riento               SavonlRie                 58,40            
3)   Juvan Urheilijat                 JuvU                      59,23            
4)   Mäntyharjun Virkistys            MäntyhVi                  1.04,00          


T13 4x100m viesti
Loppukilpailu
1)   Mikkelin Kilpa-Veikot            MikkKV                    56,78            
2)   Savonlinnan Riento               SavonlRie                 57,89            
3)   Mäntyharjun Virkistys            MäntyhVi                  58,96            
4)   Juvan Urheilijat                 JuvU                      59,85            


P15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,8
1)   Onni Ikonen                      MikkKV                    12,23            
2)   Niklas Makkonen                  KerimU                    13,23            
3)   Joona Räisänen                   SulkU                     13,50            
4)   Jooseppi Sallinen                SavonlRie                 14,31            
5)   Sisu Ukkonen                     JuvU                      16,07            
     Veikko Korpikallio               MikkKV                    14,37            


T15 100m
1)   Niina Karttunen                  SavonlRie                 12,88            
2)   Julie Ombati                     MikkKV                    13,23            
3)   Mimmi Hyppönen                   JuvU                      14,02            
4)   Elle-Roosa Piispa                JuvU                      14,08            
5)   Heidi Tyrväinen                  SavonlRie                 14,62            
6)   Vilma Ukkonen                    JuvU                      14,68            
7)   Emma Suomi                       MäntyhVi                  14,80            
8)   Viivi Kovanen                    KerimU                    14,81            
9)   Anni Sievänen                    MäntyhVi                  15,31            
     Heidi Malkki                     SavonlRie                 13,50            
     Hanna Kärkäs                     SulkU                     DNS              

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,9
1)   Emma Suomi                       MäntyhVi                  14,80            
2)   Viivi Kovanen                    KerimU                    14,81            
3)   Anni Sievänen                    MäntyhVi                  15,31            

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +1,5
1)   Niina Karttunen                  SavonlRie                 12,88            
2)   Julie Ombati                     MikkKV                    13,23            
3)   Mimmi Hyppönen                   JuvU                      14,02            
4)   Elle-Roosa Piispa                JuvU                      14,08            
5)   Heidi Tyrväinen                  SavonlRie                 14,62            
6)   Vilma Ukkonen                    JuvU                      14,68            
     Hanna Kärkäs                     SulkU                     DNS              
     Heidi Malkki                     SavonlRie                 13,50            


P15 2000m
Loppukilpailu
1)   Hessu Malmstedt                  SavonlRie                 7.00,82          
2)   Elmeri Hämäläinen                SulkU                     7.05,73          
3)   Jarkko Tarkiainen                JuvU                      7.08,78          
4)   Vinski Malinen                   MikkKV                    7.19,54          
5)   Lauri Tuovinen                   MäntyhVi                  7.47,43          
     Joona Räisänen                   SulkU                     7.02,96          


T15 2000m
Loppukilpailu
1)   Ella Kainulainen                 SavonlRie                 7.05,88          
2)   Nella Mutka                      SavonlRie                 7.25,24          
3)   Assi Kovanen                     KerimU                    8.12,47          
4)   Jessica Halonen                  SavonlRie                 8.28,36          
5)   Liisa Shevchenko                 MikkKV                    8.39,87          
6)   Ella Korhonen                    JuvU                      8.57,74          


P15 Seiväs
Loppukilpailu
1)   Miska Käyhkö                     SavonlRie                 270              
     250    260    270    280   
     o      o      o      xxx   

2)   Antti Seppänen                   SulkU                     170              
     130    140    150    160    170    180   
     o      o      o      o      o      xxx   

3)   Elmo Hietala                     MikkKV                    170              
     100    115    130    140    150    160    170    180   
     o      o      o      o      o      xo     o      xxx   

     Kalle Huttunen                   SavonlRie                 190              
     140    150    160    170    180    190    200   
     o      o      o      xo     o      xo     xx-   

     Severi Niittymäki                SavonlRie                 380              
     350    380    400   
     o      xo     xxx   

 

T15 Seiväs
Loppukilpailu
1)   Saara Niittymäki                 SavonlRie                 240              
     180    190    200    210    220    230    240    250   
     o      o      xo     o      o      xxo    o      xxx   

2)   Janina Laine                     KerimU                    230              
     150    160    170    180    190    200    210    220    230    240   
     o      -      o      xo     o      o      o      o      o      xxx   

3)   Iitu Purhonen                    JuvU                      180              
     160    170    180    190   
     o      o      o      xxx   

4)   Aada Äikäs                       MikkKV                    170              
     100    115    130    140    150    160    170    180   
     o      o      xo     xo     o      xo     o      xxx   

5)   Oosa Kantanen                    JuvU                      140              
     100    115    130    140    150   
     o      xo     o      o      xxx   

     Jemina Nikkanen                  SavonlRie                 180              
     150    160    170    180    190   
     o      o      o      o      xxx   

     Nea Hyyryläinen                  MäntyhVi                  NH               
     150   
     xxx   

     Roosa Rissanen                   SavonlRie                 280              
     230    240    250    260    270    280    290   
     xo     -      xxo    o      xxo    xxo    xxx   

     Siiri Nyyssönen                  SavonlRie                 250              
     180    190    200    210    220    230    240    250    260   
     o      -      o      o      xo     o      xo     o      xxx   

     Veera Niittymäki                 SavonlRie                 170              
     130    140    150    160    170    180   
     o      o      xo     o      xo     xxx   

 

P15 Kuula
Loppukilpailu
1)   Arttu Härkönen                   SavonlRie                 11,73            
     11,51  x      x      11,73 

2)   Arttu Turtiainen                 KerimU                    10,97            
     10,97  10,38  10,94  10,69 

3)   Aleksanteri Pirinen              JuvU                      9,81             
     9,72   9,80   9,23   9,81  

4)   Tuomas Räisänen                  SulkU                     9,43             
     x      9,09   x      9,43  

5)   Onni Paasonen                    MäntyhVi                  7,91             
     7,91   7,54   7,89   x     

 

T15 Kuula
Loppukilpailu
1)   Noora Laakso                     JuvU                      11,00            
     11,00  x      10,24  10,69 

2)   Milla Pirkkalainen               SavonlRie                 10,40            
     10,40  10,07  10,34  9,85  

3)   Moona Makkonen                   KerimU                    10,20            
     9,45   x      9,59   10,20 

4)   Veera Hintsanen                  SulkU                     8,79             
     8,16   8,12   8,79   7,99  

5)   Ella Marttinen                   MikkKV                    7,92             
     6,90   7,83   7,76   7,92  

6)   Jessica Saloranta                MäntyhVi                  5,10             
     x      5,03   x      5,10  

 

P15 4x100m viesti
Loppukilpailu
1) Savonlinnan Riento  52,85
2)   Sulkavan Urheilijat -41          SulkU                     57,11            
3)   Juvan Urheilijat                 JuvU                      1.03,95          


T15 4x100m viesti
Loppukilpailu
1)   Savonlinnan Riento               SavonlRie                 52,43            
2)   Mikkelin Kilpa-Veikot            MikkKV                    55,60            
3)   Juvan Urheilijat                 JuvU                      56,06            
4)   Kerimäen Urheilijat              KerimU                    58,84            
5)   Mäntyharjun Virkistys            MäntyhVi                  1.00,64          


M17 200m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,3
1)   Niko Mutikainen                  SavonlRie                 24,07            
2)   Samu Hyppönen                    JuvU                      25,98            
3)   Ville Hämäläinen                 SulkU                     26,56            
4)   Juuso Kosonen                    KerimU                    27,26            
     Severi Niittymäki                SavonlRie                 DNS              


N17 200m
1)   Jessica Kähärä                   MikkKV                    25,86            
2)   Sandra-Sofia Kosonen             SavonlRie                 26,09            
3)   Anni Kaipainen                   JuvU                      28,13            
4)   Essi Asikainen                   JuvU                      28,86            
5)   Roosa Rissanen                   SavonlRie                 30,07            
6)   Jemina Suonpää                   KerimU                    31,65            
7)   Pinja Viinanen                   SulkU                     32,79            
     Petra-Sofia Laakso               SavonlRie                 26,82            
     Inka Puumalainen                 MikkKV                    26,77            

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,5
1)   Jemina Suonpää                   KerimU                    31,65            
2)   Pinja Viinanen                   SulkU                     32,79            

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +1,6
1)   Jessica Kähärä                   MikkKV                    25,86            
2)   Sandra-Sofia Kosonen             SavonlRie                 26,09            
3)   Anni Kaipainen                   JuvU                      28,13            
4)   Essi Asikainen                   JuvU                      28,86            
5)   Roosa Rissanen                   SavonlRie                 30,07            
     Inka Puumalainen                 MikkKV                    26,77            
     Petra-Sofia Laakso               SavonlRie                 26,82            


M17 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Rasmus Hiltunen                  SavonlRie                 12,82 +1,2         
     12,82  12,51  12,72  x     
     +1,2   -0,6   +0,3   -0,1  

2)   Topi Julkunen                    JuvU                      12,26 -0,1         
     12,11  11,88  12,26  11,92 
     +0,3   +0,3   -0,1   +1,2  

3)   Joonas Janhunen                  KerimU                    11,21 +0,4         
     x      x      11,13  11,21 
     +0,6   -0,3   +0,2   +0,4  

4)   Joni Partanen                    SulkU                     10,91 +0,5         
     10,75  x      x      10,91 
     +0,8   +0,3   +1,0   +0,5  

 

N17 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Riikka Pitkänen                  SavonlRie                 11,40 +0,9         
     10,89  11,18  11,16  11,40 
     +1,6   +0,2   +0,2   +0,9  

2)   Sofia Tivinen                    MikkKV                    10,55 +0,6         
     9,89   10,20  10,55  10,32 
     +0,9   +0,2   +0,6   +0,4  

3)   Terhi Suikki                     JuvU                      8,93 -0,1         
     8,63   8,69   8,50   8,93  
     +1,1   +0,3   +0,4   -0,1  

4)   Oodi Joskitt                     SulkU                     7,76 +1,0         
     7,76   7,70   7,56   7,69  
     +1,0   +0,8   +0,5   +0,5  

     Ronja Kosonen                    KerimU                    DNS              


M17 Kuula
Loppukilpailu
1)   Tatu Hiltunen                    SulkU                     12,05            
     10,91  11,44  12,05  11,81 

2)   Toni Lyytikäinen                 KerimU                    11,70            
     11,70  11,52  x      x     

3)   Santeri Purhonen                 JuvU                      9,78             
     9,16   8,94   9,68   9,78  

4)   Veikka Mikkonen                  SavonlRie                 8,69             
     7,87   x      8,69   x     

 

N17 Kuula
Loppukilpailu
1)   Kerttu Seppänen                  SulkU                     10,11            
     8,94   10,11  9,40   8,37  

2)   Inka Puumalainen                 MikkKV                    10,10            
     8,82   10,10  9,39   9,10  

3)   Minttu Kovanen                   SavonlRie                 9,33             
     8,62   8,65   8,66   9,33  

4)   Katja Kaipainen                  JuvU                      9,18             
     8,34   8,91   9,18   8,64  

5)   Etti Mehtonen                    SavonlRie                 7,92             
     7,38   7,92   x      7,80  

6)   Helmi Tiainen                    KerimU                    6,71             
     5,62   6,71   6,39   6,50  

     Jessica Kähärä                   MikkKV                    10,36            
     10,36  x      9,47   10,09 

     Noora Pirkkalainen               SavonlRie                 DNS