KLL:n Etelä-Savon piirikisojen tulokset 5.9.2018

5.9.2018

Koululiikuntaliiton piirikisa
Savonlinnan Riento
05.09.2018

P12 60m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,1
1)   Aleksenteri Kuosmanen                                      8,44             
2)   Joel Vauhkonen                                             8,58             
3)   Santtu Rautio                                              8,82             
4)   Arvi Vasara                                                8,96             
5)   Leo Heimonen                                               9,39             
6)   Kirill Borisenko                                           9,41             
7)   Oleg Lysakov                                               9,55             
8)   Jonasvata Muzinga                                          9,93             

Alkuerät erä 1, Tuuli: +0,5
1)   Joel Vauhkonen                                             8,55q            
2)   Sisu Ukkonen                                               9,62             
3)   Okko Kimari                                                9,83             
4)   Leo Laamanen                                               10,22            
5)   Pauli Paju                                                 10,27            
6)   Oskari Juuti                                               10,31            
7)   Tuukka Jäske                                               10,32            
8)   Atte Kohtala                                               10,60            

Alkuerät erä 2, Tuuli: +0,2
1)   Jonasvata Muzinga                                          9,55q            
2)   Kristian Kukkonen                                          9,73             
3)   Niklas Ylönen                                              9,74             
4)   Tino Pennanen                                              10,23            
5)   Benjamin Blau                                              10,44            
6)   Kaapo Lehto                                                10,73            
7)   Aatu Karjalainen                                           10,95            

Alkuerät erä 3, Tuuli: +0,0
1)   Arvi Vasara                                                9,12q            
2)   Oleg Lysakov                                               9,33q            
3)   Ville Rissanen                                             10,06            
4)   Leo Immonen                                                10,24            
5)   Hugo Hyppönen                                              10,26            
6)   Ville Väisänen                                             10,51            
     Valtteri Jalkanen                                          DNS              

Alkuerät erä 4, Tuuli: +0,0
1)   Aleksenteri Kuosmanen                                      8,49q            
2)   Santtu Rautio                                              9,20q            
3)   Leo Heimonen                                               9,48q            
4)   Kirill Borisenko                                           9,58q            
5)   Lenni Paloheimo                                            9,67             
6)   Jesse Virnes                                               10,03            


T12 60m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,4
1)   Sofia Kokko                                                8,94             
2)   Neela Ombati                                               9,14             
3)   Moona Malinen                                              9,18             
4)   Ella-Sofia Kaiponen                                        9,21             
5)   Silja Kallioinen                                           9,34             
6)   Aada Lyyra                                                 9,35             
7)   Oona Immonen                                               9,38             
8)   Sila Çekirge                                               9,56             

Alkuerät erä 1, Tuuli: -0,7
1)   Moona Malinen                                              9,07q            
2)   Neela Ombati                                               9,21q            
3)   Silja Kallioinen                                           9,22q            
4)   Alisa Parkkonen                                            9,99             
5)   Veera Vallittu                                             10,06            
6)   Sonja Hämäläinen                                           10,31            
7)   Venla Lång                                                 10,33            
8)   Nea Tossavainen                                            10,45            

Alkuerät erä 2, Tuuli: -0,1
1)   Sara Ehrnrooth                                             9,87             
2)   Maria Lehikoinen                                           9,88             
3)   Kerttu Suomalainen                                         10,19            
4)   Ella Turunen                                               10,20            
5)   Saana Pirhonen                                             10,24            
6)   Peppi Seppänen                                             10,27            
7)   Mira Leskinen                                              10,45            
8)   Elsa Kairikko                                              11,10            

Alkuerät erä 3, Tuuli: +0,0
1)   Essi Nurmela                                               9,65             
2)   Venla Puustinen                                            9,66             
3)   Roosa Matilainen                                           9,71             
4)   Enni Hietalampi                                            9,76             
5)   Jemina Nikkanen                                            9,93             
6)   Veera Sistonen                                             10,02            
7)   Fanni Sinivuori                                            10,17            
8)   Neena Kokko                                                10,78            

Alkuerät erä 4
1)   Sofia Kokko                                                8,96q            
2)   Aada Lyyra                                                 9,43q            
3)   Tiia Käyhkö                                                9,86             
4)   Nele-Liis Mei                                              9,87             
5)   Aino Väisänen                                              10,15            
6)   Telma Huopainen                                            10,16            
7)   Silja Himanen                                              10,17            
8)   Teresa Vihavainen                                          10,42            

Alkuerät erä 5, Tuuli: +0,0
1)   Ella-Sofia Kaiponen                                        9,08q            
2)   Oona Immonen                                               9,22q            
3)   Sila Çekirge                                               9,44q            
4)   Venla Attenberg                                            9,67             
5)   Oosa Kantanen                                              10,12            
6)   Linnea Parta                                               10,18            
7)   Liina Padatsu                                              10,27            
     Laura Silvennoinen                                         DNS              


P12 1000m
Loppukilpailu
1)   Ville Viitakoski                                           3.16,57          
2)   Lenni Paloheimo                                            3.25,89          
3)   Aleksenteri Kuosmanen                                      3.28,63          
4)   Veeti Kakko                                                3.30,83          
5)   Tuukka Käyhkö                                              3.37,35          
6)   Kirill Borisenko                                           3.38,47          
7)   Lauri Lönnroos                                             3.40,11          
8)   Johannes Kääriö                                            3.40,26          
9)   Eero Räisänen                                              3.45,50          
10)  Jere Kuusi                                                 3.45,70          
11)  Jesse Virnes                                               3.46,29          
12)  Aapo Turtiainen                                            3.49,78          
13)  Tino Pennanen                                              3.50,44          
14)  Ossi Mutikainen                                            3.51,71          
15)  Joonatan Hämäläinen                                        3.53,60          
16)  Aslan Yalcin                                               3.58,55          
17)  Joonas Heikkinen                                           4.07,68          
18)  Otto-Ville Ojala                                           4.10,34          
19)  Oskar Kämppi                                               4.12,81          
20)  Jesse Rautsiala                                            4.21,21          
21)  Kaapo Lehto                                                4.26,48          
     Ahti Suikki                                                DNS              
     Valtteri Jalkanen                                          DNS              


T12 1000m
Loppukilpailu
1)   Neela Ombati                                               3.23,5h          
2)   Oona Immonen                                               3.34,8h          
3)   Alisa Parkkonen                                            3.39,8h          
4)   Fanni Sinivuori                                            3.39,9h          
5)   Silja Himanen                                              3.50,1h          
6)   Nele-Liis Mei                                              3.50,6h          
7)   Peppi Seppänen                                             3.50,8h          
8)   Maija Halko                                                3.52,1h          
9)   Elsa Kairikko                                              3.57,0h          
10)  Jemina Nikkanen                                            3.57,2h          
11)  Telma Huopainen                                            3.57,6h          
12)  Maisa Reinikainen                                          3.58,6h          
13)  Tea Lehtinen                                               4.00,7h          
14)  Enni Hietalampi                                            4.08,8h          
15)  Veera Vallittu                                             4.08,9h          
16)  Saana Pirhonen                                             4.09,1h          
17)  Janna-Julia Tilaeus                                        4.24,5h          
18)  Neena Kokko                                                4.59,2h          
     Ella Turunen                                               DNS              
     Kerttu Suomalainen                                         DNS              
     Matilda Salonen                                            DNS              


T12 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Sofia Kokko                                                143              
     125    130    135    140    143    148   
     o      xo     o      o      o      xxx   

2)   Moona Malinen                                              140              
     120    125    130    135    140    143   
     o      o      o      xxo    o      xxx   

3)   Tiia Käyhkö                                                135              
     110    115    120    125    130    135    140   
     o      xo     xo     o      o      o      xxx   

4)   Essi Nurmela                                               130              
     110    115    120    125    130    135   
     o      o      o      o      o      xxx   

5)   Iida-Maria Rissanen                                        130              
     110    115    120    125    130    135   
     o      o      o      o      xo     xxx   

6)   Roosa Matilainen                                           130              
     100    105    110    115    120    125    130    135   
     o      o      o      xo     o      xxo    xxo    xxx   

7)   Sonja Liimatta                                             120              
     110    115    120    125   
     xo     xo     o      xxx   

8)   Maisa Reinikainen                                          115              
     105    110    115    120   
     o      o      xxo    xxx   

8)   Mira Leskinen                                              115              
     105    110    115   
     o      o      xxo   

10)  Silja Kallioinen                                           115              
     105    110    115    120   
     o      xxo    xxo    xxx   

11)  Sara Ehrnrooth                                             110              
     100    105    110    115   
     o      o      o      xxx   

12)  Veera Niittymäki                                           110              
     110    115   
     xo     xxx   

13)  Siiri Lindholm                                             110              
     95     100    105    110    115   
     o      o      o      xxo    xxx   

14)  Teresa Vihavainen                                          105              
     105    110   
     o      xxx   

14)  Venla Lång                                                 105              
     100    105    110   
     o      o      xxx   

 

P12 Pituus
Loppukilpailu
1)   Santtu Rautio                                              4,29             
     x      x      4,29   x     
                                

2)   Tuukka Käyhkö                                              4,10             
     3,87   4,00   4,01   4,10  
                                

3)   Leo Heimonen                                               4,07             
     3,96   4,07   3,88   3,30  
                                

4)   Ville Viitakoski                                           4,02             
     x      3,99   4,02   3,96  
                                

5)   Lauri Sinivuori                                            4,00             
     2,74   3,84   3,83   4,00  
                                

6)   Olavi Jääskeläinen                                         3,71             
     3,66   3,43   3,71   3,71  
                                

7)   Aimo Parviainen                                            3,68             
     3,56   3,55   3,68   3,51  
                                

8)   Kristian Kukkonen                                          3,62             
     3,62   2,90   3,19   3,20  
                                

9)   Sisu Ukkonen                                               3,59             
     3,59   3,51   3,50   3,24  
                                

10)  Oleg Lysakov                                               3,52             
     x      x      3,44   3,52  
                                

11)  Lucas Honkanen                                             3,51             
     3,51   3,43   3,29   3,39  
                                

12)  Benjamin Blau                                              3,47             
     3,47   x      2,67   2,85  
                                

13)  Aslan Yalcin                                               3,29             
     3,07   3,29   3,27   2,49  
                                

14)  Ville Väisänen                                             3,22             
     3,22   2,37   3,19   3,07  
                                

15)  Ville Rissanen                                             3,12             
     3,12   2,93   2,70   2,65  
                                

16)  Oskari Juuti                                               3,09             
     3,09   x      2,90   2,17  
                                

17)  Aatu Karjalainen                                           2,93             
     x      2,93   x      x     
                                

18)  Tarmo Kostiainen                                           2,62             
     2,62   -      -      -     
                                

19)  Joona Takanen                                              2,51             
     2,46   2,51   2,34   x     
                                

 

T12 Kuula
Loppukilpailu
1)   Vilma Härkönen                                             9,15             
     9,15   x      x      8,51  

2)   Sila Çekirge                                               8,56             
     8,23   7,87   7,98   8,56  

3)   Iines Karjalainen                KerimU                    7,57             
     7,57   6,99   x      x     

4)   Iida-Maria Rissanen                                        7,11             
     7,11   6,07   6,61   6,55  

5)   Mette Huju                                                 6,94             
     6,94   5,92   5,82   6,59  

6)   Kaisa Sallinen                                             6,82             
     5,82   6,82   6,36   6,61  

7)   Ella-Sofia Kaiponen                                        6,61             
     6,08   5,89   6,61   x     

8)   Liina Padatsu                                              6,53             
     4,80   5,97   6,04   6,53  

9)   Sonja Liimatta                                             6,38             
     5,70   6,38   5,31   6,17  

10)  Oosa Kantanen                                              6,06             
     6,02   5,42   5,72   6,06  

11)  Sylvi Liukkonen                                            6,04             
     6,04   5,95   5,47   5,88  

12)  Nea Mikkonen                                               5,72             
     5,72   5,37   5,45   5,38  

13)  Maija Halko                                                5,69             
     5,69   5,52   5,43   5,60  

14)  Veera Niittymäki                                           5,58             
     5,47   5,58   4,67   4,98  

15)  Janna-Julia Tilaeus                                        5,45             
     5,45   x      5,37   5,25  

16)  Siiri Lindholm                                             5,44             
     4,87   4,89   5,14   5,44  

17)  Linnea Parta                                               5,20             
     4,29   5,03   5,15   5,20  

18)  Manta Vauhkonen                                            5,13             
     4,40   4,99   4,91   5,13  

     Berit Mei                                                  DNS              


P12 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Joonatan Hämäläinen                                        33,28            
     29,70  27,77  x      33,28 

2)   Joel Vauhkonen                                             29,06            
     29,06  26,57  27,80  x     

3)   Isko Kovanen                                               29,03            
     x      x      23,52  29,03 

4)   Aapo Turtiainen                                            28,75            
     x      28,30  28,75  24,28 

5)   Tero Hiltunen                                              28,53            
     28,53  21,10  21,77  25,90 

6)   Pauli Paju                                                 28,44            
     23,10  27,62  28,44  26,43 

7)   Erkka Makkonen                                             26,52            
     25,26  x      x      26,52 

8)   Joonas Heikkinen                                           25,97            
     24,79  18,41  25,97  23,43 

9)   Lauri Sinivuori                                            25,80            
     22,47  25,28  x      25,80 

10)  Jami Kosonen                                               24,87            
     23,40  23,27  24,87  13,41 

11)  Jere Lybeck                                                24,42            
     23,00  x      24,42  21,13 

12)  Aimo Parviainen                                            22,66            
     22,66  20,08  x      22,29 

13)  Tuukka Jäske                                               19,89            
     17,62  16,02  19,89  17,71 

14)  Okko Kimari                                                19,44            
     16,43  15,65  19,44  14,69 

15)  Onni Reinikainen                                           19,11            
     x      19,11  x      18,31 

16)  Atte Kohtala                                               18,81            
     18,81  17,14  17,72  17,16 

17)  Oskar Kämppi                                               18,11            
     15,62  14,46  13,89  18,11 

18)  Tarmo Kostiainen                                           16,32            
     16,32  11,78  13,04  13,09 

19)  Leo Laamanen                                               15,80            
     13,17  15,80  x      13,41 

20)  Elias Mononen                                              14,09            
     14,04  11,31  12,56  14,09 

21)  Joona Takanen                                              11,52            
     x      11,52  x      x     

     Ahti Suikki                                                DNS              


T14 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,4
1)   Saaga Attenberg                                            13,55            
2)   Emma Halonen                                               13,82            
3)   Aada Heiskanen                                             13,84            
4)   Suvi Vehomäki                                              14,04            
5)   Saara Himanen                                              14,15            
6)   Miisa-Riina Virta                                          14,33            
7)   Siiri Pirinen                                              14,48            
     Aada Ombati                                                DNS              

Alkuerät erä 1, Tuuli: +0,0
1)   Saaga Attenberg                                            13,64q           
2)   Miisa-Riina Virta                                          14,29q           
3)   Janna Hämäläinen                                           14,64            
4)   Nora Leskinen                                              14,89            
5)   Mila Suhonen                                               15,20            
     Emmi Karjalainen                                           DNS              
     Janni Silvennoinen                                         DNS              

Alkuerät erä 2
1)   Emma Halonen                                               13,80q           
2)   Aada Heiskanen                                             13,92q           
3)   Saara Himanen                                              14,06q           
4)   Aada Ombati                                                14,24q           
5)   Aada Äikäs                                                 14,48            
6)   Piitu Lampilehto                                           15,21            
7)   Saana Kinnunen                                             15,39            
8)   Milla Lepistö                                              16,11            

Alkuerät erä 3, Tuuli: +0,0
1)   Suvi Vehomäki                                              14,27q           
2)   Siiri Pirinen                                              14,41q           
3)   Frilander Nelly                                            14,61            
4)   Melissa Lehtinen                                           14,72            
5)   Megan Rowland                                              16,18            
6)   Lumi Savolainen                                            16,71            
     Amanda Asikainen                                           DNS              
     Nelli Paloheimo                                            DNS              


P14 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,0
1)   Jarmo Eromäki                                              12,18            
2)   Antti Sairanen                                             13,45            
3)   Kai Yin                                                    13,45            
4)   Eemeli Väisänen                                            13,75            
5)   Veikko Korpikallio                                         14,12            
     Aleksi Mustonen                                            DNS              
     Ebrahim Bakhtiari                                          DNS              
     Veikka Mustonen                                            DNS              


T14 800m
Loppukilpailu
1)   Saaga Attenberg                                            2.37,07          
2)   Iida-Emilia Kaiponen                                       2.43,85          
3)   Nelli Paloheimo                                            2.52,54          
4)   Lotta Kairikko                                             2.54,11          
5)   Aada Äikäs                                                 2.56,18          
6)   Emma Halonen                                               3.03,59          
7)   Megan Rowland                                              3.05,58          
8)   Lumi Savolainen                                            3.11,90          
     Erin Kainulainen                                           DNS              
     Helmi Laine                                                DNS              


P14 800m
Loppukilpailu
1)   Veikko Korpikallio                                         2.19,38          
2)   Joona Mutka                                                2.34,28          
3)   Joel Juuti                                                 2.40,51          
4)   Leevi Lahtinen                                             2.43,18          
     Aleksi Mustonen                                            DNS              
     Ebrahim Bakhtiari                                          DNS              
     Joel Ollikainen                                            DNS              


T14 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Kiira Kyhyräinen                                           153              
     120    125    130    135    140    145    150    153    156   
     o      o      o      o      o      xo     o      xo     xxx   

2)   Erin Kainulainen                                           153              
     135    140    145    150    153    156   
     o      o      o      xo     xxo    xxx   

3)   Iida-Emilia Kaiponen                                       145              
     135    140    145    150   
     o      o      xo     xxx   

4)   Saga Kyhyräinen                                            140              
     120    125    130    135    140    145   
     o      o      o      o      xxo    xxx   

5)   Piitu Lampilehto                                           120              
     105    110    115    120    125   
     o      o      o      o      xxx   

     Amanda Asikainen                                                            
     105   
     DNS   

     Helmi Laine                                                                 
     105   
     DNS   

 

P14 Pituus
Loppukilpailu
1)   Jarmo Eromäki                                              5,60 +0,3         
     5,60   5,38   x      5,19   4,78   -     
     +0,3   -1,2   -0,2   -1,6   -0,6         

2)   Eetu Manninen                                              4,24 +0,9         
     4,24   3,88   3,91   3,95   4,03   x     
     +0,9   -1,0   -0,3   -0,5   -1,4   +0,9  

3)   Lauri Suikkari                                             3,33 -0,5         
     x      3,18   3,06   3,33   2,92   x     
     -1,0   -1,1   -1,1   -0,5   -1,1   -0,1  

     Oskari Hänninen                                            DNS              


T14 Kuula
Loppukilpailu
1)   Milla Lepistö                                              7,82             
     7,31   7,49   7,51   7,80   7,43   7,82  

2)   Siiri Martikainen                                          7,62             
     7,52   7,62   7,35   x      6,76   6,98  

3)   Aada Heiskanen                                             7,46             
     7,46   7,36   7,07   x      6,91   7,41  

4)   Julia Ruottinen                                            7,35             
     6,66   6,89   6,03   7,35   7,02   7,18  

5)   Janna Hämäläinen                                           6,08             
     6,08   5,70   5,98   5,84   5,81   5,83  

     Juulia Jäppinen                                            DNS              


P14 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Eemeli Väisänen                                            39,62            
     x      x      36,44  38,93  39,62  x     

2)   Aapo Suhonen                                               26,46            
     23,19  26,46  x      25,63  15,42  22,33 

3)   Samuel Gruner                                              25,62            
     24,51  20,73  25,62  23,27  23,55  22,75 

4)   Matias Hämäläinen                                          24,51            
     24,51  19,33  19,05  20,51  18,96  23,32 

5)   Nico Toropainen                                            24,26            
     16,58  19,00  20,30  24,26  18,60  18,17 

6)   Matias Mannelin                                            24,12            
     x      x      24,12  x      23,27  x     

     Lauri Suikkari                                             DNS              
     Veikka Mustonen                                            DNS              


P16 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,8
1)   Jake Rowland                                               12,92            
2)   Arttu Härkönen                                             12,99            
3)   Valtteri Kivimäki                                          13,28            
4)   Jooseppi Sallinen                                          13,54            
5)   Olli Kurikkala                                             13,70            
6)   Samuli Roivio                                              14,27            


T16 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,0
1)   Niina Karttunen                                            12,55            
2)   Milla Pirkkalainen                                         13,14            
3)   Wilma Taavitsainen                                         13,78            
4)   Ronja Mihailov                                             13,98            
5)   Heidi Tyrväinen                                            14,09            
6)   Heljä Halonen                                              14,28            
     Mimmi Hyppönen                                                              


P16 800m
Loppukilpailu
1)   Elmeri Hämäläinen                                          2.13,43          
2)   Aaro Parviainen                                            2.19,36          
3)   Arttu Turtiainen                                           2.21,45          
4)   Joona Räisänen                                             2.27,37          
5)   Antti Seppänen                                             2.34,01          
     Jooseppi Sallinen                                          DNS              


T16 800m
Loppukilpailu
1)   Elviira Mikkonen                                           2.41,39          
2)   Heidi Tyrväinen                                            2.46,88          
     Ella Kainulainen                                           DNS              


T16 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Neea Käyhkö                                                160              
     145    150    153    156    160    163   
     o      o      o      xxo    o      xxx   

2)   Heljä Halonen                                              145              
     130    135    140    145    150   
     o      o      o      xxo    xxx   

3)   Aada Kyhyräinen                                            135              
     120    125    130    135    140   
     xo     o      o      xo     xxx   

4)   Ronja Mihailov                                             135              
     120    125    130    135    140   
     xo     o      xo     xo     xxx   

     Ella Kainulainen                                                            
     120   
     DNS   

 

P16 Pituus
Loppukilpailu
1)   Aaro Parviainen                                            5,02 -0,4         
     5,02   4,83   4,82   4,78   4,93   4,82  
     -0,4   -0,2   +0,3   -1,3   -0,6   +0,3  

2)   Jake Rowland                                               4,45 -0,5         
     x      4,26   4,17   4,16   4,45   4,12  
     +0,7   -0,8   -2,4   -1,1   -0,5   +0,7  

 

T16 Kuula
Loppukilpailu
1)   Noora Laakso                                               12,23            
     10,59  11,54  12,23  11,65  11,93  x     

2)   Milla Pirkkalainen                                         11,57            
     11,57  11,16  x      x      10,92  x     

3)   Neea Käyhkö                                                9,69             
     x      9,69   x      x      x      9,43  

4)   Niina Karttunen                                            9,48             
     8,97   8,61   8,87   9,48   8,98   x     

5)   Veera Hintsanen                                            8,59             
     x      8,59   8,18   x      x      x     

6)   Vilma Pylkkänen                                            8,39             
     8,15   8,00   8,23   8,16   8,39   x     

 

P16 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Elmeri Hämäläinen                                          49,54            
     x      44,72  49,54  41,93  47,01  48,98 

2)   Arttu Turtiainen                                           39,50            
     x      35,90  34,12  39,50  x      x     

3)   Niklas Makkonen                                            37,60            
     37,60  36,35  x      x      x      -     

4)   Ronaldo Lodi                                               37,00            
     34,60  32,58  33,23  x      35,09  37,00 

5)   Tuomas Räisänen                                            31,20            
     31,20  x      x      -      -      -     

 

N18 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,5
1)   Anni Kaipainen                                             13,71            


M18 800m
Loppukilpailu
1)   Elias Lyytinen                                             2.13,73          


N18 800m
Loppukilpailu
1)   Anni Kaipainen                                             2.48,31          


M18 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Topi Julkunen                                              60,41            
     59,63  59,60  60,41  58,67  58,34  58,55