Riento palkitsi kauden 2020 parhaitaan

15.11.2020

Palkitsemistilaisuus pidettiin Tanhuvaaran Urheiluopistolla sunnuntaina. Tässä palkitut perusteluineen.

 

Paras naisurheilija: Neea Käyhkö (N19)

  • Kalevan kisojen 4:s pituudessa
  • SM19 korkeus ja 7-ottelu kultaa, pituus ja 400m aj pronssia
  • SM-hallit 19v korkeus ja 5-ottelu kultaa, pituus hopeaa, 400m pronssia
  • SM-viestit N19 4x100m aj pronssia
  • Ennätykset: korkeus 178 (Euroopan tilaston 26:s, maailmantilaston 39:s), pituus 606 (41:s) ulkona ja 613 (20:s/29:s) hallissa, 7-ottelu 5197 (25:s/27:s)

 

Paras miesurheilija: Arttu Härkönen (M17)

  • SM17 moukari kultaa, kiekko hopeaa, kuula neljäs
  • SM-hallit 17v kuula pronssia
  • Ennätykset: moukari 69,38 (Euroopan tilaston 15:s, maailmantilaston 18:s)

 

Paras tyttöjuniori: Vilma Härkönen (T14)

  • SM14 hopeaa moukari
  • Ennätys 53,71

 

Paras poikajuniori: Aatu Hartikainen (P15)

  • SM15 hopeaa pituus, viides 3-loikka
  • TJIG hopeaa 3-loikka
  • Ennätykset: Pituus 614, 3-loikka 12,13 (hallissa 12,30), 100m 11,88

 

Vuoden Kalevan kisaurheilija: Henna Sallinen (N22)

  • Kalevan kisojen 5:s kuulassa
  • SM22 kuula hopeaa, kiekko 5:s
  • SM-hallit kuula 4:s, 22v hopeaa
  • Uralla 21 nuorten SM-mitalia (kuula 9+7, kiekko 3+2)
  • Roima ennätyskohennus kuulassa 14,44 à 15,23
    • Euroopan 22-vuotiaiden tilastossa 24:s

 

Vuoden kehittyjä + eniten A-luokkia (12kpl): Siiri Lindholm (T12)

  • Huimaa kehitystä kaikissa lajeissa
  • A-luokan tuloksia 12kpl: 1000m, 60m aj, 200m aj, korkeus, seiväs, pituus, 3-loikka, kuula, kiekko, moukari, 2000m kävely, 4-ottelu

 

Vuoden yllättäjä: Severi Niittymäki (M19)

  • Kalevan kisojen seipään finaaliin selviytyminen 23 sentin ennätysparannuksella (462 à 485)
    • Ennakkotilastoissa toiseksi heikoin tulos
  • SM19 hopeaa seipäässä

 

Vuoden sisupuukko: Miska Käyhkö (M17)

  • Pitkäaikaisten selkävammojen jälkeen kuntoutuminen kilpailukuntoon
  • SM17 korkeuden pronssia ennätyksellä 178 ja 400m kuudes

 

Ulkoratojen SM-mitalistit: Jemina Nikkanen (T14), Essi Nurmela (T14), Erin Kainulainen (N17), Milla Pirkkalainen (N19), Niina Karttunen (N19)

  • Jemina + Essi: T14 seiväs parikilpailun SM-hopeaa
  • Erin + Milla + Niina: N19 4x100m aj pronssia

 

Vuoden tulokas: Vilma Ulvinen (T11)

  • Uusia rientolaisia, myös mukana kilpailutoiminnassa

 

Vuoden tsemppari: Ella-Sofia Kaiponen (T13)

  • Hyvä kilpailija ja erinomainen harjoitusasenne
  • Seuracupin finaalissa voitto T13 60m aj ennätysparannuksella 9,74 vastatuulessa (-1,6)

 

Vuoden urheilukoululaiset: Miisa Hoffren, Emilia Mustonen, Ella-Sofia Malinen

 

Vuoden valmentaja: Heli Sallinen

  • Henna Sallisen henkilökohtainen valmentaja
    • 79 sentin ennätysparannus kuulassa ja Kalevan kisojen viitossija sekä 21. nuorten SM-mitali

 

Vuoden nuorisovalmentaja: Annika Luukkainen

  • Erinomaista työtä kahdessa nuorisovalmennusryhmässä kauden 2020 aikana
  • Aloitti syksystä 2020 alkaen Riennon nuorisopäällikkönä

 

Vuoden rientolaiset: Anssi Hartikainen, Perhe Kutvonen

  • Ahkerat talkoolaiset, jotka mukana melkeinpä kaikissa kilpailuissa toimitsijatehtävissä ja hallivahtitoiminnassa

 

Vuoden Kunniakierroskerääjät: Perhe Pirttijärvi

  • Kahden lapsen yhteenlaskettu keräyssumma 400€

 

Vuoden yhteistyökumppani: Tanhuvaaran Urheiluopisto

  • Riennon merkittävin yhteistyökumppani (mm. taloudellinen tuki, hallivahtitoiminta)